Obchody 41. rocznicy pacyfikacji Kopalni KWK Wujek w Katowicach. Upamiętniliśmy poległych górników [ZDJĘCIA]
41 lat temu doszło do pacyfikacji w kopalni „Wujek”. Zginęło wtedy 9 osób. 16 grudnia w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragedię.
41. rocznica pacyfikacji w Kopalni KWK Wujek
Aktualizacja:
W uroczystych obchodach wzięła udział lokalna społeczność, mieszkańcy różnych dzielnic Katowic, przedstawiciele władz miejskich i różnych instytucji. To był czas pełen refleksji.
Zobaczcie zdjęcia z uroczystości:
Obchody 41. rocznicy pacyfikacji w kopalni Wujek
Wcześniej informowaliśmy:
Uroczystości rozpoczną się 16 grudnia o godz. 11:00 w holu Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 14. Tam uroczyście zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą postawę lekarzy, pielęgniarek i pozostałych pracowników ochrony zdrowia, organizujących pomoc górnikom, którzy zostali ranni 16 grudnia 1981 roku w czasie pacyfikacji strajku w KWK Wujek.
Tablica znajduje się w holu szpitala i jest symbolem pamięci o wszystkich pracownikach ochrony zdrowia, nie tylko w czasie pacyfikacji KWK Wujek, ale w całym okresie stanu wojennego.
Tego dnia chcemy oddać hołd pracownikom służby zdrowia, którzy zdali jakże trudny egzamin z wykonywania swoich obowiązków. Ich postawa, solidarna i zgodna z przysięgą Hipokratesa stanowiła dla naszego środowiska podwaliny odbudowy samorządności zawodowej i uczelnianej. Byliśmy, jesteśmy i będziemy z nich dumni. mówi przewodniczący stowarzyszenia „Solidarność i Pamięć”, prof. Grzegorz Opala
Tablica została odsłonięta w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek.
Główne uroczystości rozpoczną się od mszy św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach o godz. 13:00 (ul. Piękna 8). Około godz. 14:15 nastąpi przemarsz pod Krzyż-Pomnik Górników przy Kopalni „Wujek” (Plac NSZZ Solidarność). Tutaj o godz. 14:45 odbędzie się apel poległych, nastąpi składanie wieńców i kwiatów. W obchodach ma wziąć udział premier RP Mateusz Morawiecki oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.
Ponadto w dniu rocznicy przedstawiciele IPN odwiedzą groby oraz miejsca upamiętnienia górników poległych podczas pacyfikacji KWK „Wujek”, złożą kwiaty i zapalą znicze. Akcja organizowana jest we współpracy Oddziałów IPN w: Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie i Szczecinie.
16 grudnia 1981 roku zginęło 9 osób, wielu zostało rannych
Przypomnijmy, że do pacyfikacji doszło 16 grudnia 1981 roku w kopalni KWK Wujek, gdzie trwał strajk. Teren kopalni otoczyła milicja, dołączyło do niej wojsko, a później ZOMO. Protestujący nie chcieli odejść, więc użyto armatek wodnych i wyrzutni gazu. Na teren Wujka wjechały czołgi i wozy bojowe, które staranowały ogrodzenie.
Około godz. 12:30 do akcji pacyfikacyjnej skierowano pluton specjalny ZOMO. Funkcjonariusze wyposażeni w pistolety maszynowe zabili sześciu górników. Trzech rannych zmarło później w szpitalu. 23 górników zostało rannych (nie licząc zatrutych gazem). Strajk został zakończony w dniu masakry. Rannych zostało także kilkudziesięciu funkcjonariuszy milicji i żołnierzy
Lista zabitych górników z KWK „Wujek”:
- Józef Czekalski (48 lat),
- Krzysztof Giza (24 lata),
- Joachim Gnida (28 lat),
- Ryszard Gzik (35 lat),
- Bogusław Kopczak (28 lat),
- Andrzej Pełka (19 lat),
- Jan Stawisiński (21 lat),
- Zbigniew Wilk (30 lat),
- Zenon Zając (22 lata).
Źródło: IPN Katowice