Zima piękna, ale i groźna. Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa
Zima, choć piękna, może być także niebezpieczna. W zimowej aurze warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by uniknąć urazów czy szkód, ale także naprawdę niebezpiecznych zdarzeń, w wyniku których można nawet stracić życie. O czym warto pamiętać, kiedy temperatura spada poniżej zera, a z nieba prószy śnieg?
Zimowe utrzymanie dachów budynków i chodników
Prawo budowlane jest jednoznaczne i mówi, że w przypadku znacznego nagromadzenia śniegu lub lodu, sopli lodowych i nawisów, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, bądź mienia, a także stateczności konstrukcji, osoby odpowiedzialne za stan techniczny obiektu powinny podjąć niezwłoczne działania w celu usunięcia zagrożenia.
Mówiąc prościej, właściciele budynków są odpowiedzialni o to, by w bezpieczny sposób usunąć z dachu śnieg i lód. W niektórych przypadkach interweniują także strażacy. Podobnie, jak z utrzymaniem dachów, ma się sprawa z chodnikami przylegającymi do posesji. To właściciele terenu są odpowiedzialni za ich odśnieżenie i zadbanie o to, by nie były śliskie. Za miejskie chodniki i drogi odpowiadają służby - w Katowicach większość ulic i chodników w porządku utrzymuje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.
Każdy pieszy powinien zachowywać szczególną ostrożność w zimowych warunkach. Trzeba pamiętać o tym, że nawierzchnie są śliskie, a z budynków mogą spadać śnieżne nawisy i lodowe sople. Warto o tym pamiętać także, kiedy parkujemy swój samochód. Lepiej nie zostawiać go bezpośrednio przy elewacjach budynków, aby uniknąć szkód.
Groźny czad
Co roku w okresie zimowym pojawiają się tragiczne statystyki, mówiące o osobach, które w wyniku zatrucia tlenkiem węgla straciły życie lub poważnie ucierpiały na zdrowiu. Niesprawne instalacje i niewystarczająca wentylacja pomieszczeń sprawia, że bezwonny i niewidoczny gołym okiem gaz staje się zabójczym zagrożeniem. Stało się tak niestety także na początku grudnia, kiedy w wyniku zatrucia czadem zginęła jedna osoba.
W nocy z 3 na 4 grudnia w jednym z mieszkań w Zawierciu odnaleziono 22-latka, który nieprzytomny leżał w wannie. Na miejsce wezwano pogotowie. Mimo reanimacji jego życia nie udało się uratować. W łazience znajdował się gazowy przepływowy podgrzewacz wody. informuje Aneta Gołębiewska z Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Katowicach
To już druga ofiara czadu w województwie śląskim od początku tegorocznego sezonu zimowego. Służby apelują, by w pomieszczeniach, gdzie grozi nam zatrucie tlenkiem węgla instalować specjalne czujniki, informujące o wysokim stężeniu niebezpiecznego czadu.
Śnieg i lód łamią drzewa i zrywają przewody wysokiego napięcia
Tylko w pierwszy weekend grudnia straż pożarna w naszym regionie musiała interweniować kilkadziesiąt razy w związku z warunkami atmosferycznymi.
W związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, od godz. 7:30 dnia 03.12.2023 r. do godz. 6:00 dnia 04.12.2023 r. Straż Pożarna na terenie województwa śląskiego interweniowała 69 razy. 39 interwencji związanych było z usuwaniem sopli i nawisów śnieżnych, 30 kolejnych z usuwaniem drzew i konarów drzew. informują służby wojewody śląskiego
Niebezpiecznie na drogach
Pierwszy weekend grudnia przyniósł obfite opady śniegu. Na drogach wciąż jest ślisko. W pierwszych dniach miesiąca doszło do kilkuset zdarzeń drogowych, z których większość to na szczęście niegroźne kolizje. Warto jednak zachować ostrożność, bo najbliższe dni ze względu na pogodę nie będą sprzyjać kierowcom.
Nie można pozostawać obojętnym
Mroźne dni i noce mogą też stanowić szczególne niebezpieczeństwo dla osób w kryzysie bezdomności. Widząc osobę w potrzebie, nie możemy przechodzić obok niej obojętnie. Należy zadbać o jej los. Wystarczy wezwać służby ratunkowe lub dzwoniąc na specjalną infolinię.
Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych. Informacje na temat pomocy bezdomnym można także znaleźć na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. przypominają śląscy policjanci
W tym sezonie poprzez infolinię przyjęto już ponad 130 zgłoszeń dotyczących osób wymagających pomocy.