Zima w Katowice Airport, czyli 85 hektarów białego puchu. Jak wygląda odśnieżanie lotniska?
Nie tylko drogowcy i kierowcy muszą mierzyć się z trudnymi warunkami na drogach. Nie możemy zapominać o samolotach, które codziennie wylatują z lotnisk, w tym z Katowice Airport. Jak wygląda utrzymanie lotniska zimą? Zapytaliśmy.
Zima na lotnisku w Pyrzowicach
Zima znów zaskoczyła drogowców. Taki tekst słyszymy za każdym razem, gdy w Polsce spada śnieg, a drogi stają się białe. Podróżujemy jednak nie tylko samochodami, autobusami czy pociągami, ale również samolotami.
Jako Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze nie zajmujemy się odśnieżaniem samolotów. Tym zajmują się specjalne firmy. Jako właściciel lotniska odpowiadamy jednak m.in. za odśnieżanie pola ruchu naziemnego, czyli drogi startowej, dróg kołowania czy stanowisk postojowych. To w sumie ponad 85 hektarów nawierzchni. mówi nam rzecznik prasowy Katowice Aiport, Piotr Adamczyk
Do odśnieżania wykorzystywane są oczyszczarki, które z przodu są wyposażone w pług, a z tyłu pojazdu znajduje się naczepa ze szczotką i dmuchawą. Taki pojazd ma dwa silniki diesla. Katowice Airport korzysta z 12 takich pojazdów. 7 z nich ma szerokość pługu 3,5 m, a pozostałe 5 mają szerokość pługu 5,5 m. Lotnisko ma także dwie polewarko-posypywarki.
Nie możemy na polu ruchu naziemnego, tak jak na drogach publicznych, sypać piaskiem czy solą. Śnieg jest usuwany mechanicznie odśnieżarkami lub gdy panuje gołoledź używamy specjalnych środków, które powodują, że lód się roztapia na nawierzchni lotniskowej i przez dłuższy czas nie zamarza. wyjaśnia Piotr Adamczyk
W takich sytuacjach wykorzystywane są polewarki. Mają szerokie ramiona - jedna ma zasięg pracy na 24 metrów, a druga na ponad 36 metrów. Przy takich opadach, jakie panują w województwie śląskim, obecnie używane są zazwyczaj odśnieżarki.
Lotnisko posiada też pługi wirnikowe. Ponadto jest tutaj też pojazd do mierzenia sczepności drogi startowej - to współczynnik tarcia, który uzupełnia lotniskowe analizy stanu nawierzchni.
Dyżurny operacyjny portu podczas swojej zmiany prowadzi ocenę stanu pola ruchu naziemnego. Te dane przekazuje m.in. do wieży. Stan nawierzchni kodujemy od 0 do 6. Numer 6 występuje przeważnie latem - to znaczy, że jest sucho i nie ma żadnych zanieczyszczeń. Przy obecnej pogodzie występuje kod 3 i 4, to pozwala w 100-procentach na bezpieczne starty i lądowania. opowiada rzecznik Katowice Airport