Narodowe Czytanie w Katowicach i miesiąc z reportażem w Miejskiej Bibliotece Publicznej [Zdjęcia]
3 września cała Polska znów czytała. W tym roku lekturą podczas akcji Narodowego Czytania była Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach ozorganizowała lokalną wersję czytania, które odbyło się na Osiedlu Tysiąclecia. Przygotowano atrakcje dla dzieci i dorosłych. We wrześniu w filiach katowickiej biblioteki będą również organizowane spotkania dotyczące reportaży.
3 września w Katowicach odbyła się akcja Narodowego Czytania. Wydarzenie odbyło się w Ogrodzie S(ł)ów w Filii nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.
Wcześniej pisaliśmy:
Narodowe Czytanie w Katowicach
Już 3 września w całej Polsce odbędą się akcje Narodowego Czytania. Będzie to już 11. edycja wydarzenia. W tym roku czytane będą Ballady i romanse Adama Mickiewicza — zbiór czternastu utworów wchodzących w pierwszy tom „Poezyj”, wydanych w Wilnie w roku 1822.
Sejm ogłosił 2022 rok Rokiem Romantyzmu Polskiego, gdyż przypada wtedy 200. rocznica ukazania się drukiem tomu „Poezye”. Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza na Narodowe Czytanie w Ogrodzie S(ł)ów przy Filii nr 14 na Osiedlu Tysiąclecia (sobota, 3 września).
Czytelnicy oraz zaproszeni goście przeniosą się w czasy romantyzmu polskiego, a w tej podróży pomogą im aktorzy Teatru Bez Sceny. Amatorzy kiermaszów książkowych nie wyjdą z pustymi rękoma — będzie zarówno coś antykwarycznego (organizowanego przez bibliotekę), jak i nowego (swoje książki sprzedawać będzie Wydawnictwo Debit), tak dla najmłodszych, jak i starszych i najstarszych stażem czytelników.
Biblioteka zachęca młodych do wzięcia udziału w grze ogrodowo-bibliotecznej Zabawa i Adaś — opartej na wystawie Wydawnictwa Zakamarki Zabawa, prezentowanej we wrześniu w Filii nr 14, oraz o potyczki miłosne bohaterów literatury dziecięcej i młodzieżowej. Dla nich również przygotujemy Czytelnię pod Sówką — biblioteczną poradnię książkową.
Dorośli i młodzież będą mieli okazję wykazać się znajomością książek polskich i obcych, rozwiązując niezwykle podchwytliwą Tytułomanię. Będą zagadki i zabawy w języku angielskim, przygotowane przez bibliotekarki z Biblioteki Obcojęzycznej, a najmłodszym czytelnikom czas spędzony w Ogrodzie umili Jednorożec Gucio — uczuciowy bohater książek Aurélie Chien Chow Chine…
Oprócz wspomnianej wystawy Zabawa, zaprezentowana będzie także wystawa kolaży poświęconych Mickiewiczowi, a czytelnicy będą mieli okazję poznać twórczość tak literacką, jak i fotograficzną i aktorską uczestników wakacyjnych konkursów z romansami w tle.
Wszystkie te atrakcje dostępne będą przez cały czas trwania imprezy. Na zakończenie Narodowego Czytania odbędzie się koncert najpiękniejszych ballad. Na scenie wystąpi Mariusz Goli, niezwykle utalentowany gitarzysta, busker rozpoznawalny na ulicach nie tylko Katowic, ale i innych miast w całej Polsce, a także za granicą. Urzeczeni jego talentem będą mogli zakupić płytę, podpisaną przez artystę.
Udział w Narodowym Czytaniu jest bezpłatny. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00. Imprezę poprowadzi Andrzej Dopierała, założyciel i prowadzący Teatr Bez Sceny.
Program Narodowego Czytania w Katowicach:
- 11:00-11:15 - powitanie gości, rozpoczęcie Narodowego Czytania
- 11:15-11:30 - czytanie przez zaproszonych gości
- 11:30-11:45 - czytanie przez czytelników
- 11:45-12:00 - prezentacja imprezy i wrześniowych wydarzeń
- 12:00-12:15 - czytanie przez aktorów Teatru Bez Sceny
- 12:15-12:30 - czytanie przez czytelników
- 12:30-12:40 - wręczenie nagród zwycięzcom wakacyjnych konkursów
- 12:40-13:00 - czytanie przez czytelników
- 13:00-13:20 - czytanie przez aktorów Teatru Bez Sceny
- 13:30-14:00 - koncert gitarowy Mariusza Goliego
- 14:00 - zakończenie, pamiątkowe zdjęcie
Wrzesień miesiącem reportaży w Bibliotece w Katowicach
Reportaż od lat w Polsce cieszy się sporą popularnością. A jak przekazuje MBP w Katowicach - również czytelnicy z Katowic są nim bardzo zainteresowani. Popularnością w bibliotece cieszą się także organizowane przez nią festiwale tematyczne (Dni Kultury Żydowskiej czy Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka), podczas których mieszkańcy żywo dyskutują.
Uznaliśmy zatem, że warto zrobić coś nowego, świeżego, co spotka się z zainteresowaniem czytelników, i postanowiliśmy zorganizować Miesiąc z reportażem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach.mówią pracownicy Miejskiej Biblioteki w Katowicach
Pierwsza edycja (nie ukrywamy, że liczymy na kontynuację) rozpocznie się 7 września, a zakończy 4 października. Gościć będziemy reportażystów podejmujących najróżniejsze tematy, więc mamy nadzieję, że trafimy w gusta wszystkich czytelników. przekazują pracownicy Miejskiej Biblioteki w Katowicach
W ramach miesiąca z reportażem katowickie biblioteki odwiedzą:
- Zbigniew Rokita,
- Borys Tynka,
- Anna Malinowska,
- dr Ryszard Lenc,
- prof. Stefan Gierlotka,
- Robert „Robb” Maciąg,
- dr Ludwika Włodek,
- Anna Dudzińska.
Realizacja festiwalu możliwa jest dzięki dofinansowaniu z Budżetu Obywatelskiego oraz programu Centrum Społecznościowe Nasze Załęże - II etap. Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
Program Miesiąca z reportażem w MBP Katowice
Czarnobyl - Strefa Wykluczenia
Spotkanie z Borysem Tynką - certyfikowanym przewodnikiem po Odessie, Kijowie i Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, honorowym ambasadorem Odessy w Polsce, autorem książki Czarnobyl, Prypeć i Strefa Wykluczenia.
- Kiedy?: 7 września, godz. 17:00,
- Gdzie?: Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże,
- Sfinansowano: Centrum Społecznościowe Nasze Załęże - II etap.
Wenezuela - wodospad Santo Angelo i życie w delcie Orinoko
Spotkanie z podróżnikiem, prof. Stefanem Gierlotką.
- Kiedy?: 12 września, godz. 17:00,
- Gdzie?: Filia nr 6, ul. Bytomska 8A, Wełnowiec-Józefowiec,
- Sfinansowano: Budżet Obywatelski.
Od Katowic idzie Słońce
Spotkanie z dziennikarką Anną Malinowską, promujące jej najnowszy reportaż „Od Katowic idzie Słońce”.
- Kiedy?: 20 września, godz. 17:00,
- Gdzie?: Filia nr 14, ul. Piastów 20, Os. Tysiąclecia,
- Sfinansowano: Budżet Obywatelski.
My z Koszutki
Spotkanie z doktorem Ryszardem Lencem, członkiem śląskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, promujące jego najnowszą powieść My z Koszutki.
- Kiedy?: 21 września, godz. 17:00,
- Gdzie?: Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka.
Buntowniczki z Afganistanu
Spotkanie z dziennikarką i socjolożką, dr Ludwiką Włodek, promujące jej najnowszy reportaż Buntowniczki z Afganistanu.
- Kiedy?: 22 września, godz. 17:00,
- Gdzie?: Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże,
- Sfinansowano: Centrum Społecznościowe Nasze Załęże - II etap.
Tysiąc szklanek herbaty. Opowieści rowerowe z Jedwabnego Szlaku
Spotkanie z Robertem „Robbem” Maciągiem, dwukrotnym laureatem nagrody Traveler miesięcznika National Geographic, autorem książek podróżniczych, współpracownikiem magazynu Kontynenty.
- Kiedy?: 27 września, godz. 17:00,
- Gdzie?: Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże,
- Sfinansowano: Centrum Społecznościowe Nasze Załęże - II etap.
Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Rokitą, pisarzem, dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike w 2021 roku za powieść Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku.
- Kiedy?: 29 września, godz. 17:00,
- Gdzie?: Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2, Os. Tysiąclecia,
- Sfinansowano: Budżet Obywatelski.
Dubaj. Miasto innych ludzi
Spotkanie z wielokrotnie nagradzaną dziennikarką Anną Dudzińską, promujące jej najnowszy reportaż Dubaj. Miasto innych ludzi.
- Kiedy?: 4 października godz. 17:00
- Gdzie?: Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże
- Sfinansowano: Centrum Społecznościowe Nasze Załęże - II etap.
Jak widzimy, wydarzeń we wrześniu, a nawet na początku października w filiach Miejskiej Biblioteki w Katowicach jest sporo. Warto więc wybrać coś dla siebie i posłuchać o różnym spojrzeniu na ciekawe miejsca na świecie.