Zagłębiowska Masa Krytyczna już 3 maja. Jaka trasa?
Jedno z większych wydarzeń rowerowych w województwie śląskim powraca. Już 3 maja odbędzie się 15. edycja Zagłębiowskiej Masy Krytycznej. Poznaliśmy trasę wydarzenia.
Zagłębiowska Masa Krytyczna powraca
Przed nami kolejna edycją Zagłębiowskiej Masy Krytycznej. To wielka impreza rowerowa. Odbędzie się już po raz 15. Tysiące rowerzystów w żółtych odblaskowych kamizelkach przejedzie ulicami Zagłębia. Tym razem trasa poprowadzi z Sosnowca przez Będzin do Czeladzi na zabytkowy rynek.
Rowerzystów nie trzeba namawiać do udziału w imprezie. W 2018 roku wydarzenie zgromadziło 5000 chętnych osób. Pandemia trochę przyhamowała imprezę, ale w tym roku powraca w stały majowy termin. Każdy uczestnik za darmo otrzyma żółtą komizelkę odblaskową. Co roku w Zagłębiowskiej Masie Krytycznej biorą udział nie tylko rowerzyści z Zagłębia, ale również ze Śląska - chętnie dołączają grupy z Katowic, Bytomia, Chorzowa, Pszczyny, Gliwic, Mysłowic czy Rudy Śląskiej. Organizatorzy liczą, że nie zabraknie ich również w tym roku.
Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się we wtorek 3 maja o godz. 15:00. Z kolei już od 12:00 będzie można odbierać kamizelki odblaskowe. Rowerzyści wyjadą z Placu Stulecia (Patelnia) w Sosnowcu. Udają się w stronę Orlej, potem ulicy Będzińskiej, którą wjadą do Będzina. Tutaj uczestnicy będą poruszać się ulicą Małobądzką, z której wjadą w Czeladzką. W Czeladzi pojadą dalej tą ulicą, aż dojadą na zabytkowy rynek w Czeladzi. Do przejechania będzie około 11 km.
Zagłębiowska Masa Krytyczna to impreza rowerowa wywodząca się z ruchu społecznego Masy Krytycznej, dzięki któremu rowerzyści chcieli zwrócić uwagę na swoje istnienie w przestrzeni drogowej i uwzględnienie ich potrzeb. Od początku liderem ZMK był Rafał Siciński, który obecnie jest oficerem rowerowym odpowiedzialnym za infrastrukturę rowerową w Sosnowcu. Impreza zachowuje swój niekomercyjny charakter i mimo poparcia i często wsparcia ze stron miast Zagłębia, jest to dalej społeczna manifestacja, pokazująca, że rowerzyści istnieją na drogach Zagłębia i jest potrzeba uwzględniania ich w projektach infrastruktury. wyjaśnia Krzysztof Popławski z Sosnowieckiego Stowarzyszenia Rowerowego