Nie masz pomysłu na zadanie w budżecie obywatelskim? Pomoże Dzielnicowa Giełda Pomysłów
Katowice chcą poznać najważniejsze potrzeby mieszkańców zanim ci będą zgłaszać i decydować o realizacji zadań w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do 19 lutego można uzupełniać specjalne ankiety w ramach Dzielnicowej Giełdy Pomysłów.
Dzielnicowa Giełda Pomysłów
W 2023 roku po raz dziesiąty mieszkańcy Katowic będą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Po ich weryfikacji przyjdzie czas na głosowanie. Miasto przygotowało specjalną ankietę Dzielnicowej Giełdy Pomysłów. W ten sposób pozna najważniejsze potrzeby mieszkańców.
Wyniki ankiety mają pomóc wnioskodawcom w tworzeniu projektów w tegorocznej edycji BO. Ankieta dostępna jest od 6 do 19 lutego. W wersji online wypełnimy ją TUTAJ. Można zrobić to także w sposób tradycyjny (papierowy). Ankiety dostępne są w każdej dzielnicy we wszystkich filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Miejskich Domach Kultury.
Dzięki ankiecie katowiczanie mogą wyrazić swoje potrzeby związane z rozwojem dzielnicy i miasta, wskazać obszary, które są dla nich najważniejsze. Wnioskodawcy natomiast będą mieli okazję poznać oczekiwania sąsiadów i stworzyć projekty, które będą odpowiedzią na te potrzeby. Podczas ewaluacji procesu IX edycji Budżetu Obywatelskiego, otrzymaliśmy sugestie od mieszkańców, że podobne rozwiązanie jest w naszym mieście potrzebne. mówi naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM Katowice, Justyna Buchalik
Wypełniając ankietę, należy zaznaczyć dzielnice, której dany pomysł dotyczy. Wyszczególniono 8 kategorii zadań, które pojawiały się najczęściej w poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego:
- bezpieczeństwo i ochrona zdrowia,
- kultura i integracja mieszkańców,
- edukacja i sport,
- infrastruktura drogowa i rowerowa,
- ochrona środowiska i zwierząt,
- zieleń miejska i mała architektura,
- zadania skierowane do seniorów,
- zadania skierowane do dzieci.
Jeśli pomysłu nie uda się zakwalifikować do żadnej z powyższych kategorii, należy ją wpisać w rubrykę "inne". Po zaznaczeniu wybranych kategorii w wyznaczonym polu należy wpisać przykład projektu wraz z jego lokalizacją. W miejscach, gdzie ankietę można wypełnić stacjonarnie, pojawiły się specjalne urny, do których można wrzucić wypełniony kwestionariusz.