Zielony Budżet Katowic 2023. Nabór wniosków startuje 4 kwietnia
Po raz czwarty mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje propozycje w ramach Zielonego Budżetu miasta Katowice. Nabór wniosków wystartował 4 kwietnia. Katowiczanie, podobnie jak w poprzednim roku, mogą zagospodarować 3 mln złotych. Kwota ta została podzielona między 22 dzielnice miasta, wyznaczono także pulę na projekty ogólnomiejskie.
IV Zielony Budżet Katowic
Aktualizacja:
Mieszkańcy mogą od dziś (4 kwietnia) zgłaszać swoje pomysły. Wystarczy wejść na tę stronę i wybrać panel Zielonego Budżetu. Zostaniemy przeniesieni do prostego formularza, w którym wypełniamy odpowiednie dane.
Przy zgłaszaniu zadań w ramach Zielonego Budżetu można zasugerować się pomysłami zgłoszonymi przez katowiczan w ramach Dzielnicowej Giełdy Pomysłów - więcej o niej tutaj. Również 4 kwietnia ruszył nabór wniosków do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego Katowic - o tym więcej w tym miejscu.
Wcześniej informowaliśmy:
Mieszkańcy Katowic mogą zgłaszać swoje projekty od 4 do 28 kwietnia za pomocą formularza online, który dostępny będzie na stronie bo.katowice.eu. Następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku.
Poprzednie edycje Zielonego Budżetu miasta Katowice pokazały, że mieszkańcy doskonale wiedzą, czego potrzebują w swoim otoczeniu oraz potrafią wskazać, które działania proekologiczne są dla nich najważniejsze. Ubiegłoroczny rekord 222 zgłoszonych pomysłów do Zielonego Budżetu jest tego potwierdzeniem. mówi prezydent Katowic Marcin Krupa
Jestem przekonany, że również w tym roku pojawi się wiele ciekawych pomysłów, które będą pozytywnie wpływać na środowisko naturalne w naszym mieście. dodaje prezydent Katowic
Podobnie jak w poprzednich latach, również i w tej edycji, na zgłoszone projekty przeznaczono kwotę 3 mln złotych, z których 2,4 mln zł rozdzielono pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, natomiast 600 tys. złotych przeznaczono na realizację zadań o charakterze ogólnomiejskim.
Najlepsze projekty to te, które z założenia są dobre dla środowiska naturalnego czy bytowania zwierząt. W ramach tej procedury realizujemy zadania dotyczące m.in. zazielenienia przestrzeni publicznej, rewitalizacji zieleni skwerów i parków, tworzenia łąk kwietnych, ale również projekty związane z programami dotyczącymi zwierząt. wymienia dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Mieczysław Wołosz
Zielony Budżet miasta Katowice to proces konsultacji społecznych, który pomaga zdiagnozować potrzeby mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska.
Można zgłaszać zadania takie jak:
- nasadzenia drzew i krzewów,
- rewitalizację zieleni małych skwerów,
- tworzenie łąk kwietnych
- czy też warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony przyrody i ekologii.
W trzech dotychczasowych edycjach Zielonego Budżetu mieszkańcy złożyli 514 propozycji. Do tej pory wybranych do realizacji zostało 239 zadań na kwotę przekraczającą 7,5 mln złotych.
Harmonogram IV edycji Zielonego Budżetu Katowic
- Zgłaszanie projektów zadań do Zielonego Budżetu - od 4 do 28 kwietnia 2023 r.
- I etap weryfikacji wraz z ogłoszeniem wyników weryfikacji - do 5 czerwca 2023 r.
- II etap weryfikacji wraz z ogłoszeniem wyników weryfikacji - do 1 września 2023 r.
- Etap pracy Zespołu Oceniającego - do 27 września 2023 r.
- Ogłoszenie wyników pracy Zespołu Oceniającego oraz informacji o wyborze zadań do realizacji - do 29 września 2023 r.