Za nami Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z "Wujka" w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!
W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, odbył się Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z "Wujka" w Katowicach 2023. Biegacze na 10-kilometrowym dystansie w aktywny sposób świętowali ten ważny dla Polaków dzień.
Bieg Niepodległości w Katowicach
Aktualizacja, 11 listopada
Choć pogoda mogła być nieco łaskawsza, to i tak, jak na listopad nie było wcale najgorzej. Dla biegaczy, którzy byli uczestnikami kolejnej edycji Biegu Niepodległości Dziewięciu "z Wujka" żadne warunki pogodowe nie stanowią problemu, więc w aktywny sposób uczcili rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości oraz pamięć 9 górników, którzy zostali zabici w czasie pacyfikacji kopalni „Wujek” w Katowicach z 1981 roku.
Zobaczcie zdjęcia z tegorocznej edycji biegu!
Wcześniej informowaliśmy:
W Katowicach 11 listopada tradycyjnie odbędzie się Bieg Niepodległości. W naszym mieście będzie miał on szczególne historyczne odniesienie. Jako jedyny w Polsce odwołuje się bezpośrednio do pamięci o górnikach zastrzelonych przez ZOMO 16 grudnia 1981 r. podczas pacyfikacji strajku w KWK „Wujek”, na początku stanu wojennego. Uczestnicy biegu sportową rywalizacją uczczą pamięć Dziewięciu z „Wujka”.
Zanim zacznie się sportowa rywalizacja, uczestnicy biegu złożą kwiaty pod Pomnikiem Dziewięciu z Wujka. W tym miejscu rozpocznie się również uroczyste otwarcie biegu o godz. 9:30. Z kolei o godz. 10:00 padnie sygnał do startu.
10 km trasa Biegu Niepodległości prowadzić będzie od Pomnika Dziewięciu z „Wujka” do Pomnika Powstańców Śląskich i z powrotem, ulicami Katowic:
- W. Pola,
- Dziewięciu z Wujka,
- Ligocka,
- Mikołowska,
- Parkowa,
- Piękna,
- Park Kościuszki,
- Kościuszki,
- Kochanowskiego,
- Św. Jana,
- rynek,
- Korfantego,
- Park Powstańców Śląskich.
Zanim na trasę wyruszą dorośli, będziemy mogli dopingować najmłodszych. Ich start przewidziany jest na godz. 9:00. Trasa będzie miała dwa warianty:
- dla siedmiolatków i młodszych ok. 200 metrów,
- dla starszych ok. 400 m.
To, co wydarzyło się tu, w kopalni Wujek, w czwartym dniu stanu wojennego, było tragiczne, ale miało też wpływ na przyszłość walki o wolną Polskę. Chcemy uczcić pamięć o bohaterach w nowoczesny sposób. Poprzez aktywność sportową to najlepszy pomysł. mówi dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, Robert Ciupa
Organizatorem Biegu Niepodległości w Katowicach jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz firma Jafi Sport. Główny sponsor to Polska Grupa Górnicza.
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności przygotowuje się już do najważniejszego wydarzenia w roku, jakim będzie 42. rocznica pacyfikacji strajku górników KWK „Wujek”. Jak zawsze, 16 grudnia, przy pomniku-krzyżu odbędą się uroczystości upamiętniające przede wszystkim ofiary tamtych wydarzeń, kiedy to od kul wystrzelonych z karabinów plutonu specjalnego ZOMO śmierć poniosło 9 strajkujących. Najmłodszy z nich miał 19 lat.
Ich śmierć jest przestrogą dla kolejnych pokoleń, dlatego o ich ofierze, o pacyfikacji kopalni i o walce o wolność w okresie PRL opowiada wystawa stała w gmachu ŚCWiS. Przez cały rok odwiedzają ją zarówno turyści i osoby zainteresowane historią, jak i grupy szkolne, chwaląc nowoczesną i multimedialną ekspozycję. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności to instytucja kultury samorządu województwa śląskiego współprowadzona przez Katowice.