Narodowe Święto Niepodległości 2023 w Katowicach. Jak możemy je uczcić?
Biało-czerwone flagi, przygotowania do oficjalnych uroczystości, szkolne akademie i wiązanki kwiatów pod pomnikami Ojców Niepodległości - tak co roku wygląda w naszym kraju początek listopada. W sobotę, 11 listopada, będziemy obchodzić 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości
Przypadające 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości to rocznica podpisania rozejmu w podparyskim Compiègne z 1918 roku, a więc zakończenia I wojny światowej. Polska odzyskała wówczas niepodległość po trwających 123 lata zaborach. Tego dnia władzę wojskową w kraju przejął marszałek Józef Piłsudski.
Pierwsze rocznice tego wydarzenia świętowano niemal wyłącznie w Warszawie, w trakcie uroczystości o charakterze wojskowym. W czasie II wojny światowej jego jawne obchodzenie było zakazane. Podobnie było w czasach PRL, kiedy komunistyczne władze wprowadziły do kalendarza świąt państwowych Narodowe Święto Odrodzenia Polski, którego data przypadała 22 lipca. Wyjątek stanowiły lata 1980-1981, w których dzięki walce NSZZ „Solidarność” odbyły się obchody związane z rocznicą 11 listopada.
Na stałe święto wróciło w roku 1989 i od tego czasu jest corocznie obchodzone w całym kraju. Szczególny wymiar miało Święto Niepodległości sprzed pięciu lat - w 2018 roku mijało 100 lat od wydarzeń przywracających Polskę na mapy Europy i świata.
Święto Niepodległości w Katowicach
W Katowicach miejskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczną się o godz. 9:30. Wtedy władze miasta i przedstawiciele różnych instytucji złożą kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Śląskich.
Uroczystości Święta Niepodległości organizowane są także przez Śląski Urząd Wojewódzki. Będą one miały następujący program:
- o godz. 10:30 Msza Św. w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach,
- po Mszy przemarsz na plac Chrobrego,
- uroczysty apel i składanie kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.
Na Placu Sejmu Śląskiego odbędzie się ponadto pokaz sprzętu wojskowego oraz poczęstunek żołnierską grochówką.
Warto wspomnieć, że tego dnia odbędzie się w naszym mieście także Bieg Niepodległości im. Dziewięciu z "Wujka", o którym więcej można przeczytać, klikając TUTAJ.
Jak można obchodzić Święto Niepodległości?
Jednym ze sposobów uczczenia rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości jest wywieszenie biało-czerwonej flagi. Jak przed każdym państwowym świętem, w Katowicach miejskie służby już kilka dni wcześniej przyozdobiły miasto barwami narodowymi. Warto umieścić flagi także w oknach naszych domów i mieszkań.
W Święto Niepodległości można także odwiedzić miejsca upamiętniające Ojców Niepodległości. Warto tego dnia wspomnieć nie tylko marszałka Piłsudskiego, którego pomnik znajdziemy na placu Chrobrego w Katowicach, ale także postaci patronujące katowickim osiedlom: Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, czy upamiętnionego na wiele różnych sposobów w naszym mieście, szczególnie ważnego ze śląskiej perspektywy - Wojciecha Korfantego.
Obchody wojewódzkie Święta Niepodległości odbędą się także w sąsiednim Chorzowie, na Stadionie Śląskim i wokół niego. Szczegółowy program i atrakcje związane ze świętowaniem w tym miejscu można znaleźć, klikając TUTAJ.