Mija 9 lat od otwarcia siedziby Muzeum Śląskiego na terenach po KWK "Katowice"
Mija dokładnie 9 lat, odkąd Muzeum Śląskie otworzyło nową siedzibę, znajdującą się na pokopalnianych terenach w obecnej Strefie Kultury w Katowicach. W dniach 26-28 czerwca 2015 roku odbył się Festiwal Otwarcia, w którego programie znalazło się około 40 punktów programu. Tylko w tych dniach nową siedzibę Muzeum Śląskiego odwiedziło 17 tysięcy zwiedzających!
Siedziba Muzeum Śląskiego w Strefie Kultury ma już 9 lat!
Wcześniej kopalnia węgla kamiennego, teraz nowoczesne muzeum regionalne stanowiące architektonicznie i koncepcyjnie część większego obszaru – Strefy Kultury. Wielu gościom naszego miasta, a także jego najmłodszym mieszkańcom, trudno sobie wyobrazić, że w rejonie dzisiejszej Strefy Kultury niegdyś znajdowała się fedrująca węgiel kopalnia.
To właśnie w jej miejsce, w dniach 26-28 czerwca 2015 roku przeniosło się Muzeum Śląskie, wcześniej mieszczące się przy katowickim rynku. Gmach przy al. Korfantego 3, o którym mowa, miał być jedynie tymczasową siedzibą Muzeum. Okazało się, że placówka funkcjonowała tam ponad 3 dekady.
Wróćmy na moment do widoku na Strefę Kultury na kilka lat przed rokiem 2015. To krajobraz bez siedziby NOSPR, dopiero powstaje tunel pod rondem Gen. Ziętka, trwają jeszcze prace przy budowie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, o biurowcach KTW nikt jeszcze nawet nie śni. Znajdują się tam też pokopalniane tereny KWK „Katowice”, które już wkrótce staną się nową siedzibą Muzeum.
To właśnie w okolicach roku 2015 ta część Katowic zmieni się nie do poznania i to właśnie wtedy otwarto nową siedzibę Muzeum Śląskiego. W poprzedzających to wydarzenie latach wybudowano główny gmach Muzeum Śląskiego, wielopoziomowy parking i hol, stanowiący centralne miejsce Kwartału Muzeów. Zrewitalizowano również teren, który został zaadaptowany na funkcję parkową do użytku publicznego. Podczas prac zamontowano również systemy sterowania i zabezpieczeń.
Cały kompleks nowego Muzeum obejmuje łącznie ok. 25 tys. m2 powierzchni użytkowej nowych i zrewitalizowanych obiektów dawnej KWK „Katowice”.
Kiedy prace dobiegły końca, można było zorganizować Festiwal Otwarcia, który odbył się w ostatnich dniach czerwca 2015 roku. Wzięło w nim udział około 17 tysięcy uczestników, którzy mogli skorzystać z przygotowanych przez Muzeum Śląskie kilkudziesięciu wydarzeń na terenie nowej siedziby w dniach od 26 do 28 czerwca 2015.
Dla jednych to „dopiero” 9 lat, innym wydaje się, że Muzeum Śląskie w tym miejscu było od zawsze. Na przestrzeni tej niespełna dekady wiele zmieniło się także w otoczeniu nowej siedziby Muzeum. Trwa rewitalizacja kolejnych pokopalnianych obiektów, okolica się zazieleniła, a na skarpach nad aleją Roździeńskiego każdej wiosny pojawiają się kolorowe krokusy. Za plecami Muzeum Śląskiego wyrosła Pierwsza Dzielnica, a na Spodek rzucił cień nowy najwyższy budynek w Katowicach – KTW II. Na horyzoncie rośnie też już kolejny drapacz chmur – Atal Olimpijska.
Muzeum Śląskie zostało powołane do życia uchwałą Sejmu Śląskiego z 23 stycznia 1929 i działało do wybuchu II wojny światowej w 1939. Restytuowane w 1984, w 2006 wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów. W nowej siedzibie działa nieprzerwanie od 2015 roku.