Kopalnia "Wieczorek" zyska drugie życie. Postindustrialne zabudowania staną się dzielnicą nowych technologii [Zdjęcia+wideo]
Odwiedziliśmy dawną KWK „Wieczorek”, by przyjrzeć się miejscu, gdzie powstanie Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny. To ma być miejsce przyciągające do Katowic inwestorów branży IT i ma ułatwiać realizację nowych projektów i nawiązywanie współpracy branży gamingowej z otoczeniem gospodarczym.
W Katowicach powstanie HUB Gamingowo-Technologiczny
Kiedyś kopalnia węgla kamiennego - teraz zagłębie nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny, który ma powstać na terenach po KWK "Wieczorek" w urokliwym Nikiszowcu, to obraz zmian, jakie zachodzą na naszych oczach. W industrialnej przestrzeni - typowej dla historycznego oblicza Katowic - powstaje inwestycja oddająca kierunek rozwoju na przyszłość.
KWK „Wieczorek” to jeden z przemysłowych symboli naszego miasta. To wokół kopalni toczyło się życie robotniczego osiedla Niiszowiec i Janowa. Choć wydobycie węgla w tym miejscu skończyło się już dawno temu, postindustrialne budynki nadal nadają charakter okolicy. Podobnie jak chociażby w przypadku kopalni „Katowice” (wcześniej „Ferdynand”), która stała się elementem Strefy Kultury, będąc siedzibą Muzeum Śląskiego, tak i kopalniane zabudowania z Janowa-Nikiszowca mają otrzymać drugie życie.
HUB Gamingowo-Technologiczny to inwestycja o szacowanej wartości ok. 600 mln zł. Pierwsze prace dotyczą jednego z sześciu przewidzianych etapów HUB-u - adaptacji i rewitalizacji już istniejących budynków. Za projekt odpowiedzialna jest firma AMC - Andrzej M. Chołdzyński z Lublina, która została wyłoniona w drodze konkursu.
HUB ma skupiać przedsiębiorców związanych z branżą e-sportu i gier komputerowych, a także firmy technologiczne. Będą mieli oni do dyspozycji powierzchnie biurowe i coworkingowe, studia filmowe i e-sportowe, laboratoria, zaplecze infrastruktury IT, a także sale konferencyjne i pomieszczenia edukacyjne. Stworzenie dla tych branż wspólnej przestrzeni pozwoli przyciągnąć kolejne podmioty, a także zapewni warunki sprzyjające do powstawania wspólnych projektów. Pomoże w tym również międzynarodowa rozpoznawalność, którą przynoszą organizowane w Katowicach mistrzostwa świata w e-gamingu - Intel Extreme Masters.
Zwycięski projekt spółki AMC - Andrzej M. Chołdzyński z Lublina
Dzielnica Nowych Technologii realizowana będzie na podstawie zwycięskiego projektu wykonanego przez AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina, które otrzymało I nagrodę w wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej jury konkursowe przyznało za wnikliwe podejście do tematu konkursu.