Uniwersytet Śląski dla Ukrainy. W miesiąc zebrano kilkaset tysięcy złotych
Po ponad miesiącu trwania wojny na Ukrainie działania pomocowe podsumował Uniwersytet Śląski w Katowicach. Uczelnia od pierwszych dni rosyjskiej agresji w czynny sposób pomaga uchodźcom, ale także swoim studentom pochodzenia ukraińskiego i ich rodzinom.
Pomoc na Uniwersytecie Śląskim od pierwszych dni wojny
W murach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jeszcze przed wybuchem wojny studiowało około 400 studentów z Ukrainy. Teraz dołączyło do nich blisko 400 kolejnych obywateli Ukrainy, którym uczelnia zapewnił kompleksową pomoc, przyjmując ich do domów studenckich i zapewniając produkty pierwszej potrzeby.
W zbiórkach finansowych organizowanych przez Uniwersytet Śląski na rzecz obywateli Ukrainy zebrano już kilkaset tysięcy złotych. Nieustannie trwa także zbiórka rzeczowa. Ubrania, środki czystości, a także żywność są zbierane w budynku rektoratu przy ul. Bankowej 12. Jest także możliwość zostawienia darów w budynkach wydziałów oraz na osiedlach akademickich w wyznaczonych punktach. Zebrane artykuły są sortowane i przechowywane w pustej niecce uniwersyteckiego basenu, a następnie przekazywane potrzebującym pomocy ukraińskim studentom i ich rodzinom.
Już pierwszego dnia wojny rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach powołał pełnomocniczkę ds. pomocy Ukrainie - została nią Sylwia Ledwoch. Pełnomocnik pomaga w kontakcie z rodzinami studentów i pracowników z Ukrainy, a także w organizacji ich bezpiecznej podróży do Polski, zakwaterowaniu oraz znalezieniu pracy i podjęciu studiów.
Pomoc nie kończy się, ale zmienia charakter. Wszyscy, którzy do tej pory zgłosili się po pomoc już taką pomoc uzyskali, w związku z tym takich sygnałów jest już mniej. W pierwszych tygodniach więcej pracy było przy organizacji przewozów z granicy. Teraz borykamy się z tym, żeby uchodźcy mieli wyżywienie, opiekę lekarską, reagujemy na wszystkie potrzeby, które nam zgłaszają. mówi portalowi WKatowicach.eu pełnomocnik UŚ ds. pomocy Ukrainie, Sylwia Ledwoch
Uchodźcy otrzymują od UŚ kompleksowe wsparcie
Zaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych to jednak nie wszystko. Uczelnia zorganizowała pomoc prawną, psychologiczną i zdrowotną. Oferuje także pomoc w zakresie kształcenia, znalezienia pracy czy mieszkania.
UŚ przeznaczył także pieniądze na wyremontowanie, wyposażenie i przystosowanie pokoi mieszkalnych w domach asystenta na osiedlach akademickich. Ponadto pracownicy osiedli akademickich nawiązali współpracę z firmami zewnętrznymi i organizacjami (piekarnie, fundacje, punkty gastronomiczne), dzięki której możliwe jest dostarczanie produktów żywnościowych - stanowi to dodatkowe źródło pomocy.
Ciągle musimy doposażać akademiki. W normalnych warunkach niewiele się tam dzieje, a teraz mamy na przykłąd 17 rodzin na piętrze i każda z nich chce sobie coś ugotować. To było dla nas wielkie wyzwanie. Ciągle zbieramy żywność i środki chemiczne. Na szczęście możemy liczyć na naszą akademicką społeczność. dodaje w rozmowie z nami pełnomocnik uczelni ds. pomocy Ukrainie
W ramach działań UŚ organizowana jest także nauka języka polskiego. Uruchomiono też specjalną stronę internetową tłumaczoną na język ukraiński.
Koncerty charytatywne od UŚ dla Ukrainy
Najgłośniejszą formą działań pomocowych organizowanych przez Uniwersytet Śląski są wydarzenia charytatywne, które zostały przeprowadzone ze sporym rozmachem. Do tej pory już dwukrotnie można było udzielić wsparcia w trakcie specjalnych imprez charytatywnych.
Studenci z międzynarodowych studiów nauk politycznych i dyplomacji na Uniwersytecie Śląskim zorganizowali koncert charytatywny „Studenci UŚ Ukrainie”, podczas którego odbył się kiermasz ciast oraz licytacja. Na pomoc obywatelom Ukrainy zebrano wówczas 21,5 tysiąca złotych. Wydarzenie uświetniły występy chóru dziecięcego, uczniów Complex of Silesian International Schools w Katowicach oraz studentów Uniwersytetu Śląskiego.
Drugim wydarzeniem, robiącym duże wrażenie, ale też dające wiele możliwości wsparcia był koncert ”Miasto Nauki Ukrainie”. Kilkuset uczestników wysłuchało koncertów zespołów studenckich i pracowniczych, wzięło udział w rozmowach o wojnie i jej możliwych skutkach i skorzystało z różnego rodzaju warsztatów. Wieczorem na dachu Wydziału Humanistycznego wystąpił zespół Dagadana. W czasie wydarzenia zebrano 26 tysięcy złotych.
Wszystkie działania pomocowe organizowane przez Uniwersytet Śląski zostały opisane na stronie internetowej uczelni.