Złota Dekada Himalaizmu Polskiego: spotkania z Cecylią Kukuczką, prelekcje, warsztaty i wystawa
Jeśli interesujecie się himalaizmem, wspinaczkami górskimi oraz Jerzym Kukuczką, to już wkrótce w Katowicach odbędzie się wydarzenie, które powinno się Wam spodobać. Złota Dekada Himalaizmu Polskiego potrwa dwa dni i w jej ramach będziemy mogli wysłuchać ciekawych prelekcji, wziąć udział w spotkaniu z Cecylią Kukuczką czy zobaczyć wystawę o Jerzym Kukuczce. Wstęp jest darmowy.
Złota Dekada Himalaizmu Polskiego w Katowicach
Dwa dni pełne wrażeń z historią polskiego himalaizmu w Katowicach. Jeśli interesujecie się tematyką górską i/lub wspinaczkowa, to wybierzcie się do Katowice Miasto Ogrodów, gdzie czekać będzie wydarzenie Złota Dekada Himalaizmu Polskiego. Wydarzenie zostanie zorganizowane już w najbliższy weekend 25 i 26 maja.
Okres zwany „Złotą Dekadą Himalaizmu Polskiego” to czas, w którym Polacy definiowali światowe standardy w himalaizmie, wyznaczali nowe, najtrudniejsze drogi na ośmiotysięczniki i stali się prekursorami himalaizmu zimowego. Ta niezwykła historia zainspirowała nas do przedstawienia tego fenomenu z różnych perspektyw – świadka historii, badacza wytrzymałości ludzkiego organizmu, kulturoznawcy, literaturoznawcy, filmowca czy archiwisty. Dzięki temu chcemy dowiedzieć się więcej na temat himalaizmu i odkryć go na nowo.
Nie może zabraknąć aktywności fizycznej, więc całość zwieńczona zostanie Rajdem Górskim w Istebnej, czyli w miejscu, w którym znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego.
W ramach Zlotej Dekady Himalaizmu Polskiego czekają m.in. warsztaty dla dzieci, dyskusje, wykłady, prelekcja filmu czy spotkanie z Cecylią Kukuczką.
W czasie wydarzenia będzie można zakupić książki i inne produkty Fundacji Wielki Człowiek w promocyjnej cenie, a także będzie możliwość uzyskania autografów od zaproszonych gości.
Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.
Wstęp na wydarzenie jest darmowy.
Program wydarzenia
Sobota, 25 maja - sala 211 (piętro II):
- 12:00 Ninanki - dobrze się żyje ruchem - warsztat ruchowy dla dzieci - mgr Maryna Borowska, mgr Julia Walatek.
- 13:30 Wielka opowieść himalajska, wpływ literatury i mediów na percepcję himalaizmu w Polsce dyskusja, dr hab. Marek Pacukiewicz, dr llona Chylińska, dyskusję prowadzi Beata Tomanek.
- 15:00 0 wyzwaniach wysiłkowych i wysokogórskich. Czyli jak wznieść się na swój Mount Everest wydolności? - wykład, dr hab. Jakub Chycki.
- 16:30 Archiwum Jerzego Kukuczki - wykład, Wojciech Lemański.
- 18:00 Klub Wysokogórski w Katowicach w okresie Złotej Dekady Himalaizmu - wykład, Janusz Majer.
- 19:30 Projekcja filmu "Anna P" oraz rozmowa z Ryszardem Wareckim. Rozmowę prowadzi Beata Tomanek.
Niedziela, 26 maja - sala koncertowa:
- 18:00 Góry i przyjaciele w Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego - wykład, Krzysztof Wielicki.
- 19:30 Spotkanie z Cecylią Kukuczką. Rozmowa wokół książki "Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty". Rozmowę prowadzi: Beata Tomanek.
25-26 maja - sala 204 (piętro II):
- Wystawa "Z archiwum Jerzego Kukuczki".
Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach
W niedalekiej przyszłości w Katowicach ma powstać Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Znajdzie się w Bogucicach. Będziemy mogli wejść do mieszkania Kukuczki, które ma zostać zaaranżowane tak, jak wyglądało za jego życia. Pojawi się tu przestrzeń muzealna poświęcona innym himalaistom i historii himalaizmu, a także ścianka wspinaczkowa i miejsce spotkań dla miłośników gór i wspinaczki.
Centrum himalaizmu ma godnie upamiętnić zarówno Jerzego Kukuczkę, jak i dokonania całego środowiska związanego z himalaizmem. Więcej na temat inwestycji przeczytacie TUTAJ.