Mężczyzna prawie zamarzł. Uratowali go lekarze z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu
Ratownicy i lekarze codziennie walczą o nasze zdrowie i życie. Czasem zdarzają się zaskakujące i przerażające sytuacje. Jedna z nich miała miejsce w Górnośląskim Centrum Medycznym w Ochojcu, gdzie lekarze ratowali życie młodego mężczyzny, który prawie zamarzł. Pomógł specjalny płachto-śpiwór.
Groziła mu hipotermia. Uratowali go lekarze z Ochojca
Do sytuacji doszło w ubiegły weekend w nocy z 23 lutego na 24 lutego. Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu został przywieziony przez Zespół Ratownictwa Medycznego młody mężczyzna w stanie nagłego zagrożenia życia spowodowanego hipotermią głęboką. Temperatura głęboka mierzona w jego przełyku wynosiła 27 st.
Każda sekunda miała znaczenie. Zespół pracujący na SOR-ze zadziałał szybko, by zapewnić mężczyźnie termoizolację i go ogrzać. Wykorzystał w tym celu sprzęt pochodzący z darowizny - płachto-śpiwór HOPEBAG, który zapewnia zabezpieczenie termiczne przed utratą ciepła jak i pozwala na bezpieczny transport dzięki wbudowanemu systemowi nośnemu oraz urządzenie HOTLINE Level-1, które służy do ogrzewania płynów infuzyjnych na całej drodze tzn. od worka z płynem do kaniuli za pomocą specjalnych drenów z płaszczem wodnym.
Dzięki sprzętowi udało się uratować pacjenta – jego temperatura ciała została podniesiona do normotermii.
Hipotermia
Hipotermia definiowana jest jako obniżenie temperatury (głębokiej) ciała mierzonej m.in. w przełyku lub na błonie bębenkowej poniżej 35 st. C.
Klasyfikacji szwajcarska:
- HT1 – temperatura ciała 32–35°C, chory w pełni przytomny, występują drżenia mięśniowe,
- HT2 – temperatura ciała 28–32°C, zaburzenia świadomości, ustanie drżeń,
- HT3 – temperatura ciała 24–28°C, utrata przytomności, zachowane objawy życiowe,
- HT4 – temperatura ciała <24°C, brak objawów życiowych,
- HT5 – zgon.
Jak widzimy pacjent przywieziony na SOR w Ochojcu kwalifikował się do HT3.
Najczęstszą przyczyną hipotermii jest przebywanie przez dłuższy czas w warunkach sprzyjających utracie ciepła takich jak zanurzenie w zimnej wodzie, niska temperatura powietrza, silny wiatr, niewystarczająco chroniące lub przemoczone ubranie. informuje GCM