Dotacja GZM dla Mysłowic na velostradę. Tymczasem Katowice przygotowują się do budowy pierwszej velostrady w mieście
Mysłowice otrzymają ponad 62 tys. zł wsparcia z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na nabycie prawa użytkowania wieczystego działek zarządcy dawnych kolei piaskowych, przez które będzie przebiegać velostrada łącząca to miasto z Katowicami. Uchwałę o dotacji podjęło Zgromadzenie Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.
Velostrada do Mysłowic
Dzięki wsparciu finansowemu GZM Mysłowice uregulują kwestię użytkowania działek zlokalizowanych na styku dawnej linii kolei, tzw. Południowej Magistrali Piaskowej, z ul. Mikołowską, przy granicy Mysłowic z Katowicami. Wykonanie tego działania pozwoli na uruchomienie fazy projektowej i budowy inwestycji na 250-metrowym odcinku w granicach miasta. Pozostałe działki należą bowiem do gminy bądź innych podmiotów publicznych.
Cała Velostrada Katowice - Mysłowice ma mieć 9,1 km długości. To jeden z odcinków planowanych 8 velostrad o długości ok. 120 km.
Droga rowerowa rozpocznie się w Katowicach-Brynowie, będzie biegła wzdłuż nieczynnej linii kolejowej nieopodal doliny Trzech Stawów i w dalszym biegu przez dzielnicę Giszowiec. Następnie w kierunku miasta Mysłowice będzie przebiegać wzdłuż ulicy Mysłowickiej, docierając do granicy z Mysłowicami i dalej wzdłuż ul. Mikołowskiej, aż do rejonu ronda Rotmistrza Pileckiego (os. Ćmok). Rozpoczęcie prac budowlanych na terenie Katowic jest planowane na I kwartał 2024 r.
Przypomnijmy, 20 grudnia 2022 GZM podpisała dwie pierwsze umowy dotyczące przekazania miastu Katowice dotacji celowej na rzecz budowy velostrady w przebiegu Katowice - Mysłowice, realizowanej w ramach dużego projektu o nazwie Metropolitalna Sieć Tras Rowerowych. Trasa, o której mowa, w pierwszej kolejności połączy dwie katowickie dzielnice, Brynów z Giszowcem.
Velostrada nr 6 zostanie połączona z węzłem Giszowiec. W tym celu Katowice wybudują łącznik, który będzie miał charakter miejskiej drogi rowerowej po ulicach Giszowca. Zgodnie z intencją Metropolii, w tej dzielnicy, na zlikwidowanej bocznicy kolejowej kopalni Staszic, ma rozpoczynać się Velostrada nr 3 do Tychów.
Velostrada w Katowicach między Giszowcem i Brynowem
Przypomnijmy również, że Katowice przygotowują się również do budowy pierwszej velostrady w mieście. Miasto pod koniec października ma ogłosić przetarg na wykonanie prawie 4,4 km drogi rowerowej o podwyższonym standardzie wraz z infrastrukturą dla pieszych. Nowa infrastruktura połączy Giszowiec z Brynowem. Wybrany wykonawca będzie miał rok na zrealizowanie inwestycji.
Bezkolizyjna droga o szerokości 4 m będzie pozwalała na bezpieczne i sprawne poruszanie się pomiędzy Brynowem, Muchowcem i Giszowcem, z którego istniejącymi połączeniami dojedziemy do Nikiszowca oraz Szopienic. zapowiada prezydent Katowic, Marcin Krupa
W ramach tej inwestycji powstanie 4,38 km nowej infrastruktury rowerowej. Odcinek ten będzie rozpoczynał się przy układzie drogowym przy ulicy Kolistej, zostanie poprowadzony pod trasą DK86 i dalej śladem dawnej linii kolei piaskowej. Połączy się z ul. Francuską i terenami w rejonie Katowickiego Parku Leśnego oraz przystanku autobusowego Muchowiec Korty Pętla. Dalej velostradą będzie można dostać się do przejścia pieszo-rowerowego w sąsiedztwie ul. Huberta oraz skrzyżowania z trasą rowerową nr 1.
Ten odcinek velostrady, czyli drogi dla rowerów o podwyższonym standardzie - na całej długości będzie miał szerokość 4 metrów.
Wzdłuż velostrady zostanie zamontowane oświetlenie, co wpłynie na bezpieczeństwo użytkowników, zwłaszcza podczas wieczornych i nocnych przejazdów. Ponadto drodze dla rowerów będzie towarzyszył szeroki na 2 metry chodnik, oddzielony od drogi 1,5-metrowym pasem zieleni z wyjątkiem fragmentu od ul. Francuskiej do ul. Huberta - gdzie zostaną oddzielone krawężnikiem ułożonym na płasko - zgodnie z jednym z wariantów stosowania separacji ruchu pieszego i rowerowego ujętym w standardach GZM.
mówi zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. (która w imieniu miasta będzie odpowiedzialna za nadzór nad inwestycją), Agnieszka Dutkiewicz
Prace obejmą również budowę miejsc obsługi rowerzystów oraz licznika rowerowego, który zostanie zamontowany na wysokości ul. Francuskiej.
Ogłoszenie przetargu planowane jest na październik. Wykonawca powinien zakończyć prace budowlane w 9 miesięcy, a cała inwestycja będzie gotowa do użytku w rok od podpisania umowy.