PKP PLK zmienia terminy zamknięcia wiaduktów kolejowych w Katowicach. Kiedy rozpoczną się utrudnienia dla kierowców i pieszych? [Zdjęcia]
Spółka PKP PLK poinformowała o zmianach w planowanych terminach zamknięcia wiaduktów drogowo-kolejowych w Katowicach. Obiekty na ul. Granicznej i ul. Mikołowskiej zostaną zamknięte później, niż pierwotnie zakładano. Decyzja wynika z konieczności lepszego poinformowania mieszkańców Katowic i regionu o sposobach poruszania się po mieście samochodami i komunikacją publiczną w czasie przebudowy wiaduktów.
Zmiany w terminarzu modernizacji linii kolejowej w Katowicach
W czwartek, 12 września, w Katowicach odbyła się kolejna konferencja prasowa dotycząca przebudowy linii kolejowej E65, która wiąże się z zamknięciem przejazdu przez kilka wiaduktów kolejowo-drogowych w mieście. Na konferencji obecni byli przedstawiciele PKP PLK, miasta Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
W czasie spotkania z dziennikarzami spółka PKP PLK poinformowała o zmianie terminów rozpoczęcia prac przy dwóch wiaduktach:
- na ul. Mikołowskiej (zamknięcie od 7 października)
- i ul. Granicznej (zamknięcie od 25 września).
Wiadukt przy ulicy Granicznej miał być przebudowywany od 16 września, jednak zamknięcie przejazdu dla samochodów przeniesiono na 25 września. Z kolei ulica Mikołowska w rejonie wiaduktu kolejowego miała być nieprzejezdna od 23 września, tymczasem nowy termin rozpoczęcia prac wyznaczono na 7 października. Nie zmienił się termin zamknięcia przejazdu przez wiadukt na ul. Kłodnickiej – tam inwestycja ruszy 30 września.
To nie jest opóźnienie. Tak jak komunikowaliśmy dwa tygodnie temu, jesteśmy w ciągłym kontakcie z Urzędem Miasta Katowice. Zmianie ulegają terminy zamknięcia dwóch z czterech obiektów, nad którymi będziemy pracować. W komunikacji z miastem ustaliliśmy, że dla skuteczniejszego poinformowania i dotarcia do wszystkich mieszkańców damy sobie kilka dni więcej na wprowadzenie tych zmian w organizacji ruchu. podkreślał członek zarządu PKP PLK ds. inwestycji, Marcin Machocki
Te dwa, trzy tygodnie, przy właściwym informowaniu mieszkańców o tych zmianach, pomogą wszystkim lepiej przygotować się do nowej sytuacji, niż to było pierwotnie planowane. Naszym zdaniem było trochę za mało czasu. Kolejarze wysłuchali naszych racjonalnych argumentów i osiągnęliśmy porozumienie. mówił wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula
Zamknięcie wiaduktów kolejowych w Katowicach
9 września, zgodnie z zapowiedziami, rozpoczęły się prace przy przebudowie wiaduktu na ul. Bagiennej w Katowicach (DK79). Obiekt na trasie pomiędzy Mysłowicami a Katowicami został połowicznie zamknięty dla samochodów – ruch przeniesiono na jedną stronę wiaduktu, pozostawiając jeden pas przejazdu w każdym kierunku.
Kolejnym wiaduktem, pod którym wedle nowych planów PKP PLK kierowcy nie będą mogli przejechać, od 25 września, jest obiekt na ul. Granicznej.
W pierwszej fazie robót przejazd oraz przejście piesze ulicą Graniczną będą niemożliwe. Po rozbiórce konstrukcji obiektu będzie przywrócony ruch pieszy, ale kierowcy jadący samochodami nadal będą kierowani na objazdy. Te zostały wyznaczone przez ulice Francuską i Damrota. informuje Katarzyna Głowacka z PKP PLK
Spółka PKP PLK nadal nie informuje, w jaki sposób poprowadzone zostaną objazdy związane z zamknięciem jednego z najbardziej newralgicznych przejazdów w mieście – przez wiadukt na ul. Mikołowskiej. Prawdopodobnie ruch będzie przekierowany na ulicę św. Jana, gdzie przejazd pod wiaduktem kolejowym na razie pozostanie utrzymany. Informacje o objeździe mają się pojawić na stronach internetowych PKP PLK w najbliższych dniach.
Jak będą kursować autobusy?
Do nowej sytuacji w Katowicach przygotowuje się także Zarząd Transportu Metropolitarnego. Jak zapowiadają przedstawiciele GZM, ruch wszystkich linii autobusowych zostanie utrzymany, jednak zmienią się trasy kursowania i rozkłady jazdy niektórych połączeń. Ponadto ZTM współpracuje z Kolejami Śląskimi w kwestii zapewnienia pasażerom kolei komunikacji zastępczej, która będzie realizowana autobusami i tramwajami.
Przy zamknięciu wiaduktu na ul. Mikołowskiej tranzytowe linie autobusowe zostaną poprowadzone ulicą św. Jana, co wydłuży ich czas przejazdu. Niektóre połączenia zamiast dojeżdżać do dworca autobusowego, lub MDA przy ul. Sądowej będą kończyły kurs wcześniej, w rejonie placu Andrzeja. Na miejscu będą pracować nasi informatorzy. Będzie można kontynuować podróż na tym samym bilecie. O wszystkich szczegółach będziemy informować zarówno internetowo, jak i tradycyjnymi drogami – na tablicach rozkładowych, na przystankach i w systemie dynamicznej informacji pasażerskiej. zapowiada członek zarządu GZM, Grzegorz Kwitek
Zamknięcie wiaduktu na ul. Mikołowskiej spowoduje zmiany w rozkładach około 20 linii autobusowych. Pasażerowie będą musieli na bieżąco śledzić komunikaty i informacje o zmianach na stronie internetowej ZTM.