Kwartał Dworcowa w Katowicach ma zachwycać! Prace budowlane ruszą już w grudniu [Zdjęcia, wizualizacje]

Olga Krzyżyk
Kamil Zatoński
19.11.2024w Katowicach

Już w grudniu rozpoczną się prace budowlane Kwartału Dworcowa. Inwestycja Grupy Epione, realizowana według projektu pracowni Konior Studio, zakłada nie tylko remont 11 zabytkowych kamienic, ale także przekształcenie parterów wszystkich kamienic przylegających do chodników i placu w lokale usługowo-gastronomiczne.

tomasz konior i wizualizacja na telewizorze

Kwartał Dworcowa w Katowicach

Na początku listopada 2024 ogłoszony został generalny wykonawca Kwartału Dworcowa w Katowicach, a w grudniu rozpoczną się pierwsze prace budowlane. Inwestycja Grupy Epione, realizowana według projektu pracowni Konior Studio, potrwa 3 lata i odmieni centrum stolicy województwa śląskiego.

W październiku br. zakończyły się przygotowania poprzedzające rozpoczęcie właściwych prac związanych z przebudową katowickiego Kwartału Dworcowa. Przede wszystkim na ulicy Mielęckiego wykonano nawierzchnię asfaltową o szerokości 4,5 m (na dojeździe od strony ulicy Warszawskiej), dzięki czemu możliwa będzie obsługa placu budowy. Leżące w tym miejscu do tej pory płyty granitowe zostały zastąpione materiałem o wyższych parametrach wytrzymałościowych i łatwiejszym do utrzymania w czystości.

10 zdjęć

Droga dojazdowa do budowy Kwartału Dworcowa

Znamy generalnego wykonawcę Kwartału Dworcowa

Na początku listopada br. spółka Hotel Inwest Development, inwestor zastępczy, koordynujący proces inwestycyjny z ramienia Grupy Epione (inwestor), wyłoniła generalnego wykonawcę. Została nim Chemobudowa Kraków, jedna z najbardziej doświadczonych firm budowlanych w Polsce, która w ciągu 70 lat wykonała ponad 1200 obiektów zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Generalny wykonawca został wyłoniony w kilkustopniowym przetargu, w którym brały udział firmy o podobnym potencjale kapitałowym, organizacyjnym i kompetencyjnym. Ostatecznie suma tych cech w połączeniu z najlepszą ceną z perspektywy wiarygodności wycen zadecydowała o wyborze Chemobudowy Kraków jako wykonawcy pierwszego pakietu robót w ramach naszego projektu. Pakiet ten zawiera docelowo wykonanie stanu surowego Kwartału Dworcowa.

wyjaśnia Ireneusz Dudek, prezes spółki Hotel Inwest Development

Firma Chemobudowa Kraków przejęła plac budowy 4 listopada br. Wykonawca ogrodzi go pod koniec tego miesiąca. Dzięki temu przed pierwszymi pracami odbywającymi się w obrębie ulicy Mielęckiego powstanie ok. 20-metrowy pas biegnący między budynkiem a ulicą. Poza tą strefą ruch pieszy czy kołowy będzie się odbywał normalnie. Jeszcze w grudniu tego roku generalny wykonawca przystąpi do przebudowy Kwartału Dworcowa, która rozpocznie się od prac rozbiórkowych.

W grudniu rozpoczną się pierwsze prace budowlane

Zaplanowane w grudniu prace rozbiórkowe rozpoczną się od 12-metrowego fragmentu istniejącej zabudowy od strony ulicy Mielęckiego i potrwają do końca roku. Dzięki temu ciężki sprzęt budowlany będzie mógł przedostać się na dziedziniec Kwartału Dworcowa i tam kontynuować przebudowę. To optymalne rozwiązanie z punktu widzenia technologii wykonywania prac rozbiórkowych i konstrukcyjnych. Dodatkowo w ten sposób ograniczy się wpływ inwestycji na najbliższą okolicę. Na tym etapie prace rozbiórkowe będą odbywały się z ograniczonym użyciem sprzętu ciężkiego, częściowo ręcznie. Wszystko po to, aby zminimalizować uciążliwości związane z inwestycją.

Jesteśmy w pełni świadomi historycznego charakteru tych budynków i ich znaczenia dla dziejów miasta, dlatego kamienica, którą musimy rozebrać, by powstał przejazd na dziedziniec Kwartału Dworcowa, zostanie odbudowana zgodnie z ustaleniami poczynionymi z konserwatorem zabytków.

podkreśla Tomasz Konior, właściciel i główny architekt Konior Studio, pracowni, która przygotowała projekt przebudowy Kwartału Dworcowa

Następnie przedmiotem rozbiórki będą kolejne kamienice, zaczynając od strony ulicy Dyrekcyjnej. Początkowo zostaną one rozebrane do połowy, aby nie naruszyć objętych ochroną konserwatorską ścian zewnętrznych od strony ulicy i placu. Dopiero po ich zabezpieczeniu zostaną rozebrane kolejne fragmenty budynków. W efekcie pozostaną ściany zewnętrzne i prawie cała kamienica usytuowana na rogu Placu Dworcowego i ulicy Mielęckiego. Prace rozbiórkowe potrwają do listopada 2025 roku.

W trosce o bezpieczeństwo

Prace rozbiórkowe poprzedzi profesjonalna, wielopłaszczyznowa analiza stanu technicznego sąsiednich budynków. Stan budynków przed rozpoczęciem przebudowy stanowić będzie punkt odniesienia, dzięki któremu będzie można na bieżąco monitorować bezpieczeństwo inwestycji.

Zostaną założone repery robocze, które posłużą do monitoringu ewentualnych przemieszczeń. Wszystkie zjawiska towarzyszące pracom będą identyfikowane w czasie rzeczywistym i dzięki temu nie ma możliwości, aby powstały sytuacje, zaskakujące z punktu widzenia bezpieczeństwa.

podkreśla Ireneusz Dudek

Prace rozbiórkowe będą realizowane według ścisłych rygorów prawa budowlanego, przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Cieszę się, że harmonogram dotychczasowych prac przygotowawczych i budowlanych odbywa się według wcześniej ustalonego planu. To oznacza, że tak jak sobie założyliśmy na początku, inwestycja zostanie ukończona za 3 lata.

podsumowuje Narcyz Wrześniewski, prezes Grupy Epione

Wcześniej pisaliśmy:

W październiku rozpoczyna się inwestycja,  która odmieni centrum Katowic. To Kwartał Dworcowa, czyli rewitalizacja 11 kamienic między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. 

W obszarze szeroko rozumianego starego Śródmieścia Katowic dochodzi do zwieńczenia dotychczasowych działań rewitalizacyjnych. Jedenaście kamienic w ścisłym centrum miasta, w tej newralgicznej tkance, zostanie poddanych gruntownej, daleko idącej przemianie. Mamy tu do czynienia z olbrzymim przedsięwzięciem, które trwale zmieni i uzdrowi tę część Śródmieścia.  powiedział na wstępie wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula

Pomiędzy 2015 a 2023 rokiem katowicka Grupa Epione nabyła od różnych instytucji i osób prywatnych 11 kamienic tworzących pierzeję między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Budynki wzniesiono w latach 70. XIX wieku. Mieściła się w nich siedziba dyrekcji kolei i jej agendy. W latach 60. XX wieku kompleks przekształcono na przychodnie kolejowe.

Prezes Grupy Epione podczas spotkania wielokrotnie podkreślał swój emocjonalny stosunek do tej inwestycji. Przygotowania do niej rozpoczął się już 10 lat temu, gdy kupił pierwszą kamienicę przy ulicy Dworcowej.

Kupiłem te kamienice, gdyż zauroczyły mnie swoim położeniem, wyglądem i otoczeniem. Nie ukrywam, że towarzyszył temu wątek sentymentalny – niegdyś byłem pracownikiem istniejącej tam Przychodni Lecznictwa Kolejowego, więc często bywałem w tym budynku. Początkowo zamierzałem otworzyć tam przychodnie, ale władze miejskie postanowiły stworzyć z Placu Dworcowego „miejski salon”, co wpłynęło na zmianę moich planów.mówił podczas konferencji Narcyz Wrześniewski

Tak właśnie narodził się pomysł rewitalizacji 11 zabytkowych kamienic w ścisłym centrum Katowic.

Nie sztuką jest wybudować coś w pustej przestrzeni, gdzie można „wymyślić” sobie całość i zgodnie z przepisami zaprojektować ją i wybudować. Jeżeli mamy ograniczenia w postaci istniejącej już infrastruktury, do której trzeba podejść z szacunkiem, mając świadomość dziedzictwa i tego, co te obiekty ze sobą niosą, a jednocześnie chcąc uzyskać funkcjonalność na bardzo wysokim poziomie, pozwalającą zrealizować cele biznesowe, a przy tym stworzyć przestrzeń otwartą, zachęcającą do korzystania z niej, to jest to przedsięwzięcie, na którym miastu niezwykle zależy i które jako miasto będziemy wspierać w całym okresie prowadzenia inwestycji. podkreślił Bogumił Sobula

Rewitalizacja Kwartału Dworcowa sprawi, że Katowice zyskają wysokiej jakości, unikalną przestrzeń miejską. Przy okazji ambicją jego twórców jest wytyczenie nowych trendów rewitalizacyjnych, wykorzystujących tradycję zwartej zabudowy mieszczańskich kamienic.

6 zdjęć

Kwartał Dworcowa - wizualizacje [1 października 2024]

6 zdjęć

Od ponad 2 lat głównym architektem projektu jest Tomasz Konior, znany z wielu świetnych realizacji, w tym słynnego katowickiego NOSPR-u. Architekci z Konior Studio przed przystąpieniem do projektu skrupulatnie zebrali dostępny materiał archiwalny.

Dogłębnie przestudiowaliśmy wszystko to, co było tu wcześniej. Bardzo nam zależy, żeby ochronić każdy najdrobniejszy szczegół, który ma wartość historyczną, materialną i sentymentalną. Dlatego z takim pietyzmem podeszliśmy do rewitalizacji tego miejsca. Natomiast jedno, czego byśmy nie chcieli zrobić, to uronić cokolwiek z wartości, które tworzą historię tego miasta. Każdy detal ma tutaj znaczenie. Oczywiście pewna spontaniczność przestrzeni miejskiej jest bardzo ważna, natomiast wszystkim nam zależy na jakości adekwatnej, gdyż jest to tak naprawdę przestrzeń centrum, która stanowi salon miasta. mówił podczas spotkania właściciel i główny architekt pracowni Konior Studio, Tomasz Konior

Na podstawie przygotowanej przez Konior Studio dokumentacji zostanie odtworzony pierwotny charakter historycznych fasad. Zrekonstruowane zostaną bogate zdobienia, w tym zniszczone gzymsy i balkony.

Jednak sama funkcja kompleksu ulegnie całkowitej zmianie. Obcą nadbudowę zastąpi nowoczesna struktura, która skalą nawiąże do sąsiadującej zabudowy. Jej owalny narożnik podkreśli lokalizację znajdującej się tam niegdyś kopuły. Partery kamienic będą dostępne wprost z poziomu chodnika. Znajdą się tam przestronne wejścia do poszczególnych budynków, lokale gastronomiczne i usługowe.

19 zdjęć

Kwartał Dworcowa w Katowicach przed remontem [PAŹDZIERNIK 2024]

We wnętrzach przebudowanych kamienic powstaną także dwa hotele marek należących do portfolio Marriott International:

  • Tribute Portfolio
  • oraz Fairfield by Marriott.

Często jesteśmy pytani, dlaczego nadbudowa, którą zrobiliśmy na historycznej substancji, nie jest wprost inspirowana historyczną zabudową. Otóż my wychodzimy z założenia, że każda epoka ma swój styl, ma swoją specyfikę i na tym też polega różnorodność miasta. Poprzez jego architekturę poznajemy różne epoki, w których dana architektura była realizowana. Podobnie jest tutaj – to, co jest historyczne, odtwarzamy, remontujemy z pietyzmu, a to, co jest współczesne, traktujemy z szacunkiem dla przeszłości, ale bez kompleksów. podkreślał Tomasz Konior

Inwestycja zakończy się za 3 lata

Jak przekazał inwestor, rewitalizacja Kwartału Dworcowa potrwa 3 lata. Niezwykłą skalę inwestycji najlepiej obrazują liczby. Rzut kwartału ma około 100 x 80 m (wysokość obiektu – 24 m), zaś łączna powierzchnia użytkowa nowej przestrzeni wyniesie aż 27 tys. m2. W części parterowej ponad 1200 m2 zajmą lokale usługowo-gastronomiczne, a około 8000 m2 – biura. Do tego dojdą dwa hotele marki Marriott, które łącznie zapewnią 243 pokoje hotelowe. Z kolei w parkingu podziemnym znajdzie się 80 miejsc na samochody.

To najbardziej ekscytująca inwestycja, z jaką mieliśmy do czynienia. nie ukrywał podczas konferencji Ireneusz Dudek, prezes zarządu Hotel Inwest Development, spółki, która ma bogate doświadczenie w inwestycjach hotelarskich.

Przedstawił też pokrótce przebieg prac budowlanych.

Inwestycję podzieliliśmy na 3 etapy. Pierwszy związany będzie z wykonaniem ciągu komunikacyjnego obsługującego budowę. W ciągu jezdnym powstanie wzmocniona nawierzchnia asfaltowa. Później będziemy prowadzili m.in. prace rozbiórkowe, a także związane ze wzmocnieniem ścian i wykonaniem poziomu podziemnego. Powinno to potrwać około 2 lat. Ostatni etap zakłada prace zewnętrzne i aranżacyjne, do których powinniśmy przystąpić za około 1,5 roku. dodaje Ireneusz Dudek

17 zdjęć

Kwartał Dworcowa - w październiku rozpoczyna przebudowa

Konferencja zapowiadająca inwestycję - Kwartał Dworcowa.

17 zdjęć

Po zakończeniu prac budowlanych Plac Dworcowy stanie się przyjazną i funkcjonalną przestrzenią publiczną, która wzmocni atrakcyjność centrum Katowic. Nie tylko przywróci blask zabytkowej zabudowie kwartałowej, lecz także stworzy miejsce chętnie odwiedzane przez katowiczan i turystów chcących bliżej poznać stolicę Śląska.

Zobacz także

Dworcowa w blasku świątecznych iluminacji. Najładniej rozświetlona ulica w Katowicach? [Zdjęcia]
Dworcowa w blasku świątecznych iluminacji. Najładniej rozświetlona ulica w Katowicach? [Zdjęcia]
w Katowicach

Dworcowa w blasku świątecznych iluminacji. Najładniej rozświetlona ulica w Katowicach? [Zdjęcia]

Inwestycja mieszkaniowa Nadgórników 14 gotowa. To 280 apartamentów [Zdjęcia]
Inwestycja mieszkaniowa Nadgórników 14 gotowa. To 280 apartamentów [Zdjęcia]
w Katowicach

Inwestycja mieszkaniowa Nadgórników 14 gotowa. To 280 apartamentów [Zdjęcia]

Weekend w Katowicach 22-24 listopada. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
Weekend w Katowicach 22-24 listopada. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
w Katowicach

Weekend w Katowicach 22-24 listopada. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Ulica Mięleckiego w Katowicach już z asfaltem. To będzie dojazd do Kwartału Dworcowa [Zdjęcia]
Ulica Mięleckiego w Katowicach już z asfaltem. To będzie dojazd do Kwartału Dworcowa [Zdjęcia]
w Katowicach

Ulica Mięleckiego w Katowicach już z asfaltem. To będzie dojazd do Kwartału Dworcowa [Zdjęcia]

Wystawa z okazji jubileuszu 10-lecia siedziby NOSPR. Spotkanie "Jak powstał NOSPR" [Zdjęcia]
Wystawa z okazji jubileuszu 10-lecia siedziby NOSPR. Spotkanie "Jak powstał NOSPR" [Zdjęcia]
w Katowicach

Wystawa z okazji jubileuszu 10-lecia siedziby NOSPR. Spotkanie "Jak powstał NOSPR" [Zdjęcia]

Grundmanna Office Park A w Katowicach z pozwoleniem na użytkowanie [Zdjęcia]
Grundmanna Office Park A w Katowicach z pozwoleniem na użytkowanie [Zdjęcia]
w Katowicach

Grundmanna Office Park A w Katowicach z pozwoleniem na użytkowanie [Zdjęcia]

Apteka Pod Kwiatami w Katowicach-Szopienicach zachwyca wyglądem! Zobaczcie to wnętrze [Zdjęcia]
Apteka Pod Kwiatami w Katowicach-Szopienicach zachwyca wyglądem! Zobaczcie to wnętrze [Zdjęcia]
w Katowicach

Apteka Pod Kwiatami w Katowicach-Szopienicach zachwyca wyglądem! Zobaczcie to wnętrze [Zdjęcia]

Pożegnanie z Absurdalną w Katowicach. Kultowy lokal żegna się z klientami
Pożegnanie z Absurdalną w Katowicach. Kultowy lokal żegna się z klientami
w Katowicach

Pożegnanie z Absurdalną w Katowicach. Kultowy lokal żegna się z klientami

Gang prowadzący nielegalną agencję towarzyską rozbity przez funkcjonariuszy CBŚP i śląskich policjantów [Zdjęcia i wideo]
Gang prowadzący nielegalną agencję towarzyską rozbity przez funkcjonariuszy CBŚP i śląskich policjantów [Zdjęcia i wideo]
w Katowicach

Gang prowadzący nielegalną agencję towarzyską rozbity przez funkcjonariuszy CBŚP i śląskich policjantów [Zdjęcia i wideo]

Kwartał Dworcowa w Katowicach. Inwestycja rozpocznie się tej jesieni! [Wizualizacje]
Kwartał Dworcowa w Katowicach. Inwestycja rozpocznie się tej jesieni! [Wizualizacje]
w Katowicach

Kwartał Dworcowa w Katowicach. Inwestycja rozpocznie się tej jesieni! [Wizualizacje]

do góry