Architektura w Katowicach: Kościół w Kostuchnie po blisko 50 latach zastąpił tymczasowy barak [Zdjęcia]
Od lat 90. mieszkańcy Kostuchny mogą odwiedzać kościół parafialny pw. Trójcy Przenajświętszej. Pierwsze miejsce modlitwy powstało tu tuż po II wojennie światowej i miało mieć charakter wyłącznie tymczasowy. Okazało się jednak, że prowizoryczna kaplica służyła katolikom z okolicy przez blisko pół wieku. Przeczytajcie kolejny artykuł z cyklu "architektura w Katowicach".
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie
Jak w wielu innych przypadkach, o budowie świątyni katolickiej zaczęto w Kostuchnie myśleć, kiedy zwiększająca się ilość wiernych musiała pokonywać spore odległości do kościołów znajdujących się w okolicy. Mieszkańcy Kostuchny budowę kościoła chcieli rozpocząć już na długo przed II wojną światową, jednak aż do wybuchu wojny swojego miejsca modlitwy w pobliżu domu nie zyskali.
Po wojnie, w listopadzie 1946 roku poświęcony tu przerobiony na tymczasową kaplicę barak, który miał być miejscem dziękczynienia za ocalenie z wojennej pożogi do czasu wybudowania kościoła w Kostuchnie. Kolejny krok, by kościół mógł zostać wzniesiony postawiono dopiero dekadę później. W 1957 roku erygowano tu osobną parafię. Kościoła z prawdziwego zdarzenia jednak jak nie było, tak nie ma.
Mija kolejne 20 lat. Jak czytamy w historii parafii, w 1977 roku biskup katowicki Herbert Bednorz zwrócił się do władz wojewódzkich z prośbą o zezwolenie na przebudowę i rozbudowę kościoła. Trwająca od 1981 roku eksploatacja węgla pod budynkiem kościoła uniemożliwiła jednak realizację tego zamierzenia.
Zły stan budynku wskazał na potrzebę budowy nowej świątyni. 24 grudnia 1985 roku parafia otrzymała pozwolenie na rozpoczęcie budowy Domu Katechetycznego, który w przeciągu trzech lat ukończono i biskup Czesław Domin 23 października 1988 roku dokonał uroczystego poświęcenia. W międzyczasie pojawiła się decyzja zezwalająca na budowę nowego kościoła, która została udzielona 30 maja 1987 roku.
Pierwszym budowniczym kościoła był ks. adiutor Michał Kałuża. Prace kontynuował proboszcz ks. Jerzy Goppek przy pomocy wikarego ks. Aleksandra Czembora. Budowę do końca doprowadził ksiądz proboszcz Stanisław Reś.
Kościół poświęcono jesienią 1995 roku, okazało się więc, że barak przerobiony na kaplicę, służył mieszkańcom Kostuchny przez prawie pół wieku. Wielkiego sentymentu do sypiącej się kaplicy jednak nie było. Niemal natychmiast po ukończeniu budowy kościoła, przystąpiono do rozbiórki starego baraku. Teraz jedyną pamiątką po tym budynku jest krzyż nieopodal świątyni z dwoma datami: 1946 – ustanowienie kaplicy i 1995 – rozbiórkę budynku.
Autorem projektu nowego kościoła był Marek Purszke, konstruktorem Jerzy Maniura, kierownikiem budowy Paweł Pryszcz. Wystrój wnętrza projektowali Michał Kuczmiński i Zygmunt Brachmański, a realizował m.in. Henryk Kopyciok. Autorami projektu witraży (np. Zmartwychwstanie, Chrzest Jezusa w Jordanie) byli Zdzisław Chudy i Bolesław Polnar, a wykonawcami Genowefa i Jerzy Natkaniec.
Obrazy stacji Drogi Krzyżowej zostały wykonane przez jeńców wojennych, a odnowione przez Janusza Łęgowskiego. W kaplicach znajdują się obrazy (Matki Bożej przeniesiony ze starego kościoła) i figury. Trzy dzwony wykonane w Przemyślu (odwołujące się do Trójcy Przenajświętszej, Matki Bożej Fatimskiej i św. Barbary) poświęcił abp Zimoń w 1997 roku. Organy pochodzące ze starego rozebranego kościoła były rozbudowane wg prospektu prof. Juliana Gembalskiego.
Więcej informacji o kościele i parafii Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie można znaleźć, klikając TUTAJ.