Archipelag tajemniczych wysp. Niezwykły plac zabaw powstanie przy ul. Korczaka!
W Katowicach powstanie… archipelag! Kilka wysp rozbudzających dziecięcą wyobraźnię - to założenia projektu wielkiego placu zabaw, który ma powstać w Katowicach. Projekt przestrzeni dla najmłodszych przy ulicy Korczaka w Katowicach nikogo nie wykluczy z zabawy - będzie pozbawiony architektonicznych barier i dostosowany do różnych potrzeb dzieci.
Niezwykły plac zabaw powstanie w Katowicach
W Katowicach powstanie olbrzymi plac zabaw, dostosowany do potrzeb dzieci w różnym wieku, a także różnym stopniu sprawności fizycznej i emocjonalnej. Przestrzeń przy ulicy Korczaka w Katowicach stanie się archipelagiem kilku wysp rozbudzających dziecięcą wyobraźnię. Wyspa skarbów, wyspa tajemnic, polana dzikich zwierząt, suchy las - to tylko niektóre z „wysp” składających się na archipelag dostępnego placu zabaw zaproponowany przez laureatów konkursu „Inte - GRA”, którego założeniem było stworzenie niewykluczającej przestrzeni zabawy i odpoczynku.
Jak informuje Spółka PFR Nieruchomości, nagrodzony projekt zostanie zrealizowany na powierzchni niemal 400 mkw. na terenie osiedla mieszkaniowego powstającego przy ul. Korczaka w Katowicach.
Wyszliśmy z założenia, że plac zabaw dla wszystkich nie oznacza, że wszyscy robią to samo. Stąd pomysł na to, by nasz plac zabaw był archipelagiem, gdzie każda z wysp jest oddzielną historią, ma oddzielną narrację. Zbudowaliśmy szkielet strukturalny tego placu zabaw, który polega na tym, że przechodzimy od wyspy do wyspy. Każda opowiada inną historię i budzi inne skojarzenia, stymulując wyobraźnię dzieci udających się w wyimaginowaną ekspedycję. podkreślają architekci Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski
Projekt konsultowany z… dziećmi
Pierwsze szkice placu zabaw przy ulicy Korczaka w Katowicach powstawały pośród dzieci - przyszłych użytkowników przestrzeni, która zajmie ponad 400 metrów kwadratowych przy nowo powstającym w Katowicach osiedlu mieszkaniowym.
Rysowaliśmy ten plac zabaw - na placu zabaw - z naszymi dzieciakami. Była to świetna przygoda. Na razie robiliśmy to sami, ale mam nadzieję, że przy realizacji - wspólnie - będziemy mogli dojść do jeszcze lepszych rezultatów i powstanie coś z czego wszyscy będziemy mieli dużą frajdę! mówili Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski
To właśnie Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik i Łukasz Kowalski są autorami projektu niezwykłego placu zabaw, który ma powstać w Katowicach. Projekt został doceniony przede wszystkim za różnorodność pobudzającą wyobraźnię, wykorzystanie naturalnych surowców i dostępność dla osób w różnym wieku, o różnym stopniu sprawności fizycznej i emocjonalnej. Architekci zostali laureatami konkursu InteGRA PFR Nieruchomości.
Place zabaw na współczesnych polskich osiedlach są najczęściej realizowane w wersji minimum. Ten konkurs pokazuje, że można inaczej. Plac zabaw nie musi być tylko i wyłącznie zestawem gotowych, wystandaryzowanych zabawek w krzykliwych kolorach. Może to być przestrzeń dla wszystkich - dzieci, seniorów, młodych mam, osób z niepełnosprawnościami. Może być miejscem koncentrującym zróżnicowaną osiedlową społeczność. Laureatów wyłoniliśmy wspólnie z Fundacją Integracja, ale także z ekspertami w zakresie bezpieczeństwa placów zabaw oraz rodzicami niepełnosprawnych dzieci. Dzięki temu mamy pewność, że będzie to przestrzeń, która zaprasza i nikogo nie wyklucza.zaznacza prezes PFR Nieruchomości S.A., Wojciech Caruk
W zwycięskim projekcie, który zostanie zrealizowany w Katowicach, zaproponowano duże odległości pomiędzy urządzeniami umożliwiające swobodny przejazd wózkiem. Z kolei kontrasty materiałowe i fakturowe ułatwiają poruszanie się osobom niedowidzącym, a ciche i kameralne zaułki tworzą bezpieczne zaułki, z których korzystać mogą np. dzieci za spektrum autyzmu.
Przy ul. Korczaka w Katowicach, niedaleko secesyjnej wieży wodnej, powstanie 26 budynków o wysokości od 4 do 5 kondygnacji. Łącznie zaplanowano w nich 523 mieszkania oraz ok. 542 m2 powierzchni usługowo-handlowej. Mieszkańcy będą mogli korzystać z garaży podziemnych (118 stanowisk) oraz naziemnych (416 stanowisk), a także z wózkowni, przestrzeni rekreacyjnych, terenów zielonych i dwóch placów zabaw. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Kuryłowicz & Associates.