Katowice żegnają Ignacego Walentego Nendzę. Tłumy na pogrzebie alpinisty [Zdjęcia]
Nie żyje Ignacy Walenty Nendza – polski alpinista, grotołaz, przewodnik górski i działacz harcerski. Był laureatem nagrody im. Józefa Kocurka, który większość życia mieszkał w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec. Zmarł w wieku 80 lat. Wyrazy współczucia dla całej rodziny i bliskich.
Ignacy Walenty Nendza - pogrzeb
We wtorek, 16 kwietnia o godzinie 12:00, w Kościele św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu rozpoczęły się uroczystości pożegnalne zasłużonego mieszkańca naszego miasta i wybitnego alpinisty Ignacego Walentego Nendzy.
Wcześniej pisaliśmy:
Zmarł Ignacy Walenty Nendza
W czwartek, 11 kwietnia 2024, w wieku 80 lat zmarł Ignacy Walenty Nendza, wybitny taternik i himalaista, działacz harcerski, zasłużony mieszkaniec Katowic.
Z wielkim smutkiem przyjąłem informację o śmierci Ignacego Walentego Nendzy „Walka”, wybitnego taternika i himalaisty, działacza harcerskiego oraz zasłużonego mieszkańca Katowic, któremu w 2019 roku wręczałem nagrodę im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej. Urodził się na Wełnowcu. To wielka strata dla nas wszystkich… był pomysłodawcą i wielkim orędownikiem naszego Centrum Himalaizmu w Katowicach. Walku, zrealizujemy go dla Ciebie! Składam wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny, Przyjaciół i wszystkich Bliskich. napisał w mediach społecznościowych prezydent Katowic, Marcin Krupa
Straszna wiadomość. Zmarł Ignacy Walenty Nendza – polski alpinista, grotołaz, przewodnik górski i działacz harcerski. Człowiek niezwykle zasłużony dla polskiego himalaizmu, ale także dla Katowic, Wełnowca-Józefowca, w którym mieszkał większość życia. Był laureatem nagrody im. Józefa Kocurka. Był też niezwykle ciepłym i życzliwym człowiekiem. Wyrazy współczucia dla najbliższych. złożył kondolencje przewodniczący Rady Miasta Katowic, Maciej Biskupski
Ignacy Nendza urodził się i wychował na katowickim Wełnowcu. W młodości wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Był działaczem Harcerskiego Klubu Taternickiego. Pracował zawodowo w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Katowicach, m.in. z Jerzym Kukuczką. Był również jego świadkiem na ślubie i przyjacielem.
W latach 70. i 80. XX wieku uczestniczył w szeregu wypraw himalajskich (Lhotse 1979, Makalu 1982, Annapurna) i speleologicznych. Wspinał się w Karakorum, Atlasie, Ałtaju Mongolskim, Andach Patagońskich i na indonezyjskie wulkany Keli Mutu i Merapi.
Za działalność wychowawczą i społeczną został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”.
Uroczystości pożegnalne odbędą się we wtorek, 16 kwietnia, w Kościele św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu.