Zielona Strefa Nauki i Sieciowe Centrum Nauki w Katowicach zaprezentowane w trakcie WUF11
Koncepcja powstania Zielonej Strefy Nauki była tematem briefingu prasowego, który odbył się 30 czerwca na stoisku miasta Katowice podczas trwającego World Urban Forum. Po raz pierwszy zapowiedziano też powstanie Sieciowego Centrum Nauki w Katowicach.
Trwające w Katowicach Światowe Forum Miejskie (WUF11) stało się dobrą okazją, by zaprezentować inicjatywę Sieciowego Centrum Nauki oraz koncepcję Zielonej Strefy Nauki. W spotkaniu z mediami udział wzięli m.in. prezydent miasta Katowice - Marcin Krupa, rektor UŚ - prof. Ryszard Koziołek, a także pełnomocniczka rektora UŚ ds. Strefy Nauki - Aneta Moczkowska.
W Katowicach ma powstać Centrum Nauki, jednak będzie się zupełnie różnić od tego, które można zwiedzać w Warszawie. Idea ma połączyć 7 katowickich uczelni wyższych. Zgodnie z koncepcją Sieciowego Centrum Nauki w Katowicach, mają powstać obiekty łączące w sobie funkcje naukowe i dydaktyczne z przestrzenią otwartą na zwiedzających, mieszkańców miasta, metropolii i turystów.
To zupełnie inne podejście, którym zostałem zarażony przez katowickie uczelnie wyższe. W 2024 roku będziemy Europejskim Miastem Nauki. To jest dla nas wielkie wyróżnienie, ale też zobowiązanie do tego, by pokazać tę naszą naukę - śląską, katowicką - z jak najlepszej strony. mówił prezydent Katowic, Marcin Krupa
Tym sposobem w Katowicach ma powstać swego rodzaju szlak naukowy wokół osi, którą ma wyznaczać rzeka Rawa. Koncepcja Sieciowego Centrum Nauki będzie zbudowana na kształt tego, co dzieje się w Katowicach podczas Śląskich Festiwali Nauki, które przyciągają nie tylko studentów, ale także mieszkańców Katowic w każdym wieku.
Będzie można chodzić od uczelni do uczelni i korzystać z tych rozwiązań naukowych, które są tam procedowane. dodał prezydent Marcin Krupa
Pomysł Sieciowego Centrum Nauki wpisuje się także w koncepcję powstania Zielonej Strefy Nauki. Ma to być odbiciem, znajdującej się po drugiej stronie Drogowej Trasy Średnicowej, katowickiej Strefy Kultury. W ramach tej koncepcji, w mieście mają się pojawić rozwiązania urbanistyczne łączące katowickie publiczne uczelnie wyższe, a także przewiduje się rewitalizację nadbrzeża Rawy, która ma być naturalnym wyznacznikiem osi, wokół której ma powstać nowa Zielona Strefa Nauki. Jak wskazuje nazwa, w okolicy ma nie brakować rozwiązań ekologicznych i elementów zieleni miejskiej.
Na razie te projekty są we wstępnej fazie planowania. Poszukiwane są pieniądze na realizację przedsięwzięć. Miasto upatruje szansy na dofinansowanie projektu przez Unię Europejską i wraz z Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolią podejmuje już działania w kierunku jego pozyskania.