Nowy projektor w Planetarium Śląskim. Zobaczymy miliony gwiazd!
W Planetarium Śląskim w Chorzowie rozpoczęła się instalacja nowego projektora gwiazd, dzięki któremu na nowym ekranie będzie można zobaczyć miliony gwiazd. Nowy system to Chiron III - najpotężniejszy z projektorów produkowanych przez japońską firmę Goto.
Nowy projektor w Planetarium Śląskim. Miliony gwiazd na sferycznym ekranie
W Planetarium Śląskim w Chorzowie jest już nowy projektor, który będzie w stanie wyświetlić na sferycznym ekranie miliony gwiazd. Japoński CHIRON III jest jednym z najpotężniejszych urządzeń tego typu produkowanych na świecie i został zaprojektowany z myślą o największych salach planetaryjnych na świecie.
Jest projektorem nowej generacji, pozwalającym na odtworzenie niezwykle realistycznego, gwieździstego nieba. To pierwsze optomechaniczne planetarium, które jest w stanie odtworzyć zarówno jasność jak i kolor gwiazd. Chociaż gwiezdna kula (tzw. „starball”) ma zaledwie 48 centymetrów średnicy widzowie będą mogli dzięki niej zobaczyć aż sto milionów gwiazd odtwarzających strukturę Drogi Mlecznej. mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego
Obecnie trwa montaż nowego systemu projekcyjnego. Nowy system składa z dwóch głównych części - gwiazdy będą prezentowane przez rzutnik gwiazd (tzw. Starball) pozwalający wyświetlić na ekranie miliony gwiazd. Droga Mleczna, którą w poprzednim systemie prezentowano przy użyciu przezrocza, tu stworzona jest z punktów. System optyczny pozwala na uzyskanie idealnego kontrastu i jasności gwiazd na ekranie. Druga część systemu projekcyjnego to rzutniki 8K pozwalające wyświetlić na ekranie dowolny, ruchomy obraz w czasie rzeczywistym.
Nowy projektor pozwoli również obserwować wiele mgławic emisyjnych i ciemnych oraz gromady gwiazd, w tym każdy obiekt z katalogu Messiera. opowiada Jarosław Juszkiewicz
CHIRON III będzie umieszczony w centralnym punkcie sali, a jego działanie będzie zsynchronizowane z systemem cyfrowych projektorów znajdujących się na brzegu ekranu. Pozwolą one wyświetlić na sferycznym ekranie dowolne ruchome obrazy w wysokiej rozdzielczości.
Nowy projektor zastąpił zainstalowany w 1955 roku w Planetarium Śląskim projektor Zeissa. W Planetarium - Śląskim Parku Nauki to zabytkowe urządzenie znajdzie się w centralnym punkcie sali poświęconej astronomii.
Nowy rzutnik gwiazd jest wielokrotnie mniejszy od legendarnego projektora Zeissa. Chociaż idea działania jest podobna, to technologia już zupełnie inna. W projektorze Zeissa (i każdym innym planetarium z tamtego czasu) gwiazdy tworzyło się nakłuwając miedzianą blachę igłą o ściśle określonej średnicy. Im była większa średnica, tym była jaśniejsza gwiazda. W nowych systemach zastosowano laser, więc dokładność jest nieporównanie większa. Co ciekawe, projektor Zeissa ważył około 2 ton. Nowy - 150 kilogramów.
Przebudowa Planetarium Śląskiego
Przypomnijmy, że przebudowa Planetarium Śląskiego wystartowała w 2018 roku, a obecnie zbliża się finisz prac. Otwarcie Planetarium - Śląskiego Parku Nauki planowane jest w połowie 2022 roku.
Planetarium Śląskie zostało powiększone o ponad 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. Nowy obiekt w całości znalazł się pod ziemią. Prace równoległe toczyły się w zabytkowym gmachu Planetarium, jak i w nowym obiekcie.
W nowych pomieszczeniach będą mieścić się między innymi sale wykładowe, pracownie i interaktywne ekspozycje, które w nowoczesny sposób zaprezentują zjawiska z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii i astronomii.
Obecnie pracownicy firmy Budimex kończą prace budowlane w nowym obiekcie, a elementy ekspozycji czekają na instalacje.