Jubileusz 60-lecia GKS Katowice. Uroczysta gala, medale i Złote Buki [Zdjęcia i wideo]
Dokładnie we wtorek, 27 lutego przypada 60-lecie istnienia klubu GKS Katowice. Mimo że od powstania klubu minęło zaledwie sześć dekad, to w historii klubu nie brakuje ważnych, wielkich i wzruszających momentów. Jubileusz będzie obchodzony przez cały 2024 rok. Uroczystą Galę zaplanowano z kolei na 28 lutego. W dniu "urodzin" klubu na Stadionie Miejskim w Katowicach zagościł legendarny piłkarz GieKSy Jan Furtok, odznaczony jubileuszowym medalem. Dzień później, 28 lutego, odbyła się uroczysta gala, w trakcie której nie zabrakło gratulacji i wyróżnień. Zobaczcie zdjęcia!
60-lecie GKS Katowice
W środę, 28 lutego, odbyła się uroczysta gala z okazji 60-lecia GKS Katowice. Sporo się działo. Był czas na podziękowania, podsumowanie sportowych sukcesów i gratulacje.
Dzisiejsza uroczysta Gala z okazji 60-lecia Klubu Sportowego GKS GieKSa Katowice była pełna niesamowitych wspomnień o sukcesach, sportowych emocjach, które zawsze napawają naszą społeczność radością i dumą, a także licznych gości. W ten wyjątkowy jubileusz miałem zaszczyt przekazać nowy sztandar z herbem miasta i klubu. To wspaniały symbol jedności klubu z lokalną społecznością. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Podczas gali wręczyliśmy medale 60-lecia dla tych, którzy współtworzyli historię klubu, a także Złote Buki dla najlepszych sportowców minionego sezonu. To zaszczyt być świadkiem uznania dla wyjątkowych osobowości, które wyróżnialiśmy na dzisiejszym wydarzeniu. dodał prezydent Katowic
Podczas wyjątkowej gali GKS-u Katowice z okazji 60. urodzin Klubu wyróżniono najznamienitsze postacie całego środowiska związanego z wielosekcyjną GieKSą.
GieKSa to nie tylko klub – to również silna sportowa marka miasta, łącząca pokolenia i rozwijająca pasje na różnych płaszczyznach. Życzę całej społeczności GKS Katowice kolejnych sukcesów, niezapomnianych emocji i dalszego budowania dziedzictwa sportowego! podkreśla prezydent Katowic, Marcin Krupa
Zobaczcie zdjęcia z uroczystej gali!
GKS Katowice obchodzi jubileusz
GKS Katowice obchodzi 60. urodziny. Piłkarska historia klubu sięga roku 1963 roku. Wtedy podjęto decyzję o połączeniu klubów: Górnik 20 Katowice, TKS Rapid-Orzeł Wełnowiec, KS Koszutka Katowice, Katowicki Klub Łyżwiarski, Katowicki Klub Sportowy Górnik, Górniczy Klub Żeglarski Szkwał oraz przedstawicieli trzydziestu dwóch instytucji i zakładów pracy z terenu Katowic. Uchwała o utworzeniu Górniczego Klubu Sportowego Katowice uprawomocniła się 27 lutego 1964 roku i to tę datę uważa się za dzień powstania GKS-u Katowice.
Piłkarska GieKSa w najwyższej lidze debiutowała w roku 1965, na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w meczu z Górnikiem Zabrze. Od tego czasu w historii GieKSy nie brakowało sukcesów na poziomie krajowym.
- Wicemistrzostwo Polski: 1988, 1989, 1992, 1994,
- miejsce w ekstraklasie: 1987, 1990, 1995, 2003,
- Puchar Polski: 1986, 1991, 1993,
- Finał Pucharu Polski: 1985, 1987, 1990, 1995, 1997,
- Superpuchar Polski: 1991, 1995.
Z okazji jubileuszu klubu na murawie Stadionu Miejskiego przy ulicy Bukowej w Katowicach ponownie stanął legendarny zawodnik GieKSy Jan Furtok. Piłkarz został pierwszym odznaczonym jubileuszowym medalem GKS Katowice.
Klub zaplanował celebrowanie jubileuszu w czasie meczu z Miedzią Legnica przy Bukowej (27 lutego), ale także w czasie meczu hokejowego w Sanoku. Uroczystą Galę 60-lecia GKS Katowice zaplanowano na środę, 28 lutego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Wybitne piłkarki z Katowic
Dziś GKS Katowice to wielosekcyjny klub sportowy, w którym poza występującymi w pierwszej lidze piłkarzami, są także piłkarki – plasujące się na szczycie tabeli ekstraligi kobiet. Choć sekcja kobieca powstała zaledwie 8 lat temu, piłkarki z Katowic już sięgały po najważniejsze krajowe trofea i reprezentowały Polskę w Europie.
Kobiecy zespół GieKSy, rozpoczynając z poziomu III ligi, był w stanie w ciągu trzech lat wywalczyć zasłużony awans do Ekstraligi kobiet - najpierw pod wodza trenera Szymona Tabackiego, a następnie trenera Witolda Zająca. Od momentu wejścia na najwyższy poziom rozgrywkowy piłkarki GKS-u Katowice godnie reprezentowały miasto Katowice na piłkarskich arenach Polski, co owocowało powołaniami do reprezentacji Polski dla najlepszych zawodniczek drużyny.
Kluczową decyzją w historii najmłodszej sekcji GKS-u Katowice było objęcie w marcu 2022 r. stanowiska pierwszego trenera przez Karolinę Koch, byłą piłkarkę klubu z Katowic i reprezentantkę Polski. 33-letnia trenerka stworzyła w krótkim czasie drużynę, która była w stanie skutecznie i widowiskowo walczyć o największy sukces w historii piłki nożnej kobiet w Katowicach. W sezonie 2022/2023 Orlen Ekstraligi kobiet katowiczanki wygrały aż 18 z 22 rozegranych spotkań i sięgnęły po historyczne mistrzostwo Polski, wyprzedzając w tabeli Górnika Łęczna i TME SMS Łódź.
Hokejowa GieKSa – ośmiokrotny i aktualny Mistrz Polski
Niesamowite sukcesy ma także na koncie sekcja hokejowa GKS-u. Hokeiści z Katowic to ośmiokrotni mistrzowie kraju – w ostatnich latach zdobywali tytuł dwukrotnie.
Historia katowickiego klubu hokejowego sięga roku 1949. Wtedy założono hokejową sekcję klubu Górnik 1920. W lidze klub zadebiutował w roku 1955 i już wtedy zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W dwóch kolejnych sezonach Górnik 1920 zdobywał już tytuł wicemistrza, by w 1958 roku po raz pierwszy tryumfować w lidze.
W 1964 roku drużyna hokejowa Górnik 1920 została wchłonięta przez wielosekcyjny Górniczy Klub Sportowy. Początkowo drużyna osiągała kolejne sukcesy. Z czasem jednak hokeiści z Katowic nie tylko przestali zajmować czołowe pozycje w lidze, ale nawet musiała walczyć o utrzymanie w rozgrywkach na najwyższym poziomie. W 1980 roku nie udało się uniknąć spadku do II ligi. Po jednym sezonie GieKSie udało się jedna wrócić do grona najlepszych hokejowych drużyn w Polsce.
W latach 90. klub najpierw wrócił do swojej pierwotnej nazwy - Górnik 1920, a następnie, został przemianowany na Katowicki Klub Hokejowy. Jako KKH hokeiści z Katowic trzykrotnie byli brązowymi medalistami w rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski.
Od 2000 roku klub występował pod nazwą Górnośląski Klub Sportowy Katowice. Nadal nie bez sukcesów - trzykrotnie zdobywał bowiem tytuł wicemistrza Polski. Sytuacja znacznie się pogorszyła, kiedy pojawiły się problemy finansowe klubu. Po zdegradowaniu drużyny z pierwszej ligi w sezonie 2004/2005 klub zawiesił nawet działalność.
Do pierwszej ligi drużyna z Katowic wróciła w następnym sezonie. Jednak na kolejne wielkie sukcesy kibice GKS musieli zaczekać kilka lat. W 2012 roku hokeiści z Katowic uplasowali się na szczycie tabeli pierwszej ligi i tym samym znaleźli się w Polskiej Hokej Lidze. Odtąd GieKSy zabrakło w rozgrywkach na najwyższym poziomie tylko w jednym sezonie - 2015/2016, kiedy drużyna nie została dopuszczona do rozgrywek.
Odbudowa potęgi hokejowej drużyny z Katowic rozpoczęła się więc od roku 2017, kiedy GKS wrócił do rozgrywek w PHL, zdobywając tytuł wicemistrza Polski. W kolejnym sezonie hokeistom GieKSy udało się nie tylko stanąć na najniższym stopniu podium PHL, ale także zająć trzecie miejsce w Pucharze Kontynentalnym.
W sezonie 2020/2021 katowiczanie po raz kolejny zdobyli tytuł brązowego medalisty PHL, tym razem w nadzwyczajnych okolicznościach - sezon został przerwany ze względu na wybuch pandemii.
8 kwietnia 2022 GKS Katowice zapisał na kartach swojej historii kolejny wielki sukces. Po czterech zwycięstwach w finałowych meczach nad Re-Plast Unią Oświęcim, klub tryumfował w rozgrywkach PHL.
30 marca 2023 katowiczanie obronili tytuł Mistrza Polski.
Siatkarze w jednej z najlepszych europejskich lig siatkarskich
Sekcja siatkówki w GKS-ie Katowice była obecna od początku istnienia klubu, a więc od 1964 roku. Wówczas w struktury GieKSy zostało włączonych wiele drużyn, w tym Górnik 1920 Katowice. To właśnie jego spadkobiercą byli siatkarze GKS-u, którzy przez kilka lat byli obecni w czołówce najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce.
Największe sukcesy katowickiej drużyny
- Sezon 1958/59 - brązowy medal mistrzostw Polski
- Sezon 1959/60 - wicemistrzostwo Polski i Puchar Polski
- Sezon 1960/61 - wicemistrzostwo Polski
- Sezon 1962/63 - brązowy medal mistrzostw Polski
- Sezon 1963/64 - brązowy medal mistrzostw Polski
W 1964 roku powstający GKS Katowice włączył w swoje szeregi Górnika 1920. Grający pod nowym szyldem siatkarze wciąż zaliczani byli do ścisłej polskiej czołówki, chociaż rosnąca konkurencja sprawiła, że medali nie udało już im się zdobyć. Walkę o 5-6 miejsce katowiczanie kończyli jednak zwycięsko, aż do sezonu 1969/70, gdy GKS po raz ostatni wystąpił w ekstraklasie. Drużynę jako trener prowadził wówczas już Tadeusz Siwek, jednak zajął z nią 8. miejsce, a to oznaczało degradację do II ligi.
Po nieudanej próbie powrotu do I ligi w kolejnym sezonie, władze GKS postanowiły zrezygnować z sekcji siatkarskiej i przekazały drużynę do klubu z pobliskich Michałkowic.
Po latach przerwy do świetności katowickiej siatkówki nawiązała drużyna TKKF Czarni, która w 2015 roku awansowała do I ligi. Przed rozpoczęciem rozgrywek 2015/16 na zapleczu PlusLigi Czarni podpisali umowę z GKS-em Katowice na mocy której występowali pod nazwą i z herbem GieKSy. Drużyna prowadzona przez trenera Grzegorza Słabego wygrała rozgrywki I ligi, a następnie spełniła wszelkie formalne wymogi, by wystartować w PlusLidze. W lipcu 2016 GKS GieKSa Katowice S.A. na mocy porozumienia z TKKF Czarni oficjalnie przejęła drużynę siatkarzy i od sezonu 2016/17 występuje w ekstraklasie. W debiutanckim sezonie zespół poprowadził trener Piotr Gruszka.
GKS zanotował bardzo udany powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej, bowiem zajął 10. miejsce w 16-zespołowej PlusLidze. Katowiczanie rundę zasadniczą zakończyli z dorobkiem 13 zwycięstw i 17 porażek, a w rywalizacji o 9. lokatę minimalnie przegrali z warszawską Politechniką. Rozgrywki Pucharu Polski 2016/17 GKS zakończył na etapie 1/8 finału, przegrywając w Bełchatowie z PGE Skrą 1:3. Z kolei w sezonie 2017/18 GieKSa wygrała 12 z 30 spotkań rundy zasadniczej i niewiele brakowało, by w fazie play-off walczyła o wyższe miejsca. Ostatecznie po wygraniu rywalizacji ze Stocznią Szczecin GKS zakończył sezon na 11. pozycji.
Sezon 2018/2019 przyniósł siatkarskiej GieKSie ósmą lokatę w końcowej klasyfikacji rozgrywek i walkę do samego końca sezonu i historyczny awans do fazy play-off. Dla Piotra Gruszki i większość graczy tamtej drużyny był to ostatni sezon w barwach katowickiego klubu. Rok 2019 przyniósł gruntowną przebudowę drużyny i zmianę trenera, którym został Dariusz Daszkiewicz. Sezon PlusLigi 2019/2020 zakończył się 25 marca 2020 r. za sprawą decyzji zarządu Polskiej Ligi Siatkówki, podjętej ze względu na zagrożenie epidemią koronavirusa COVID-19 w Polsce. Tym samym GKS Katowice zakończył ten sezon na 6. pozycji, najwyższej w swoich dotychczasowych występach w PlusLidze.
Po raz kolejny doszło do ważnych zmian dla całej siatkarskiej sekcji GKS-u Katowice; funkcje pierwszego trenera objął Grzegorz Słaby, dla którego był to debiut w tej roli na poziomie PlusLigi, a dyrektorem sekcji został Jakub Bochenek, który wcześniej pełnił w Klubie rolę specjalisty ds. komunikacji i menadżera sekcji siatkówki. Zespół GKS-u Katowice, choć był stawiany w gronie drużyn typowanych do spadku z ligi, pozytywnie zaskoczył ekspertów i kibiców, włączając się do samego końca w walkę w play-offy. Ostatecznie drużyna pod wodzą trenera Słabego zajęła 9. miejsce w lidze po zwycięskim dwumeczu z Indykpolem AZS-em Olsztyn. Kolejna ligowa kampania przyniosła jeszcze lepszy rezultat: GKS Katowice w sezonie 2021/2022 po raz pierwszy w swojej PlusLigowej historii awansował do fazy play-off rozgrywek i ostatecznie zakończył rozgrywki na ósmym miejscu, stając się jedną z największym pozytywnych niespodzianek sezonu.
Siatkarska GieKSa nie powtórzyła tego osiągnięcia w kolejnym sezonie, w którym zajęła 11. lokatę w PlusLidze, natomiast na przebieg sezonu 2022/2023 spory wpływ miała sytuacja z bezprawnym wypowiedzeniem umowy przez rozgrywającego Micaha Ma'a i poszukiwaniem przez Klub rozgrywającego na kilka tygodni przed startem rozgrywek.
Siatkarze GieKSy występują w polskiej ekstraklasie siatkarskiej nieprzerwanie od 2016 roku.