Katowice Europejskim Miastem Nauki. Prezydent: Silne ośrodki naukowe to silne i konkurencyjne miasto
Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, 5 października, rozpoczęła nowy rok akademicki 2022/2023. W uroczystej inauguracji wzięli udział studenci, kadra dydaktyczna, pracownicy administracyjni, a także zaproszeni goście. Nowy rok akademicki w AG oficjalnie rozpoczął się w samo południe w Centrum Konferencyjnym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Przemówienie inauguracyjne wygłosił JM Rektor Akademii Górnośląskiej dr hab. Krzysztof Szaflarski, profesor AG. Wspomniał w nim zarówno o ponad 30-letniej historii uczelni, ale również - o planach na przyszłość.
Inauguracja w Akademii Górnośląskiej
Uczelnia zamierza również w obecnym roku akademickim złożyć co najmniej jeden wniosek o nowy, czternasty już kierunek studiów, który byłby uruchomiony na Wydziale Medycznym naszej Uczelni. Co do szczegółów tego wniosku nie chcę się jednak oficjalnie wypowiadać - żeby, jak to się mówi, nie zapeszyć - przed jego oficjalną akceptacją przez Ministerstwo.
poinformował dr hab. Krzysztof Szaflarski, rektor Akademii Górnośląskiej
Tradycyjnie podczas inauguracji odbył się akt immatrykulacji studentów pierwszego roku, a także wręczenie nagród i wyróżnień dla pracowników AG oraz studentów.
Szczególnie uroczystym momentem było wręczenie nagrody im. Jerzego Trzcienieckiego. Prof. zw. dr hab. Jerzy Trzcieniecki, dr h.c. był uznanym nestorem polskiej nauki o zarządzaniu, wybitnym teoretykiem i praktykiem organizacji i zarządzania, wywodzącym swoją twórczość naukową z klasycznej polskiej szkoły zarządzania, wychowawca kilku pokoleń naukowców. Profesor Jerzy Trzcieniecki był do 1996 roku związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, a począwszy od 1997 roku aż do ostatnich dni swojego życia tj. do 2014 roku z Akademią Górnośląską im. Wojciecha Korfantego.
Mogliśmy przez prawie 20 lat korzystać z Jego olbrzymiego doświadczenia, wiedzy, empatii, wyrozumiałości, cierpliwości i życzliwości. Tym samym pełnił On rolę autorytetu i mentora dla wszystkich pracowników naukowych zaangażowanych w utworzenie i stały rozwój Wydziału Zarządzania naszej uczelni. W celu uczczenia pamięci Profesora Jerzego Trzcienieckiego, Władze Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego ustanowiły w 2015 roku nagrodę Jego imienia, która corocznie przyznawana jest decyzją Senatu AG wybitnej postaci reprezentującej środowisko akademickie związane z naukami o zarządzaniu oraz ekonomii i finansów lub wybitnemu praktykowi reprezentującemu środowisko gospodarcze.
powiedział JM Rektor Akademii Górnośląskiej dr hab. Krzysztof Szaflarski profesor AG
Tegorocznym laureatem nagrody im. Profesora Jerzego Trzcienieckiego został prof. AG dr hab. Andrzej Bisztyga, wieloletni kierownik Katedry Prawa i Administracji Akademii Górnośląskiej, ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej, a także członek zespołu doradczego do spraw rozwoju systemu oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
Podczas uroczystości społeczność akademicka uczciła też minutą ciszy pamięć zmarłych długoletnich pracowników uczelni, którzy odeszli w minionym roku. Byli to:
- dr hab. Krystyna Kmieciak-Kołada, prof. AG, wykładowczyni kierunku kosmetologia, związana z uczelnią w latach 2007-2016,
- prof. zw. dr hab. Czesław Głombik, wykładowca przedmiotu filozofia, związany z uczelnią w latach 2006-2014,
- doc. dr Krzysztof Piskorczyk, długoletni dziekan Wydziału Zamiejscowego w Żorach, Kierownik Studiów Podyplomowych w Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego, związany z uczelnią w latach 1999-2016,
- dr Reiner Dańczyk, wykładowca kierunku psychologia, związany z uczelnią w latach 1995-2013.
Honorowym gościem uroczystości był prezydent Katowic Marcin Krupa, który wygłosił inauguracyjny wykład „Katowice Europejskim Miastem Nauki. Symbioza samorządu i uczelni wyższych”.
Między samorządem a uczelniami wyższymi następuje obustronna symbioza. Katowice konsekwentnie, krok po kroku, budują swoją markę. W obszarach kultury czy też turystyki biznesowej stanowimy ważny i rozpoznawalny punkt na mapie Europy. Przyznany nam tytuł Europejskiego Miasta Nauki oznacza, że dostrzeżono olbrzymi potencjał akademicki w naszym regionie. Warto zaznaczyć, że Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało ten tytuł. Silne ośrodki naukowe to silne i konkurencyjne miasto. Z jednej strony przyczyniają się one do wzmożonego zainteresowania ze strony potencjalnych studentów i pracowników naukowych. Z drugiej natomiast, dzięki prężnie działającym i silnym ośrodkom naukowym miasto, a wraz z nim cały region, może stać się zagłębiem patentów, wynalazków i pomysłów. Przede wszystkim jednak silne ośrodki naukowe wpływają na zainteresowanie potencjalnych inwestorów, którzy dzięki nim mają świadomość tego, że w danym miejscu mogą liczyć na solidną i dobrze wykształconą kadrę specjalistów. Tak rozwija się miasto, w którym nauka i samorząd żyją w symbiozie.
powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa
Korzystając z okazji, jeszcze raz życzę realizacji celów i wysokich wyników naukowych w rozpoczynającym się roku akademickim wszystkim studentom oraz pracownikom akademickim.
dodał