Śląscy policjanci wicemistrzami w XXI Kynologicznych Mistrzostwach Policji [Zdjęcia]
Śląscy policjanci zajęli 2. miejsce w kategorii drużynowej, jak i indywidualnej w XXI Kynologicznych Mistrzostwach Policji. Zawody odbyły się w dniach 16-20 września w Zakładzie Kynologii policyjnej w Sułkowicach. Przez 4 dni, 37 mundurowych – przewodników psów służbowych wraz ze swoimi czworonogami rywalizowało w 2-osobowych drużynach.
Sukces policyjnych psów na zawodach
Najlepsi przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz przewodnicy psów do wyszukiwania zapachów narkotyków z całego kraju wyłonieni w eliminacjach na szczeblu wojewódzkim, stanęli w czterodniowych zmaganiach o indywidualne i drużynowe miejsca na podium.
Głównym celem zawodów jest doskonalenie kompetencji zawodowych policjantów-przewodników oraz sprawności użytkowej psów służbowych policji, a także upowszechnianie wykorzystania psów służbowych w działaniach prewencyjnych oraz w walce z przestępczością.
W mistrzostwach na zasadach honorowego uczestnictwa udział wzięli przedstawiciele Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej oraz Służby Ochrony Państwa.
Finał Mistrzostw obejmował następujące konkurencje:
- test wiedzy,
- ogólne posłuszeństwo psa w tym: marsz z psem przy nodze, bieg z psem przy nodze, zatrzymywanie psa w biegu, zatrzymywanie psa w marszu w pozycji „siad”, zatrzymywanie psa w marszu w pozycji „waruj”, pozostawanie psa, a także pokonanie ściany, tunelu, kładki oraz drabiny,
- pracy węchowej psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych/narkotyków, w tym: szukanie zapachu materiału wybuchowego/narkotyku w środkach komunikacji masowej lub transportu towarowego, w bagażach oraz pomieszczeniach,
- sprawdzian praktycznych umiejętności udzielania pomocy poszkodowanym.
II miejsce zajęła drużyna z KWP w Katowicach w składzie:
- asp. szt. Łukasz Brzeziński - kierownik drużyny,
- asp. Piotr Danielczyk z KMP w Bielsku-Bialej z psem Rewis do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych,
- asp. szt. Dariusz Krasoń z KMP w Katowicach z psem Naga kategorii do wyszukiwania zapachów narkotyków.
II miejsce w klasyfikacji indywidualnej finału Mistrzostw zajął asp. Piotr Danielczyk z KMP w Bielsku-Bialej z psem Rewis.
Lepsi od śląskich policjantów okazali się tylko policjanci z KWP w Poznaniu, a tuż za nami uplasowali się mundurowi z KWP we Wrocławiu.
Śląska drużyna jest od lat w czołówce zawodników. Przez 3 ostatnie mistrzostwa zajmowała podium. W 2019 roku nasi policjanci zajęli 3. miejsce drużynowo, w 2023 roku - 1 miejsce, a w 2024 roku - 2 miejsce. W latach 2020 - 2022 z uwagi na pandemię zawody nie były organizowane.
Testy policyjnych psów
Większość ze służących na Śląsku policyjnych czworonogów to psy patrolowo-tropiące. Oznacza to, że mogą one być wykorzystywane zarówno podczas zabezpieczeń imprez masowych, jak i do zatrzymywania osób, czy przeszukiwania terenu w celu odnalezienia zaginionych. We wrześniu odbyła się atestacja aż 24 służbowych psów, nie tylko tych patrolowo-tropiących.
Psy do pracy w policji dobiera się w taki sposób, aby spełniały kryteria zdrowotne i użytkowe tak, by były gotowe chronić ludzi oraz strzec bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pies pracujący w policji musi być odporny na stres i bezwarunkowo posłuszny swojemu przewodnikowi. Zanim jednak trafi do służby, musi przejść swoje pierwsze szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
Tam przez około 6 miesięcy nabywa umiejętności pokonywania przeszkód oraz uczy się posłuszeństwa. Pozytywnie zakończone szkolenie kończy się wydaniem atestu, zaświadczającego, że pies jest zdolny do służby. Chcąc utrzymać sprawność i przydatność jako pies policyjny, ich przewodnicy stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi podopiecznymi, dbając o ich nienaganną kondycję. Po upływie roku psy ponownie przechodzą egzamin przed komisją, która ocenia ich sprawność.
W ubiegłym tygodniu na Śląsku przeprowadzono atestację psów służbowych. Zajęcia prowadzili policyjni specjaliści do spraw kynologii służbowej Wydziału Prewencji KWP w Katowicach asp. sztab. Łukasz Brzeziński oraz mł. asp. Arkadiusz Cierpiał. W zajęciach uczestniczył również przedstawiciel Zakładu Kynologii Policyjnej CSP z siedzibą w Sułkowicach kom. Rafał Krajewski
W atestacji wzięło udział 24 psów służbowych kategorii: patrolowej, patrolowo-tropiącej, tropiącej oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Ocenie poddano między innymi:
- wyszkolenie psa w tym elementy posłuszeństwa,
- współdziałanie przewodnika z psem podczas wykonywania ćwiczeń,
- obronę przewodnika przed napastnikiem przez psa bez w kagańcu i bez,
- pościg psa bez kagańca za pozorantem,
- pracę węchową psa na śladzie ludzkim,
- pracę węchową przy wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych.
Wszystkie psy uczestniczące w zajęciach otrzymały atesty, uprawniające do pełnienia codziennej służby w policji, zgodnie z ich przeznaczeniem.
Ponadto w ramach zajęć kontrolnych odbyły się eliminacje do XXI Kynologicznych Mistrzostw Policji. W trakcie testów wyłoniono dwóch najlepszych przewodników i psy kategorii do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych oraz zapachów narkotyków, którzy będą reprezentować garnizon śląski w XXI Finale Kynologicznych Mistrzostw Policji.
Do udziału zakwalifikowali się:
- asp. sztab. Dariusz Krasoń z psem Naga z KMP w Katowicach,
- asp. Piotr Danielczyk z psem Rewis z KMP w Bielsku-Białej.
Zawody odbywają się obecnie w Zakładzie Kynologii Policyjnej i potrwają do 20 września.