Biblioteczki plenerowe w Katowicach. W sześciu parkach [ZDJĘCIA]
Minimalistyczne, dobrze wyglądające i industrialne. Biblioteczki plenerowe są już w przestrzeni Katowic. Wszystkie mają stanąć w sześciu miejskich parkach. Jak działają?
Biblioteczki plenerowe dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach wykonała pracownia „Smalart” z Gliwic, a projekt został zrealizowany w ramach zadania ósmej edycji Budżetu Obywatelskiego „Zaczytani w katowickich parkach”. Pomysłodawczynią jest Dorota Malejka Żywica.
Biblioteczki plenerowe w Katowicach. Jak działają?
Działanie biblioteczek jest proste. Każdy może zostawić w niej książki, które już przeczytał i tym samym dać im drugie życie, ale również zabrać z nich lekturę, której wcześniej nie miał jeszcze w rękach.
Bookcrossing nie jest nową ideą. Często przy wydarzeniach, które organizujemy, mamy takie półeczki, gdzie mieszkańcy mogą wziąć książkę, ale również zostawić swoją. Tym samym wpisujemy się w nurt ekologiczny zero waste i działamy dla dobra wspólnego. Wygląd biblioteczek jest industrialny i zyskał akceptację samej pomysłodawczyni.
mówi portalowi WKATOWICACH.eu Anna Kajzer z MBP w Katowicach
Na wykonanie biblioteczek plenerowych, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach otrzymała z budżetu obywatelskiego 60 940 złotych. 1500 złotych zostało wykorzystane na zakup 70 woluminów, którymi zostały zapełnione biblioteczki.
Głównie są to książki dla dzieci, literatura kobieca i sensacyjna dla dorosłych. To, co najbardziej się czyta. Teraz ogromnie liczymy na mieszkańców. Chcemy, żeby w parkach, przy tych biblioteczkach, spotykali się, dyskutowali i czytali.
dodaje Anna Kajzer
Biblioteczki plenerowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród wypoczywających w parkach. Takie rozwiązania znajdziemy m.in. w Warszawie, Wiśle, Bytomiu czy Gliwicach. W Katowicach biblioteczki plenerowe znajdziemy w najpopularniejszych parkach:
- Park Budnioka,
- Park Bogucki,
- Park Kościuszki,
- Park Olimpijczyków,
- Park Zadole,
- Park Trzy Stawy.