Jubileusz 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach. To część społeczności Załęża [Zdjęcia]
To była piękna uroczystość! Śląskie stroje, hymn szkoły i uśmiechnięci uczniowie. Tak było podczas uroczystej akademii jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach-Załężu. To szkoła ze 120-letnią historią. Zobaczcie zdjęcia i poznajcie dzieje załęskiej placówki.
120-lecie Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach
To był ważny dzień dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Katowicach-Załężu. W piątek, 22 marca, szkoła obchodziła swój jubileusz, a dokładnie 120-lecie. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele św. Józefa, by następnie przenieść się do szkolnej auli, gdzie odbyła część oficjalna i artystyczna. Można było również zwiedzić szkołę, poznać jej historię i zobaczyć wystawę prac dzieci.
Każdy kolejny jubileusz to okazja do zebrania informacji o szkole, o jej dorobku, a także okazja do wspomnień i pokazania tego, co jest teraz. Dziś obchodzimy już 120-lecie. Ciekawostką jest, że przy okazji organizacji 110-lecia szkoły okazało się, że nasza szkoła jest rok młodsza, niż myśleliśmy. Przy współpracy z Muzeum Historii Katowic okazało się, że szkoła powstała w 1904 roku, a nie 1903, jak wcześniej podawano. mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach, Danuta Krawczyk
SP 22 nigdy nie była tylko miejscem, ale zawsze częścią społeczności załęskiej, stworzoną przez uczniów, ich rodziców, nauczycieli, którzy tej szkole oddali serce. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli udało się stworzyć szkołę, przyjazną, bezpieczną, otwartą na nowe wyzwania, której misją jest wszechstronny rozwój wrażliwych i dbających o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego. dodaje dyrektorka
Obecnie do Szkoły Podstawowej nr 22 w Katowicach uczęszcza 173 uczniów. W placówce pracuje 25 nauczycieli.
Każdy jubileusz to nie tylko okres, gdzie składamy życzenia, ale to też czas wspomnień, tego co działo się w szkole. Czas szkolny często jest najpiękniejszym okresem w życiu, gdzie zawierane są piękne przyjaźnie i tego Wam życzę, by zdobywać wiedzę i nawiązywać trwałe przyjaźnie. Szkoła podstawowa to takie miejsce, gdzie otrzymujemy pierwsze szlify edukacyjne, ale też kończąc szkołę, musimy podejmować pierwsze wyzwania, pierwsze decyzje związane z naszą przyszłością. Szkoła to nie tylko mury, ale przede wszystkim atmosfera i duch szkoły. Tę pasję, zaangażowanie i ducha szkoły zdecydowanie widać w SP nr 22. Wszystkiego dobrego na to 120-lecie, by kolejne lata były jeszcze lepsze niż te za nami. przemawiał w trakcie uroczystości prezydent Katowic, Marcin Krupa
Na jubileuszu Szkoły Podstawowej nr 22 obecna była również Śląska Kurator Oświaty Aleksandra Dyla, która na ręce dyrektorki placówki złożyła list gratulacyjny.
Bardzo miło odwiedzać takie szkoły, gdzie widać, że szkoła łączy tradycję, w tym przypadku 120-letnią tradycję, z nowoczesnością. Oko cieszy ten śląski strój, kołocz na stole i zazdrostka. mówiła Śląska Kurator Oświaty, Aleksandra Dyla
Zobaczcie zdjęcia z uroczystej akademii 120-lecia SP nr 22:
Jubileusz 120-lecia Szkoły Podstawowej nr 22 im. Juliusza Słowackiego w Katowicach
Historia SP nr 22 w Katowicach
Szkoła Podstawowa nr 22 została wybudowana w 1903 roku na polu Anieli Langner i Wiktora Baranka, jako trzecia szkoła na Załężu. Pierwszym kierownikiem był Niemiec Alojzy Kneifel. W 1910 r. została zbudowana sala gimnastyczna, którą zaprojektowali architekci – bracia Zillmannowie z Charlottenburga, twórcy m.in. kościoła parafialnego św. Anny w Nikiszowcu.
W okresie I wojny światowej sala służyła jako szpital dla rannych żołnierzy. Kiedy w roku 1919 lud śląski rozpoczął zbrojną walkę z Niemcami o przyłączenie Śląska do Polski, sala gimnastyczna stała się miejscem postoju załęskiego oddziału powstańczego.
Od 28 września 1920 r. dzieci mogły się tu uczyć języka polskiego dwa razy w tygodniu. Dwa lata później, w 1922 r. szkole nadano już imię poety polskiego – Juliusza Słowackiego. W roku 1990 rozpoczęto starania o przywrócenie dawnego imienia szkoły. 31 sierpnia 1990 r. Kuratorium Oświaty w Katowicach anulowało, na prośbę szkoły, nadane jej w 1962 r. imię Anastazego Kowalczyka.
Pierwszego września 1992 roku szkoła została przejęta przez miasto Katowice i stała się szkołą miejską. Wkrótce później rada pedagogiczna wystąpiła o przywrócenie szkole imienia Juliusza Słowackiego. Akt ten dokonał się w 1993 roku uchwałą Rady Miejskiej z dnia 27 września 1993 r. Trzeciego grudnia tego samego roku zatwierdzono pierwszy statut w historii szkoły. Na przestrzeni lat szkoła zmieniała swoje oblicze i strukturę. Jedno pozostało natomiast niezmienne – Szkoła Podstawowa nr 22 stanowi ważną i nieodzowną część Załęża.