Zmiany na wybiegu gepardów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym
Na wybiegu gepardów w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym trochę się zmieniło. Zwiedzający mogą teraz oglądać te drapieżne koty zza szyby. Fragment ogrodzenia został wykonany z gabionów. Pomiędzy nimi znajduje się szyba, przez którą widać gepardy. Łącznie wybudowano trzy takie szyby.
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym jest pięć gepardów. Zobaczymy je na dwóch wybiegach tuż przy obecnym budynku dyrekcji śląskiego zoo. Na jednym wybiegu jest samica Mambo wraz z dwoma córkami, 2-letnią Mią i Malajką, a na drugim znajduje się ich ojciec Ignis oraz wujek Maji.
Samce oddzielone są od samic przede wszystkim z tego względu, że w naturze koty te prowadzą samotniczy tryb życia. Teraz zwiedzający śląskie zoo mogą zobaczyć te drapieżniki nie tylko zza krat ogrodzenia, ale także dzięki trzem szybom ekspozycyjnym.
Zmieniła się część ogrodzenia wybiegu gepardów. Pojawiły się trzy szyby pomiędzy gabionowym ogrodzeniem. Dzięki temu ogrodzenie wizualnie ładniej wygląda, a także jest bardziej bezpieczne, bo zwiedzający nie będą mogli przełożyć ręki między kratami, a niestety do takich sytuacji wcześniej dochodziło. mówi Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego
Pomiędzy dwoma wybiegami była też zielona płachta, która zasłaniała samcom widok samiczek. Teraz płachta ta została zastąpiona drewnianą barierą. Zwierzęta specjalnie są odgrodzone w taki sposób, by na siebie nie patrzeć, co zwiększa ich komfort.
Nowe wybiegi dla zwierząt w śląskim zoo
Podobne szyby i ogrodzenie gabionowe pojawiły się przy wybiegu arui grzywiastych. Wkrótce zmienione zostanie także wnętrzu ich wybiegu. Wystrój będzie zdecydowanie bardziej górski i skalisty. W naturze zwierzęta te występują na trudno dostępnych, skalistych terenach Afryki Północnej.
Przypomnijmy, że w śląskim zoo będzie również nowy wybieg dla żółwi lądowych. Trwają także prace przy budowie wolier dla kuraków leśnych. Po ich ukończeniu sprowadzone zostaną nieeksponowane do tej pory w śląskim zoo głuszce, cietrzewie i dropie.
Ponadto, trwa także budowa lasu deszczowego - ekspozycji różnych gatunków fauny i flory Ameryki Południowej. Będzie to jedyna tego typu ekspozycja w Polsce. W śląskim zoo w Chorzowie będzie można zobaczyć m.in. leniwce i wydry olbrzymie.