W Katowicach powstaje pierwsze w Polsce bistro socjalne i centrum pomocy osobom samotnym. W pięknej kamienicy przy ulicy Mikołowskiej [Galeria zdjęć]
W Katowicach powstaje centrum pomocy dla osób samotnych. Zorganizuje je Fundacja Wolne Miejsce, w lokalu przekazanym przez miasto, przy ulicy Mikołowskiej. W piątek, 11 sierpnia, podpisano stosowną umowę i symbolicznie przekazano klucze do budynku.
Centrum pomocy osobom samotnym w Katowicach
To ma być miejsce, które będzie walczyło z samotnością i społecznym wykluczeniem. Fundacja Wolne Miejsce z Katowic przymierza się do rozpoczęcia działalności w kamienicy przy ulicy Mikołowskiej 44. Ma się tam znaleźć centrum pomocy dla osób samotnych. Każdy, kto poczuje się samotny, będzie tu mógł znaleźć wsparcie, towarzystwo i psychologiczną pomoc.
Dla naszej fundacji to krok milowy naprzód. Zaczęło się od wigilii i śniadań wielkanocnych dla osób samotnych, potem pojawiły się nasze sklepy socjalne, ale ciągle marzyliśmy o tym, żeby pomagać ludziom na co dzień. Szukaliśmy odpowiedniej formuły - teraz mamy nowy obiekt, w którym będzie można spotkać się z psychologiem za darmo. mówi nam prezes Fundacji Wolne Miejsce, Mikołaj Rykowski
Bistro socjalne przy Mikołowskiej 44
Oprócz miejsca do spotkań i pomocy psychologicznej Fundacja Wolne Miejsce zamierza uruchomić przy Mikołowskiej 44 w Katowicach pierwsze w Polsce bistro socjalne. W lokalu będzie można napić się kawy, herbaty, a nawet zjeść obiad. Jak zapewnia prezes Fundacji Wolne Miejsce, ceny w socjalnym bistro mają być o połowę niższe niż rynkowe.
Polega to na tym samym, na czym polega funkcjonowanie sklepów socjalnych. Pozyskujemy żywność, która jest tańsza ze względu na niedługi czas przydatności do spożycia. Codziennie będziemy gotować inny obiad. Zawsze będzie w atrakcyjnej cenie, by każdy mógł sobie na taki posiłek pozwolić. zapewnia Mikołaj Rykowski
Dobry adres w Katowicach
Przestrzeń dla działalności Fundacji Wolne Miejsce przekazało społecznikom miasto Katowice. Kamienica mieszcząca się przy skrzyżowaniu ulic Mikołowskiej i Poniatowskiego należy do zasobów KZGM. W piątek, 11 sierpnia, oficjalnie podpisano umowę, na podstawie której Fundacja Wolne Miejsce będzie mogła prowadzić swoją działalność na dwóch piętrach budynku.
Na parterze znajdzie się wspomniane bistro socjalne, a tuż obok zostanie urządzona sala do ćwiczeń i tańca. Jak zapowiada fundacja, co miesiąc w tym miejscu będzie się odbywała potańcówka dla seniorów. Sala będzie też mogła być wykorzystywana do innych aktywności fizycznej.
Na pierwszym piętrze z kolei będą urządzone przestrzenie do indywidualnych rozmów z psychologami i terapeutami. Pomieszczenia w kamienicy będą też mogły wykorzystywać inne organizacje pozarządowe i stowarzyszenia, które potrzebują miejsca do spotkań czy konferencji. W kamienicy przy Mikołowskiej 44 będzie też funkcjonować administracja samej Fundacji Wolne Miejsce, która dotychczas pracowała w sklepach socjalnych na Osiedlu Tysiąclecia i Ligocie.
Samotność to choroba cywilizacyjna naszych czasów i jest problemem zwłaszcza wśród seniorów. To miejsce ma nie tylko walczyć z samotnością, ale także aktywizować między innymi właśnie seniorów. Zależy nam na tym, by w Katowicach nikt nie czuł się samotny i wykluczony. podkreśla w rozmowie z nami wiceprezydent Katowic, Jerzy Woźniak
Dzięki lokalizacji budynku - w centrum miasta, mieszkańcy będący w potrzebie skorzystania z oferowanej tu pomocy, będą mogli w łatwy sposób do niej dotrzeć.
Teraz ma zostać ogłoszony konkurs na nazwę dla nowego centrum. Nazwa powinna być krótka, chwytliwa i nawiązywać do idei działalności Fundacji Wolne Miejsce w nowej przestrzeni. Prace wykończeniowe mają tu potrwać około dwóch miesięcy. Fundacja Wolne Miejsce chciałaby rozpocząć działalność przy ulicy Mikołowskiej najpóźniej w listopadzie 2023 roku. Kiedy tylko centrum pomocy osobom samotnym zostanie otwarte, z pewnością poinformujemy o tym w portalu WKATOWICACH.eu.
Więcej o działalności Fundacji Wolne Miejsce dowiecie się z naszej rozmowy w KatoBusie. Gościem mobilnego studia portalu WKATOWICACH.eu był m.in. prezes fundacji, Mikołaj Rykowski.
Katowice dla osób samotnych
Katowice prowadzą wiele działań prewencyjnych skierowanych do różnych grup społecznych. Wśród nich można wymienić chociażby program „Srebrny telefon” dla katowickich seniorów. To infolinia dla seniorów, dzięki której można uzyskać informacje na temat możliwości wsparcia osób starszych oraz realizowanych programów na terenie naszego Miasta. „Srebrny Telefon” dla Seniora działa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30. Informacje są udzielane pod numerem 32 251 69 00. W ciągu ubiegłego roku katowiccy seniorzy skorzystali ze srebrnego telefonu 1580 razy.
W Katowicach działa też 8 Dziennych Domów Pomocy Społecznej (DDPS), które są ośrodkami wsparcia przeznaczonymi dla osób samotnych lub osób w rodzinach, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy, a są jej pozbawione lub rodzina takiej pomocy nie może zapewnić. Domy te działają w różnych dzielnicach naszego miasta (np. Dębie, Koszutce, os. Tysiąclecia, Załężu, Zawodziu), otwarte są 5 dni w tygodniu i świadczą zarówno usługi bytowe, opiekuńcze, zdrowotne, jak i wspomagające. Ich działanie wspiera 8 Popołudniowych Klubów Społecznościowych. Kluby m.in. organizują zajęcia dla seniorów o charakterze hobbystycznym, towarzyskim, rekreacyjnym oraz organizacją spotkania ze specjalistami różnych dziedzin. Łącznie na prowadzenie obu typów tych placówek miasto Katowice przeznaczyło w swoim budżecie w 2023 r. kwotę ponad 3,6 mln zł.