Psy i koty do adopcji w Katowicach! Poznajcie Killera, Szamana, Bergę, Dąbrowę i starą Psotkę [Zdjęcia]
Odwiedzamy czworonożnych mieszkańców Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. Cyklicznie będziemy Wam pokazywać koty i psy, które czekają na nowy dom. To kochające pupile, które zasługują na szansę, by mieć kochającą rodzinę i własny kąt. Zobaczcie, jakie słodziaki są obecnie w katowickim schronisku. Przecież nie mogą tutaj dłużej zostać!
Psy i koty do adopcji w Katowicach!
W lipcowym wydaniu pokazujemy Wam 18 przepięknych zwierzaków, które czekają na nowy dom. To 13 kotów oraz 5 psów. Koniecznie musicie zobaczyć te słodkie pyszczki. My się dziwimy, dlaczego są jeszcze w schronisku. Zachęcamy do adopcji zwierzaków, pamiętającym przy tym, że adopcja zwierzęcia to przede wszystkim odpowiedzialność za niego.
W Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt na nowego właściciela czeka uroczy senior Szaman, malutki Newton, piękny Killer, cudak Karo i uśmiechnięty Chorizo. To psiaki, które polecamy dziś do adopcji.
Kontakt w sprawie adopcji psów:
- Agata - 577 035 380 (gdyby nie odbierała, najlepiej napisać o SMS z imieniem psa),
- Paulina - 736 655 531,
- Ola - 797 485 577,
- Karolina - 575677730,
- Magda - 535 918 474.
Kontakt w sprawie adopcji kotów:
- Agnieszka - 571 092 452,
- Ela - 504 108 132.
Psy do adopcji
Killerek to ok. 25 kg, energiczny psiak o dłuższej sierści. 11 lat wyłącznie w metryce. Killer udowadnia, że wiek to tylko liczba! Jeszcze nie spieszy mu się do bycia statecznym kanapowcem — szuka domu średnio aktywnego. Nie pogardzi wycieczkami nad wodę. Dom bez dzieci i innych zwierząt. Przeszłość Killera, jako stróż, nie daje o sobie zapomnieć, zdarza mu się bronić jakiejś zdobyczy, mocno pociągnąć za zwierzyną, źle reagować na przechodzące obok psy. Łatwo się nakręca przy zabawie, dlatego dom będzie musiał wiedzieć, jak go wyciszać. Chłopak nerwowo reaguje na szybkie obiekty — rowery, biegające dzieci, stresują go hałasy, bardzo boi się burzy. W domu będzie potrzebował swojej przestrzeni, bez nadmiaru bodźców, może przydatna w tym będzie klatka kennelowa. Potrafi zostawać sam, jest wtedy grzeczny. Killer to psiak z bagażem doświadczeń, ale jest z niego przekochany pieszczoch. Kiedy zaufa człowiekowi, bardzo się przywiązuje, pozwala się czesać, zabiega o głaskanie. Wykonuje podstawowe komendy, ładnie chodzi na smyczy, nie odmówi dobrego smaczka. Potrafi podróżować w aucie i komunikacji miejskiej. Jest w trakcie nauki noszenia kagańca. Przed adopcją obowiązują spacery zapoznawcze. Kontakt w sprawie adopcji: Ola 797 485 577.
Senior Szaman. Pomimo 11 lat na karku, nieustannie emanuje energią. Spacer z nim to prawdziwe doświadczenie, ponieważ zdarza mu się ciągnąć na smyczy z pełnym entuzjazmem, gotów do odkrywania nowych miejsc. Jego podejście do psów jest różne - czasem jest pełen ciekawości, innym razem reaguje szczekaniem na wszelkie zaczepki, dlatego raczej powinien być jedynym psem w domu. Po bliższym zapoznani, możliwe jest, że mógłby zamieszkać z kotem. Szaman został znaleziony na ulicy, ale prawdopodobnie miał dom i człowieka, który nauczył go takich komend jak "siad" i "daj łapę". Lubi zabawki i chętnie za nimi biega. Zdarza mu się na spacerach skubnąć coś z trawnika, nad czym będzie trzeba popracować. Jednak z łatwością daje sobie wyjąć przedmioty z pyszczka. Doświadczony w życiu Szaman czeka na kogoś, kto doceni jego energię. Jeśli szukasz towarzysza, który mimo wieku ma jeszcze wiele do zaoferowania, ten senior sprawi, że Twój dom stanie się jeszcze pełniejszy. Kontakt w sprawie adopcji: Agata 577 035 380 (gdyby nie odbierała, najlepiej napisać SMS z imieniem psa).
Newton to około 12-letni pies w typie yorkshire terriera. Jest psem, który kocha cały świat i nie przejawia agresji zarówno w stosunku do ludzi, jak i do innych psów. Sądzimy, że po wcześniejszym zapoznaniu mógłby dzielić dom z innym, spokojnym psem. Lubi kontakt z człowiekiem, chętnie wychodzi także na spacerki, pięknie chodzi na smyczy. Newton niedawno był konsultowany z kardiologiem, jego serce jest w dobrej kondycji, na ten moment chłopak musi przyjmować lek Kardisiure (2×dziennie) oraz leki na tarczycę. Schronisko szuka dla Newtona domu stałego lub tymczasowego, ale bez ograniczeń czasowych, w przypadku domu tymczasowego Fundacja Przystanek Schronisko wesprze leczenie Newtona w zakresie zakupu leków na tarczycę oraz opieki kardiologicznej. Kontakt w sprawie adopcji: Paulina 736 655 531
Chorizo ma ok. 3 lat i waży 9 kg. Trafił do schroniska 23 marca 2024 roku z ulicy. Nie jest znana przeszłości Chorizo, ale można powiedzieć, że piesek nie miał lekko. Chorizo jest lękowym pieskiem, któremu trzeba jeszcze wiele pokazać. Dużo nowych sytuacji go przeraża, na co reaguje natychmiastowym wycofaniem się. Mimo to szybko przekonuje się do nowych ludzi, a w kontaktach z nimi jest bardzo łagodny. Ma dobre stosunki z innymi psami, jest spokojny, ale potrafi też postawić granice nachalnemu koledze. Prawdopodobnie dogada się też z innymi zwierzętami. Bardzo ładnie chodzi na smyczy, jednak panicznie się boi, gdy smycz zapląta się np. wokół drzewa. Stresujące są dla niego również spacery wzdłuż ruchliwych ulic, gdy przejeżdżają większe pojazdy. Na ten moment nie wskoczy sam do samochodu, ale zniesie podróż, mimo że jest to dla niego stresujące. Chorizo, jak przystało na młodego psa, bardzo szybko uczy się i robi postępy. Szuka spokojnego domu, na pewno nie w ścisłym centrum. Uwielbia tarzać się w trawie i przytulać. Mile widziany dom ze spokojnym, ułożonym psem, który pomoże Chorizo się otworzyć. Kontakt w sprawie adopcji: Karolina 575677730.
Karo to około 9-letni psiak większych rozmiarów, który wciąż ma w sobie ogromne pokłady energii. W schronisku spędza już ponad rok... Trafił tu z powodu śmierci opiekuna, całe życie spędził u boku człowieka. Jest mądry i aktywny, lubi spacery oraz zabawy na wybiegu. Zna podstawowe komendy takie jak: "siad", "leżeć", czy "daj łapę"; bez problemu przynosi zabawki na wybiegu i zachęca człowieka do zabawy. Potrafi podróżować w aucie, da sobie założyć kaganiec. Jest łasy na różnego rodzaju smaczki. Ładnie chodzi na smyczy, spacerki z nim są naprawdę przyjemne. Z psami dogaduje się różnie, na wspólnych wycieczkach radzi sobie doskonale i to drugi pies musi zacząć kłótnię, żeby Karo na niego zareagował. W domu u swojego właściciela mieszkał z kotem. Ze względu na jego rozmiar i siłę, nie polecamy go do domu z małymi dziećmi, którym przez przypadek mógłby zrobić krzywdę. Jak najbardziej nada się do nastolatków, które będą szanowały jego przestrzeń. Przed adopcją wymagane są spacery zapoznawcze. Kontakt w sprawie adopcji: Magda 535 918 474.
Koty do adopcji
W Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt jest też sporo kociaków, które tylko czekają, by wymiziać ich futerko i podać jakiegoś smaczka. Do adopcji w lipcu polecamy 13 kotów. Poznajcie Bergę, Efkę, Piwonię, Hiacynta, Fejka, Bartusia, Urwiskę, koci pakiet słodkości, czyli Tulipana i Lilijkę, starszą Psotkę, eleganckiego Tasmana, Polinę i kuleczkę Dąbrowę.
Berga to młoda kotka, ok 9-miesięczna. Umierała ze strachu przed ludźmi, jeszcze dwa tygodnie temu była kłębkiem nerwów, strachu, paniki. Jej oczy przebierały wielkość pięciozłotówek, gdy tylko na horyzoncie pojawiał się człowiek. Wbijała się w kąt, kuliła w sobie. Dziś poznajemy nową Bergę. Czas - tak magiczne słowo w relacji z kotem. I cierpliwość. Dzisiaj lęki Bergi powoli mijają, pojawia się w niej ciekawość, a nawet chęć kontaktu. Szybko przekonała się, że nic jej nie grozi, że ludzie mogą być fajni, daje się głaskać, zaczyna być wyluzowana, radosna, uśmiechnięta... Jeszcze tylko własny kochający dom, oczywiście czas w nim na aklimatyzację i zaufanie... Tak niewiele jej potrzeba - szansy i miłości! Pokochaj nieśmiałą, uroczą Bergę! Berga jest wysterylizowana, zaszczepiona, zaczipowana. Berga szuka domu niewychodzącego, wymagamy zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest. Najchętniej na dokocenie. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452 / Ela 504 108 132.
Co to jest za kot, co to jest za dama, a jakie ma futro i oczy, i ten spokój w niej... Oto Efka, prawdziwa kocia królewna - mięciutka, hebanowo-czarna, ale przede wszystkim dystyngowana, pełna harmonii i ciepła. I smutku. Efka została oddana. Nie chciano już jej. Człowiek zawiódł, a jednak - wciąż ma w sobie ufność, chęć kontaktu, miłość. Jest początkowo lekko nieśmiała, jakby nie wiedziała czy jest sens dawać szansę, czy warto, ale po chwili mizia się do ręki, wtula, mruczy, chętnie pozwiedzałaby też coś poza klatką. Będzie świetną towarzyszką! Tylko zabierz ją na zawsze. Efka ma ok. 6 lat, jest wysterylizowana, zaszczepiona. Szuka domu niewychodzącego, wymagamy zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452 / Ela 504 108 132.
Piwonia, to kotka, na którą w schronisku mówią "kot-plecak". Jest ok. 2 letnią uroczą koteczką, uwielbi ludzi i czasami wystarczy coś do jej powiedzieć, a ja już zaczyna mruczeć.. Tuli się, zagaduje i - no właśnie - wskakuje na plecy kiedy tylko mam okazję. W schronisku jest od kilku miesięcy i pomimo nawoływań, cierpliwości i czarującej osobowości nie przyszedł po nią człowiek. Kotka jest zdrowa, zaszczepiona, wysterylizowana, młoda, a w dodatku wygląda trochę - jak batman! Piwonia jest wysterylizowana, zaszczepiona, ma ujemne testy FELV i FIV. Szuka domu niewychodzącego, wymagamy zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452/ Ela 504 108 132.
Fejk został znaleziony na ulicy, musiał mieć kiedyś dom. Początkowo miał być kotką w ciąży, stąd jego imię, od angielskiego "fake", co oznacza "fałszywy", "imitacja". Nikt go nie szukał, wolontariusze i pracownicy schroniska nie znaleźli też żadnego ogłoszenia o jego zaginięciu. Czy został porzucony, bo się znudził? A może uciekł, ale opiekun się tym nie przejął? Fejk jest już w katowickim prawie trzy miesiące. I fajny z niego gość. To spokojny, majestatyczny tygrys, uwielbiający głaskanie, człowieka, choć nienachalny w kontakcie. Wyczekuje w klatce cierpliwie na uwagę, a gdy ktoś go pogłaszcze - od razu uruchamia się w nim tryb mruczenia, tryb szczęścia. Taki dobry koci przyjaciel na dobre i na złe. Czy ktoś dostrzeże w nim to coś i da prawdziwy dom? Fejk ma ok. 5 lat, jest wykastrowany, zaszczepiony, ma ujemne testy FELV i FIV. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452/ Ela 504 108 132.
Bartuś to około 4-letni burasek. To kolejny kociak, który trafił do schroniska pod koniec stycznia 2024 roku z katowickiego cmentarza. Na początku Bartuś był bardzo nieśmiały, bał się ludzkiej ręki, jednak teraz to cudowny mruczący miziak. Uwielbia głaski, daje baranki, nie wykazuje agresji. Nadal schowany jest w swojej klatce, ale powoli wolontariusze i pracownicy schroniska pracują nad jego zaufaniem, aby zbliżył się do człowieka. Bartek jest zaszczepiony i wykastrowany, ma ujemne testy FelV i FIV. Szuka domu niewychodzącego, wymagamy zabezpieczenia okien I balkonu, jeśli jest. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452/ Ela 504 108 132.
Taka malutka, nietypowa, wyjątkowa. To Urwisek, koteczka około 5-letnia, choć jest wielkości półrocznego kociaka. Bure, miękkie futerko, wielkie złote oczy, wypadajacy języczek, uszka jakieś inne - wszystko to tworzy puroczą całość. Również charakter Urwisia ma przeuroczy, uwielbia człowieka, na kolankach mruczy, ugniata, barankuje. Los malutkiej nie oszczędzał, znaleziona na cmentarzu trafiła do schroniska, gdzie okazało się że ma kocią białaczkę (felv+). Ale białaczka to nie wyrok, przy dobrej opiece koty z białaczką żyją długie lata. Urwisia codziennie wypatruje swojego domku, bardzo chciałaby już w nim mieszkać, dawać miłość i radość opiekunom, szaleć z zabawkami, leżeć w słoneczku na parapecie lub balkonie... Poszukiwany jest dom niewychodzacy, z zabezpieczonymi oknami/balkonem jesli jest. Urwisia może zamieszkać z drugim białaczkowym kotem. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452 / Ela 504 108 132.
Tulipan i Lilijka, to wspaniałe kotki. Kontaktowe, towarzyskie, pełne miłości, ciepła, potrzeby bliskości. Kochają ludzi całym sercem, całym ciałkiem lgną do ręki, do twarzy - byle się przytulić, byle podarować baranka, byle być choć chwilę z człowiekiem. Pracownicy i wolontariusze uwielbiają te koty i ich zachowanie - to są tak wzruszające, tak rozczulające dwa stare koty. Czarny Tulipan ma ok. 15 lat i ten wiek widać po nim - po jego oczach, szorstkiej sierści, już nie tak pewnych ruchach. Bura Lilijka liczy lat ok. 11, trochę bardziej błyszczy jej futerko, trochę więcej ma w sobie iskry, ale oboje to wiekowe koty u jesieni życia. I na tę jesień życia straciły wszystko co miały, ich opiekun już nie mógł dłużej się nimi zajmować. Czy jest jakakolwiek szansa, że ktoś przygarnie je na ostatnie lata, a być może miesiące do domu? Da dom? Kotki szukają wspólnego domu, dom tylko niewychodzący, wymagane jest zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452/ Ela 504 108 132.
Stara Psotka. Trochę zakurzona, sierść szorstka w dotyku, ruchy nieporadne... starość robi swoje. Zwłaszcza zmniejsza szansę na adopcję. Psotka trafiła do schroniska po śmierci opiekuna. To fajna, choć charakterna kotka, trochę maruda, ale równocześnie towarzyski, nieśmiały miziak. Lubi się głaskać, ale miewa humorki. Nie cierpi innych kotów, najpewniej całe życie była jedynaczką. Potrzebny dom niewychodzący bez innych kotów, w którym Psotka spędzi pozostały jej czas (może długi, może krótki - nie wiemy). Miłość, ciepło, miękka podusia, miejsce w łóżku. Wysterylizowana, zaszczepiona, testy FELV i FIV ujemne. Wiek ok. 14-15 lat lub więcej. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452 / Ela 504 108 132.
Tasman to dostojny ok. 3-letni kocurek o przepięknym czarnym i błyszczącym futerku, który dziwnym trafem trafił do schroniska przed majówką, choć ewidentnie powinien leżeć na kanapie, a nie siedzieć sam w klatce. Nie wiemy czy komuś uciekł, czy został porzucony, ale to raczej domowy kot, który zupełnie nie rozumie dlaczego musi żyć w zamknięciu. Zresztą już na samym początku, po delikatnym przymileniu się do wolontariuszki i uśpieniu jej czujności Tasman szybciutko wyskoczył z klatki i dosłownie wybiegł na wycieczkę po schronisku (a być może liczył że dobiegnie do swojego właściciela). Złapanie go może nie było najłatwiejsze, ale od tamtej pory więcej samowolnych wycieczek nie zrobił. Obecnie Tasman grzecznie leży na legowisku w klatce i wyczekuje na swoją kolej (jakby wiedział że jest mnóstwo kotów i mało rąk do głaskania). Czasem wygląda na trochę zrezygnowanego i wycofanego, ale przy odrobinie cierpliwości, gdy w końcu ktoś otworzy klatkę i zacznie go głaskać, wtedy bardzo nieśmiało i ostrożnie wstaje i podchodzi do człowieka, by dać się pomiziać. A robi to tak ostrożnie i delikatnie jakby bał się, że jakimś swoim gwałtownym ruchem przestaszy kogoś i człowiek ucieknie. Nie wiadomo jaki ma stosunek do innych zwierząt, natomiast nie widać w nim oznak agresji. Tasman jest wykastrowany i zaszczepiony, szuka domu niewychodzącego z zabezpieczonymi oknami i balkonem, jeśli jest. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452/ Ela 504 108 132.
Polina. Najgłośniejsza klatka na izolatce. Plastikowa piłeczka z kuleczkami w środku odbija się od każdej ściany, sufitu, drzwiczek doprowadzając swoim dźwiękiem do szału wszystkich znajdujących się blisko. W środku wszystko fruwa. Żwirek wysypuje się z kuwety, kocyk ciągle jest nie na swoim miejscu, a miski jakoś wciąż się wywracają. Bo w tej klatce mieszka kocia radość! Energia, beztroska i zabawa. W tej klatce mieszka Polinka. Mimo, że Polinka niebawem będzie miała dwa latka, to nie ma innego kota, który byłby tak zabawowy i radosny. Ta mała, drobna, puchata kotka może w pełni cieszyć się życiem i bawić się na całego. A pomiędzy zabawą, jak każdy kot, lubi spać, jeść i mruczeć w ramionach ludzi, którym troszeczkę jeszcze nie ufa, ale kocha całym serduszkiem. A najchętniej robiłaby to wszystko w swoim własnym domku, ze swoim własnym człowiekiem i kocim młodym bratem lub siostrą. Polina jest wykastrowana, zaszczepiona i zachipowana. Szuka domu niewychodzącego, wymagamy zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452 / Ela 504 108 132.
Elegancka, mięciutka kuleczka Dąbrowa. Do niedawna budziła lekki postrach, można było od niej oberwać łapką, buczała jak tylko otwierało się jej klatkę. Do dzisiaj wciąż w pierwszym kontakcie, w pierwszym odruchu ucieka w głąb, kuli się, paca łapką i na wszelki wypadek zachowuje ostrożność, choć z każdym tygodniem coraz mniej. Ale dzisiaj już wiemy, że wystarczy ją po prostu wyciągnąć na kolana i zacząć głaskać. Mija kilka chwil i znika strach, panika, Dąbrowa zaczyna mruczeć i ugniatać, staje się kochana, słodka, taka urocza. Leży szczęśliwa, rozluźniona, nadstawia łebek do całowania, sprawia wrażenie, jakby sama była zaskoczon,a że mizianie może być takie fajne. Jednak kiedy uzna, że już dość lub wystraszy się czegoś, może pacnąć łapką. Dąbrowa ma ok. 3 lat, jest wysterylizowana, zaszczepiona, zaczipowana, ma ujemne testy FelV i FIV. Szuka domu niewychodzącego, wymagane zabezpieczenia okien i balkonu, jeśli jest. Kontakt w sprawie adopcji: Agnieszka 571 092 452/ Ela 504 108 132.
Zbiórka dla schroniska dla zwierząt w Katowicach
Co przyda się w schronisku? Zawsze na wagę złota jest karma, przede wszystkim mokra, wysokomięsna karma dla psów i kotów. W katowickim schronisku najbardziej sprawdzają się:
- karmy dla kotów: Feringa, Dolina Noteci, Winston (nature, junior), Smilla, Mac's, Butchers, Catz finefood, Animonda, Wiejska zagroda,
- karmy dla psów: Rocco, Dolina Noteci, Mac's, Animonda, Brit (care, premium by nature), Butchers, Wiejska zagroda, Alpha Spirit.
Poza tym zawsze potrzebne są:
- środki czystości,
- smycze [dłuższe i mocniejsze smycze przepinane 3-4m, (mocne karabińczyki) linki 5m i więcej (zwykłe i pvc), nie flexi,
- obroże (na szerszej taśmie z zapięciem klamrowym jak w pasku / obroże półzaciskowe),
- szelki (najzdrowsze dla psich kręgosłupów typu guard), przykładowe firmy: amiplay, chaba, baylabel itp.,
- legowiska,
- koce, ręczniki, prześcieradła i poszwy, poduszki typu jaś,
- psie i kocie kosmetyki,
- transportery wszelkiego rodzaju i różnej wielkości,
- suplementy diety, witaminy,
- różnego rodzaju smakołyki - smaczki dla kotów i treserki oraz naturalne gryzaki dla psów - kurze łapki, żwacze, mięsne paski itp,
- ubranka i kubraczki dla dużych i średnich psów (szczególnie przydatne w zimie, zabezpieczają psy przed chłodem),
- zabawki - wędki, myszki, kocie piłeczki, szarpaki itp.,
- cążki do pazurków,
- małe drapaki,
- obróżki feromonowe dla kotów i przeciwkleszczowe dla psów oraz krople na kleszcze.