Czujki tlenku węgla dla katowickich seniorów. Powstała petycja do prezydenta miasta
Tlenek węgla to cichy zabójca. Dlatego warto, żeby w każdym mieszkaniu i domu posiadać specjalną czujkę, która go wykryje. Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom złoży do prezydenta Katowic petycję o sfinansowanie zakupu czujki dla seniorów.
Czujka tlenku węgla dla katowickich seniorów. Jest petycja
Tlenek węgla, powszechnie nazywany czadem jest bezwonnym silnie trującym gazem. Objawy zatrucia czadem to ból głowy, mdłości, utrata przytomności, w wielu przypadkach śmierć. Zatrucie tlenkiem węgla w statystykach zajmuje trzecie miejsce po zatruciu lekami i alkoholem.
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym strażacy podejmują interwencje związane z tlenkiem węgla. Strażacy często prowadzą kompanie społeczne mająca na celu uświadomić ludzi, że tlenek węgla jest naszym największym zagrożeniem. Apelują, żeby kupować czujki tlenku węgla, a jeśli takie posiadamy to, żeby robić ich przegląd.
15 grudnia o godzinie 12:00 składamy petycję do prezydenta Miasta Katowice w sprawie sfinansowania czujników tlenku węgla (czadu) dla seniorów. Dostaliśmy sporo zgłoszeń od zainteresowanych tematem mieszkańców, którzy nie mają środków na zakup takiego urządzenia. przekazuje Alicja Dobija ze Stowarzyszenia Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom
Najwięcej zatruć w budynkach mieszkalnych jest wynikiem:
- nieszczelności, wad produkcyjnych i braku konserwacji przewodów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych i dymowych),
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności okien i drzwi (szczególnie po wymianie okien i drzwi na nowe).
Tlenek węgla jest zagrożeniem dla naszego życia i każdy w swoim domu/mieszkaniu powinien mieć takie urządzenie. podkreśla Alicja Dobija
Statystyki Państwowej Straży Pożarnej
Od 1 października do 14 grudnia 2023 r. Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała:
- 202 zdarzenia związane z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych (w 95 przypadkach w mieszkaniach zadziałał czujnik tlenku węgla), w których poszkodowane zostały 84 osoby. 2 osoby poniosły śmierć.
Najwięcej zdarzeń odnotowano w Katowicach i Jastrzębiu - Zdroju, pow. bielskim i m. Bielsko -Biała, pow. częstochowskim i m. Częstochowa.
- 190 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych lub ich wadami, w których poszkodowanych zostało 7 osób.
Najwięcej pożarów odnotowano w pow. żywieckim i cieszyńskim oraz pow. częstochowskim i m. Częstochowa.