"Żywe książki" opowiedzą swoje historie w poruszających rozmowach. W Katowicach znów będzie można odwiedzić Żywą Bibliotekę
Już po raz kolejny Miejski Dom Kultury Bogucice-Zawodzie w Katowicach zamieni się w „Żywą Bibliotekę”. Żywa Biblioteka to metoda edukacji o prawach człowieka, to spotkania i rozmowy z ludźmi, którzy w naszym społeczeństwie są dyskryminowani, których postrzega się stereotypowo, a to ze względu na pochodzenie, niepełnosprawność, status społeczny, orientację czy wyznanie.
Żywa Biblioteka w Katowicach
Wszystko funkcjonuje tu jak w normalnej bibliotece - są czytelnicy, wypożyczalnia, półka z książkami i czytelnia. Tutaj jednak zamiast czytania, jest spotkanie twarzą w twarz z drugim człowiekiem. I to człowiekiem, który z jakiegoś względu jest dyskryminowany lub postrzegany poprzez pryzmat panujących w społeczeństwie stereotypów. Żywa Biblioteka ma pokazać, że ludzi nie można oceniać po pozorach - tak jak książek nie ocenia się po okładce.
W tegorocznej edycji Żywej Biblioteki porozmawiać będzie można m.in. z Muzułmanką, Turczynką, ofiarą przemocy, osobą z zaburzeniami układu pokarmowego, księdzem ewangelickim, osobą biseksualną, autystyczną Ślązaczką, osobą z chorobą alkoholową, osobą chorującą na depresję i wieloma innymi. zapowiadają organizatorzy Żywej Biblioteki w Katowicach
Czytelnikiem Żywej Biblioteki w Katowicach może być każdy. Wystarczy przyjść do MDK Bogucice-Zawodzie w czwartek, 20 kwietnia, pomiędzy 9:30 a 15:00. Po dotarciu na miejsce będzie można „wypożyczyć żywą książkę”, a więc wybrać z kim chce się porozmawiać. Następnie „czytelnik” Żywej Biblioteki jest kierowany do stanowiska, gdzie przez pół godziny może zupełnie otwarcie i bez poczucia tabu porozmawiać z wybranym przez siebie rozmówcą.
Ta nietypowa formuła edukacji na zawsze pozostaje w pamięci. Dzięki Żywej Bibliotece można czerpać z doświadczeń i historii najróżniejszych ludzi. To doskonała okazja, by samemu podzielić się swoimi kłopotami wynikającymi z dyskryminacji ze względu na pochodzenie, niepełnosprawność, status społeczny, orientację czy wyznanie.