Skład Śląskiej Rady Seniorów został wybrany. Poznaliśmy 19 nowych radnych
Wiemy już, kto zasili skład Śląskiej Rady Seniorów. To ogran, który odpowiada za m.in. działalność związaną z polityką senioralną czy działanie na rzecz osób starszych w regionie. W tej kadencji Rady zasiądzie łącznie 19 osób. Kto? Poznajcie ich nazwiska.
Skład Śląskiej Rady Seniorów 2024-2027
Właśnie poznaliśmy skład Śląskiej Rady Seniorów. W nowej kadencji w skład rady wchodzić będzie 19 osób wybranych przez komisję ekspercką. Spotkanie to będzie okazją do omówienia zadań i priorytetów na nadchodzący okres działalności Rady, a także wyznaczenia strategii działania na rzecz poprawy jakości życia seniorów w regionie. Poznajcie nazwiska wszystkich 19 nowych radnych.
-
Krystyna Jurczewska Płońska - udział w pracach Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
-
Anna Jaśkowska - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej.
-
Janina Piwowarczyk - udział w pracach Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
-
Danuta Chycka - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej.
-
Krystyna Łaźnia - udział w pracach Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
-
Ryszard Milej - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej i Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
-
Antoni Józef Tomas - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej i Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
-
Anna Toborowicz - udział w pracach Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
-
Krystyna Męcik - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej i Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
-
Wiesława Mizia - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej i Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
-
Wiesława Walkowska - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej.
-
Aldona Frączkiewicz-Wronka - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej i Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
-
Ewa Kulisz - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej.
-
Sabina Grzywok - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej.
-
Grzegorz Franki - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej.
-
Maria Zrałek - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej.
-
Maria Teresa Andrzejewska - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej.
-
Stanisław Orman - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej.
-
Elżbieta Markowska - udział w pracach Izby Polityki Senioralnej i Izby Przedstawicielskiej Seniorów.
Śląska Rada Seniorów jest organem opiniodawczym i doradczym, działającym społecznie przy marszałku województwa śląskiego w celu wzmocnienia i rozwoju regionalnej polityki senioralnej. Kadencja rady trwa 3 lata. Pierwsze posiedzenie Śląskiej Rady Seniorów odbędzie się 15 października 2024 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach.
Wiedza i doświadczenie seniorów są dla nas niezwykle cenne. Chcemy korzystać z ich pomysłów i zachęcać do budowania regionu przyjaznego osobom starszym, a także zaszczepić chęć do aktywnego włączenia się w te procesy. Wszyscy będziemy seniorami, dlatego tak istotne jest wsłuchiwanie się w ich potrzeby i tworzenie inicjatyw, do których nas inspirują. podkreśla marszałek Wojciech Saługa
Wcześniej pisaliśmy:
Śląska Rada Seniorów - nabór
Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił właśnie nabór na kolejną, trwającą pięć lat, kadencję Śląskiej Rady Seniorów. Rada będzie składać się z 19 członków, wybranych przez Komisję Ekspercką na podstawie otrzymanych zgłoszeń. Praca w Radzie ma charakter społeczny. Do zadań Śląskiej Rady Seniorów należy m.in. powadzenie działalności związanej z polityką senioralną, ale przede wszystkim identyfikowanie i sygnalizowanie istotnych kwestii związanych z sytuacją osób starszych w regionie, w tym włączanie się w działania na ich rzecz.
Wiedza i zawodowe doświadczenie seniorów są bezcenne. To ogromna wartość, mająca także znaczenie dla rozwoju województwa. Warto przypomnieć, że Śląska Rada Seniorów jest ważnym ciałem doradczym i konsultacyjnym. Zakres tych działań jest szeroki – od przedsięwzięć społecznych, kulturalnych aż po rekreacyjno-sportowe. podsumowuje marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa
Rada Seniorów nie tylko dla seniorów!
Śląska Rada Seniorów nie jest zamknięta tylko na osoby w sile wieku. W naborze mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 18 rok życia, będące przedstawicielem osób starszych oraz przedstawicielem podmiotów działających na rzecz osób starszych (w szczególności przedstawicielem organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku). Kandydaci muszą mieszkać na terenie Województwa Śląskiego i nie może na nich ciążyć prawomocny wyrok sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.
Co trzeba zrobić, żeby zostać radnym?
Kandydaci mogą zgłosić się samodzielnie (w przypadku przedstawicieli osób starszych) albo są zgłaszani przez podmioty. Zgłoszenia kandydata można dokonać poprzez wypełnienie i podpisanie formularza. Można tego dokonać w formie papierowej (osobiście lub na adres) w zaklejonej i opieczętowanej kopercie z dopiskiem „Nabór do Śląskiej Rady Seniorów”, którą należy złożyć w Kancelarii ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego (ul. Ligonia 46 w Katowicach, pokój 164).
Zgłaszać można się także za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP), opatrując dokumenty kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym. Do formularza zgłoszeniowego mogą zostać załączone rekomendacje od instytucji lub osób cieszących się zaufaniem społecznym.
Wszelkie dodatkowe informacje dotyczące zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej Samorządu Województwa Śląskiego.
Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Kancelarii Zarządu pod numerem telefonu kom. 780 549 246.