Przejście podziemne pod rondem Ziętka w Katowicach nadal w remoncie. Jest opóźnienie. Wiemy, dlaczego!
W styczniu 2022 roku rozpoczął się remont przejścia podziemnego pod rondem im. gen. J. Ziętka w Śródmieściu Katowic. W związku z inwestycją wystąpiły utrudnienia dla pieszych, którzy chcą przejść pod rondem. Prace miały potrwać do września, jednak wykonawca natrafił na problemy i termin oddania przejścia do użytku się wydłuży.
Remont przejścia pod rondem Ziętka
Minęły ponad 4 miesiące odkąd rozpoczął się remont przejścia podziemnego pod rondem im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach. Zejście od strony Koszutki pod rondo zostało wtedy zamknięte i taka sytuacja utrzymuje się do dziś. To właśnie od tej strony budowany jest zjazd dla rowerów.
Wykonawca buduje także drogę pieszo-rowerową, która połączy istniejącą już drogę rowerową wzdłuż ul. Chorzowskiej z przejściem pod rondem. Długość drogi będzie wynosić ok. 60 m, a szerokość zaprojektowanej drogi rowerowej to 2 m. Szerokość ścieżki dla pieszych ma liczyć 1,5 m.
Według pierwotnych planów przejście powinno ponownie zostać oddane do użytku we wrześniu 2022 roku. Okazało się jednak, że wykonawca natrafił na utrudnienia i prace się opóźnią.
Przedłużenie terminu realizacji inwestycji wynika z wystąpienia kolizji projektowanych sieci uzbrojenia terenu z istniejącym drzewostanem nieprzewidzianym do usunięcia. Chodzi tu o rozłożystą bryłę korzeniową. Chcę przypomnieć, że ta inwestycja od początku jest nastawiona na jak najmniejszą ingerencję w drzewostan. Wcześniej, z 23 drzew kolidujących z planem prowadzonych prac aż 16 udało się uratować i przesadzić na nowe miejsce - na terenie rynku czy też placu Grunwaldzkim. Pozostałe 7 zostało usunięte ze względu na ich kondycję, która nie pozwoliłaby na przyjęcie się ich w nowym miejscu. przekazał portalowi WKATOWICACH.eu Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej
W związku z tym wykonawca powołuje się na konieczność opracowania dokumentacji zamiennej (w tym zamiennego pozwolenia na budowę), uzyskanie od właścicieli sieci warunków i uzgodnień niezbędnych w celu likwidacji kolizji i wykonanie robót dodatkowych. Konieczność przedłużenia terminu realizacji wystąpiła z przyczyn nie leżących po stronie wykonawcy, za co nie można naliczyć kar. dodaje Kwiecień
Mieszkańcy cały czas mogą skorzystać z dwóch innych przejść dla pieszych - pierwsze znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Chorzowskiej z ulicą Sokolską, a drugie pod aleją Korfantego na wysokości ulicy Morcinka.