Do kogo trafią Złote Maski? Wśród nominowanych do nagrody są teatry z Katowic
Znamy nominowanych do nagród Złotych Masek. To nagroda doceniająca spektakle teatralne z województwa śląskiego i ludzi teatru. Wśród nominowanych są katowickie teatry. Gala, na której poznamy laureatów, odbędzie się 25 marca.
Złote Maski w województwie śląskim
Przed nami 56. edycja nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim. Nagrody te przyznawane są za wybitne osiągnięcia artystyczne w zakresie sztuki teatralnej. Złote Maski mają długą i wspaniałą tradycję - są przyznawane co roku, od 1968 roku. Do nagród zgłoszone zostały przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku.
Złote Maski to uznana marka i wyraz szacunku dla ludzi teatru, ich ciężkiej pracy, talentu i emocji, których nam dostarczają. Gratuluję nominowanym i dziękuję za to, że zabieracie nas w tę wyjątkową podróż i promujecie nasz region poprzez sztukę, stając się ambasadorami województwa śląskiego. Wierzę, że te nominacje będą dla was źródłem motywacji i dowodem uznania dla waszej pracy i pasji, a dla nas okazją do obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie. mówi marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski
Do tegorocznej edycji nagród zgłoszono 57 spektakli zrealizowanych przez 23 producentów. Członkowie komisji dokonali preselekcji zgłoszeń i do następnego etapu oceny zakwalifikowano 40 tytułów zrealizowanych przez 21 producentów.
W opinii członków komisji nagrody teatralnej „Złote Maski” w województwie śląskim cieszy fakt, że z roku na rok rośnie pozycja i aktywność teatrów nieinstytucjonalnych, szczególnie w Katowicach.
Nominacje do nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2023:
Kategoria - Spektakl roku:
- „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
- „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyk w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
- „Dziwny przypadek psa nocną porą” według powieści Marka Haddona, na podstawie tekstu Simona Stephensa, w reżyserii Tadeusza Kabicza w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
Kategoria - Spektakl dla młodych widzów:
- „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
- „Tajemniczy ogród” według powieści Frances Hodgson Burnett w reżyserii Justyny Sobczyk w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
- „Ach, jak cudowna jest Panama!” Janoscha, w adaptacji i reżyserii Katarzyny Hory w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
Kategoria - Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych:
- Violetta Smolińska za rolę Łucji Kamockiej w spektaklu „Zanurzenie” w reżyserii Marcina Wierzchowskiego w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.
- Hanna Zbyryt za rolę Kustoszki w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
- Anna Kadulska i Ewa Kutynia za role Francis Shields i Loretty Mackie w spektaklu „Fly me to the moon” Marie Jones w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach.
Kategoria - Aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych:
- Michał Piotrowski za rolę Mieczysława Wojnicza w spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
- Adam Hutyra za role: Nikodema Dyzmy w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego i Cześnika Macieja Raptusiewicza w spektaklu „Zemsta” Aleksandra Fredry w reżyserii Joanny Drozdy w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
- Oskar Jarzombek za rolę Kristophera w spektaklu „Dziwny przypadek psa nocną porą” według powieści Marka Haddona, na podstawie tekstu Simona Stephensa, w reżyserii Tadeusza Kabicza w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
Kategoria - Aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych:
- Radosław Sadowski za rolę Henryka w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
- Karol Gaj za rolę Arlekina w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
- Joanna Rząp za role w spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
Kategoria - Aktorstwo za rolę wokalno-aktorską:
- Hubert Waljewski za rolę Michaela/ Dorothy w spektaklu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
- Marta Gzowska-Sawicka i Adam Myrczek za role Mistrzów Ceremonii w spektaklu „Kabaret" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku - Białej.
- Gabriela Legun za rolę Oskara w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Kategoria - Aktorstwo za rolę drugoplanową:
- Mateusz Znaniecki za rolę Empuzy w spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
- Barbara Lubos za rolę Maheude w spektaklu „Germinal” na podstawie tekstu Émile’a Zoli w adaptacji i w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
- Tatiana Cholewa za rolę Archibalda Cravena w spektaklu „Tajemniczy ogród” według powieści Frances Hodgson Burnett w reżyserii Justyny Sobczyk w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
Kategoria - Reżyseria:
- Agata Biziuk za reżyserię spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
- Magdalena Piekorz za reżyserię spektaklu „Tootsie” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
- Robert Talarczyk za reżyserię spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu
im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Kategoria - Scenografia:
- Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Empuzjon” na podstawie powieści Olgi Tokarczuk w adaptacji i reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach; koprodukcja Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, STUDIO teatrgalerii w Warszawie i Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
- Aleksandra Wasilkowska i Sławek Blaszewski za scenografię i kostiumy do spektaklu „Germinal” na podstawie tekstu Émile’a Zoli w adaptacji i w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
- Marika Wojciechowska za scenografię do spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Agaty Biziuk w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku - Białej.
Kategoria - Choreografia/Ruch sceniczny:
- Szymon Michlewicz-Sowa za choreografię w spektaklu „Kariera Nikodema Dyzmy” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
- Jakub Lewandowski za choreografię w spektaklu „Tootsie” w reżyserii Magdaleny Piekorz w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
- Izadora Weiss za choreografię w spektaklu „Bal maskowy” Giuseppe Verdiego w reżyserii Anny Wieczur w Operze Śląskiej w Bytomiu.
Kategoria - Nagroda specjalna:
- Spektakl internetowy „Feblik” według tekstu Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Lecha Mackiewicza w Teatrze Miejskim Gliwicach za udaną artystycznie próbę wykorzystania technologii internetowych dla upowszechniania najnowszej dramaturgii polskiej w sposób przekraczający ograniczenia czasowo-przestrzenne tradycyjnego teatru oraz udostępnienie ich osobom z niepełnosprawnościami słuchu.
- Marcin Gałażyn za muzykę do spektaklu „Do widzenia mój pamiętniku…” na podstawie „Pamiętnika” Rutki Laskier, według scenariusza i w reżyserii Anny Retoruk w Teatrze Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.
- Kaśka Dudek, Karol Gaj, Anna Kandziora, Radosław Lis, Michał Piotrowski, Anna Stępień, Alicja Szymkiewicz za spójną artystycznie i perfekcyjną w wykonaniu pracę zespołu aktorskiego w spektaklu „Zemsta. Dell’arte" Aleksandra Fredry w reżyserii Matteo Spiazzi’ego w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach.
Laureatów „Złotych Masek” poznamy podczas uroczystości wręczenia nagród, która odbędzie się 25 marca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W ubiegłym roku w kategorii Spektakl roku nagrodę otrzymał „Kandyd, czyli optymizm” w reżyserii Rafała Szumskiego częstochowskiego teatru.