Park Bolina, Galeria Szyb Wilson czy hokejowy klub Naprzód. Co jeszcze skrywa katowicki Janów? [Zdjęcia]
Janów to jedna ze wschodnich dzielnic Katowic. Choć leży w sąsiedztwie powszechnie znanego i cenionego "Nikisza", sam również ma wiele do zaoferowania. Odnajdziemy tu wiele historycznych budynków i kamieniczek w postindustrialnym klimacie oraz sporych rozmiarów tereny zielone. Również i my postanowiliśmy wybrać się na spacer w tej części miasta. Zobaczcie zdjęcia!
Dzielnica Janów w Katowicach
Janów to jedna z 22 dzielnic Katowic, posiadająca bogatą historię i swój unikatowy charakter. Geograficznie Janów leży na wschodzie Katowic. Od północy graniczy z Szopienicami, od wschodu z Mysłowicami-Bończykiem, od południa z Giszowcem, a od zachodu z Nikiszowcem. Janów Miejski, historyczna część Janowa, leży dziś już poza Katowicami - w mysłowickiej dzielnicy Janów Miejski-Ćmok.
Folwark Janowiec
Początki historii Janowa sięgają przełomu wieków XVII i XVIII. Historycznie Janów rozwijał się na brzegach rzeki Boliny, będącej częścią dorzecza Wisły. Ważną dla tych terenów rolę odegrał ich ówczesny właściciel, Jan Krzysztof Mieroszewski. Rozkwit osady przypada na lata 1694-1755. Wówczas przy brzegu Boliny zbudowano m.in. folwark - Janowiec - oraz dworek. Od tego momentu rozpoczął się rozwój tych terenów. Osada szybko rozrastała się za sprawą powstających na ziemiach wokół nowych domostw.
Przemysł górniczy i hutniczy
Ważny w historii Janowa jest rozwój przemysłu górniczego i hutniczego. Wówczas szybko powiększała się liczba kopalń, przy których powstawały kolonie robotnicze (m.in. dzisiejsza Kolonia Zuzanny czy Kolonia Amandy). Kiedy liczba kopalń osiągnęła 10, zdecydowano połączyć się je w jeden zakład - "Giesche" (w późniejszych latach przemianowany na "Wieczorek"). W 1841 r. uruchomiono także inny zakład - hutę "Arnold". Mimo tego, że dziś piszemy o Janowie, w historii przemysłu na tych terenach nie sposób pominąć dwóch ważnych osiedli. To na tych terenach, na początku XX wieku, powstały dwa osiedla robotnicze – Nikiszowiec i Giszowiec, znane i popularnie także obecnie.
A jak wygląda Janów w dzisiejszych czasach? Zobaczcie naszą galerię zdjęć!
Janów dziś
Dzielnica Janów jest obecnie obszarem mieszkalno-usługowym. Miejsce do życia znajdą tu poszukujący spokojnego miejsca do życia, z dogodnym dostępem do różnych usług. Główną arterią komunikacyjną w Janowie jest ulica Oswobodzenia. Przez tę dzielnicę przebiega także linia kolejowa, która obsługuje głównie transport towarowy. Janów kultywuje dziś także dziedzictwo kulturalne i sportowe. To właśnie z tych terenów wywodzi się Grupa Janowska, składająca się z malarzy-amatorów, która jest ważnym elementem lokalnej kultury i sztuki. Sztukę w różnych formach i wydaniach można oglądać także w Galerii Szyb Wilson. Dzielnica jest znana także na polu sportowych zmagań. To tutaj działa i rozgrywa mecze hokejowy klub sportowy Naprzód Janów.
Zielony Janów
Tereny Janowa, mimo swojej przemysłowej przeszłości, charakteryzują się dość sporą powierzchnią terenów zielonych. To nieczęsta sytuacja, szczególnie w przypadku terenów o tak dużej historycznie eksploatacji przemysłowej.
Najpopularniejszym miejscem do rekreacji jest Park Bolina, leżący w bliskim sąsiedztwie rzeki o tej samej nazwie. Wiele jest tutaj także innych zbiorników wodnych. Znajdują się one głównie w dolinie Boliny. Są to m.in. Bolina, Bolina II, Janów, Trzewiczek oraz inne mniejsze rozlewiska. Największym z tych zbiorników jest Bolina II, którego powierzchnia wynosi 4,21 ha.