Bezpieczne wakacje w Katowicach. Strażniczki miejskie rozmawiają z dziećmi
W Katowicach trwają letnie półkolonie. Dzieci odpoczywają i bawią się, dzięki zajęciom w różnych placówkach i szkołach. Z uczestnikami półkolonii, jak co roku, spotykają się strażniczki miejskie, które opowiadają o zasadach bezpiecznego zachowania.
Strażniczki miejskie odwiedzają uczestników półkolonii w Katowicach
Każdego roku strażniczki miejskie z Zespołu Prewencji i Profilaktyki Społecznej w Straży Miejskiej w Katowicach podczas trwających wakacji odwiedzają uczniów, którzy spędzają czas na zorganizowanych przez szkoły półkoloniach.
W tym roku również odbywa się szereg akcji i spotkań profilaktycznych. Już na początku lipca funkcjonariuszki przeprowadziły zajęcia profilaktyczne w Szkole Podstawowej nr 1 w Katowicach, w Szkole Podstawowej nr 12 im. I. J. Paderewskiego oraz w Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach. O bezpiecznym spędzaniu czasu nad wodą strażniczki rozmawiały również z uczestnikami półkolonii zorganizowanymi przez Miejski Dom Kultury "Szopienice - Giszowiec" w Katowicach z Filii z Szopienic i Burowca. Prelekcje odbyły się na świeżym powietrzu.
Jak zachować się nad wodą? Porady Straży Miejskiej w Katowicach
Latem dużo czasu wolnego spędzamy nad wodą. Ważne, żeby już od najmłodszych lat uczyć dzieci odpowiedzialnego zachowania. Chwila nieuwagi może przecież zakończyć się tragedią. Straż Miejska opublikowała kilka praktycznych rad. Gdy wybieramy się na plaże warto odpowiednio się spakować. Co powinniśmy zabrać?
- krem z filtrem UV odpowiedni do twojej karnacji,
- strój kąpielowy, ręcznik, klapki, okulary,
- woda niegazowana,
- chustka na głowę lub czapka z daszkiem.
Pamiętajmy, że pływać należy w wyznaczonych miejscach, które są strzeżone przez ratowników. W Katowicach takich nie brakuje - więcej o tym przeczytacie w naszym tekście TUTAJ.
Kilka ważnych porad bezpiecznej kąpieli:
- Warto przypomnieć sobie znaki ostrzegawcze nad wodą - biała flaga oznacza bezpieczeństwo, a czerwona - zakaz kąpieli.
- Nie powinniśmy pływać w czasie burzy, silnych wiatrów czy mgły.
- Nie wolno skakać do wody - może skończyć się to kalectwem lub śmiercią.
- Warto zwracać uwagę na osoby będące w wodzie obok nas. Być może ktoś, będzie potrzebował pomocy. W takich sytuacjach jak najszybciej powinniśmy wezwać ratownika - liczy się każda sekunda.
- Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne, po zmroku lepiej nie pływać daleko od brzegu.