Na terenie Muzeum Śląskiego rewitalizacja zabytkowej Łaźni Gwarek idzie pełną parą. Remontu wymaga też wieża widokowa
Zaglądamy na teren Muzeum Śląskiego w Katowicach. Trwają tam prace przy rewitalizacji budynku Łaźni Gwarek, w którym powstanie magazyn studyjny. Ogrodzona została także wieża widokowa. Jej zły stan techniczny nie pozwala cieszyć się pięknym widokiem na panoramę Katowic.
Rewitalizacja budynku łaźni Gwarek. Jak idą prace?
Na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach praca wre. Trwa rewitalizacja zabytkowego budynku łaźni Gwarek, który będzie kolejnym budynkiem po dawnej KWK „Katowice”, w którym znajdą się zbiory Muzeum Śląskiego. Zanim to jednak nastanie, budynek potrzebuje gruntownego remontu i dostosowania do zupełnie nowej funkcji. Pół roku od rozpoczęcia prac zapytaliśmy o ich postępy.
Wykonano dotychczas prace rozbiórkowe i wyburzeniowe wewnątrz obiektu, wzmacnianie fundamentów w postaci pali i opasek żelbetowych, palowanie i wykop pod najniższą kondygnację, płytę fundamentową, zbrojenie ścian i słupów, częściowo prace murarskie i instalacyjne, montaż stacji transformatorowej. relacjonuje dr Agnieszka Dec-Michalska z Muzeum Śląskiego w Katowicach
Jak informuje wykonawca projektu - spółka Efekt z Chorzowa - na ten etap prac zużyto blisko 80 metrów sześciennych betonu i około 15 ton stali.
W maju tuż obok zabytkowego budynku stanął wysoki żuraw, którego użycie będzie konieczne do prowadzenia dalszych prac. Kiedy te dobiegną końca, zabytkowy budynek stanie się magazynem studyjnym. Pod powierzchnią zabytkowej kopalnianej łaźni znajdą się dodatkowe 2 kondygnacje, na przestrzenie biurowe i administracyjne Muzeum Śląskiego, natomiast dla zwiedzających będzie dostępna przestrzeń na poziomie powierzchni, wzbogacona o antresole, na których zostaną ulokowane eksponaty. Początkowe założenia zakładały koniec prac w styczniu 2024 roku, jednak ten termin odrobinę się opóźni.
Wstępnie założony harmonogram i termin zakończenia projektu zostanie prawdopodobnie przesunięty o kilka miesięcy, co jednak nie stanowi zagrożenia dla realizacji robót i całego projektu. Prace budowlane powinny zakończyć się na przełomie wiosny i lata 2024 roku. informuje nas dr Agnieszka Dec-Michalska z Muzeum Śląskiego w Katowicach
Magazyn studyjny będzie wykorzystywany do prezentowania wielkogabarytowych eksponatów Muzeum Śląskiego. Znajdzie się tu dawna maszyna parowa z Huty Baildon, dawna elektryczna maszyna wyciągowa z KWK Rydułtowy i wiele innych eksponatów, które obecnie są ulokowane w znajdujących się budynkach pokopalnianych.
Koszt przedsięwzięcia oszacowano na około 30 mln złotych. Rewitalizacja łaźni Gwarek otwiera trzeci etap rewitalizacji terenu po KWK Katowice. Dotychczasowe 2 przeprowadzono w latach 2007-2015 i 2014-2017 i pochłonęły ponad 300 mln złotych. Od 2017 roku trwały parce projektowe związane z ostatnim etapem rewitalizacji. W jego trakcie, w katowickiej Strefie Kultury, zagospodarowane zostaną kolejne 2 hektary terenów pokopalnianych.
Wieża szybu „Warszawa II” czasowo niedostępna dla zwiedzających
Od wielu lat wielką atrakcją dla zwiedzających Muzeum Śląskie w Katowicach jest wieża szybu „Warszawa II”, którą zaadaptowano na punkt widokowy. Z jej platformy można zobaczyć panoramę Katowic. Niestety od kilku tygodni wieża widokowa jest nieczynna ze względu na zły stan techniczny.
Wieża nie będzie dostępna dla zwiedzających na pewno do końca czerwca tego roku. Co będzie dalej, pokaże ekspertyza. tłumaczy naszemu dziennikarzowi dr Agnieszka Dec-Michalska
Obecnie przeprowadzamy konserwację górnej części wieży, stąd ogrodzenie terenu. Zleciliśmy przeprowadzenie kompleksowej analizy stanu technicznego, od której będzie zależało, czy zostanie udostępniona w wakacje, czy też nie. Złożyliśmy też wniosek do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Jeżeli Urząd Marszałkowski, który jest formalnym wnioskodawcą, otrzyma środki, to wieża przejdzie kompleksowy remont i zostanie udostępniona w 2024 r., w setną rocznicę jej powstania. dodaje
Jak informuje nas Muzeum Śląskie, zamknięcie wieży nie było związane z żadną niebezpieczną sytuacją, ale wynikało z wcześniejszych kontroli stanu technicznego.