Zaczynamy Tydzień Skarbów w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 [Program]
Katowice zostały Europejskim Miastem Nauki 2024. W związku z tym, od stycznia do grudnia odbywają się tematyczne tygodnie. Tydzień Skarbów jest drugim tygodniem Europejskiego Miasta Nauki Katowice oraz pierwszym organizowanym przez Politechnikę Śląską. W programie wiele ciekawych spotkań, pokazów i innych atrakcji popularnonaukowych. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych - dorosłych, młodzież i dzieci.
Tydzień Skarbów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024
Tydzień skarbów to kilkanaście aktywności, dostępnych od poniedziałku do niedzieli! Wydarzenia, które przygotowano są skierowane do wszystkich grup odbiorców - od najmłodszych pasjonatów nauki, po osoby starsze.
Tematem przewodnim są skarby Ziemi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bez surowców mineralnych nie byłoby większości przedmiotów codziennego użytku. Podczas Tygodnia Skarbów zapoznamy się z powszechnymi skałami i minerałami, jak również poznamy te najcenniejsze, wyjątkowe skarby Ziemi, takie jak złoto, diamenty, szmaragdy, a nawet pozaziemskie skały – meteoryty.
Zaprezentowane zostaną też te, bez których nie mogłyby istnieć nowoczesne technologie. Zobaczymy, jak bogate i różnorodne są skarby Ziemi, a także nauczymy się je rozpoznawać. Będziemy mieli możliwość poznania cech fizycznych minerałów, w tym fascynującej fluorescencji.
Skarby Ziemi to też niezwykły świat skamieniałych zwierząt i roślin, dokumentujących historię rozwoju naszej planety – organizatorzy opowiedzą o wykopaliskach i niezwykłych poszukiwaniach. W trakcie Tygodnia Skarbów zaprezentowane zostaną również maszyny i urządzenia, dzięki którym można eksploatować surowce. Poznamy też roboty, które rewolucjonizują nasz przemysł i wkraczają do naszego życia codziennego. A na zakończenie odbędzie się Giełda Minerałów i Skamieniałości, na której będzie można zobaczyć kolekcjonerskie wystawy, a także kupić sobie swój własny „skarb".
Co będzie się działo?
W ciągu 7 dni - od 8 do 14 stycznia - zaplanowane są liczne warsztaty, wykłady i spotkania z naukowcami. Organizatorzy zapraszają w szczególności na:
- zajęcia: Poszukiwania skarbów sprzed setek milionów lat... – praca paleontologa w terenie i nie tylko! Termin: 8 stycznia, g. 16:00,
- trening umiejętności liderskich: Skarby wiedzy. Termin: 8 stycznia, g. 16:00,
- grę terenową: Geocaching – treasure hunting game... Termin: 9 stycznia, g. 12:00,
- warsztaty z rozpoznawania minerałów i skał: Skarby w dłoni. Termin: 10 stycznia, g. 9:00-13:00,
- aktywność: Maszyny i roboty odkrywają skarby... Pokazy działania maszyn górniczych oraz robotów. Termin: 11 stycznia, g. 10:00,
- prezentację: Ile jest złota w Twoim smartfonie? – najcenniejsze i najdroższe metale. Termin: 12 stycznia, g. 16:00.
Na zakończenie Tygodnia skarbów, w sobotę i niedzielę (13 i 14 stycznia) na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej odbędzie się giełda minerałów, skał i skamieniałości wraz z kiermaszem biżuterii oraz licznymi atrakcjami dodatkowymi.
Szczegółowy harmonogram tygodnia znajdziemy - TUTAJ.