W dolinie Rawy w Katowicach pojawią się kolorowe meble i zieleń. To początek dialogu o Rawie
Nabrzeża Rawy w okolicy Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego nabiorą kolorów. Pojawią się tu miejskie meble oraz zieleń. To element większego projektu prototypowania urbanistycznego doliny Rawy. Zmiana przestrzeni wokół Rawy jest bowiem jednym z najważniejszych zadań stojących przed Europejskim Miastem Nauki 2024 .
Aktualizacja, 26.09:
W sobotę, 24 września rozpoczęło się prototypowanie Rawy w Katowicach. Trwa montaż siedzisk i donic. To dopiero początek przemiany doliny Rawy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia?
Prototypowanie Rawy w Katowicach
Dolina Rawy w okolicy Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego od 24 września zacznie się zmienić. Pojawią się tu kolorowe siedziska, donice i zieleń.
Na fragmencie ulicy Pańki przed Wydziałem Nauk Społecznych, na miejscu parkingu zbudujemy siedziska oraz mniejsze i większe donice, w których na koniec umieścimy zieleń. W ten sposób chcemy symbolicznie zaznaczyć ideę poszerzenia doliny. Gatunki roślin do nasadzeń dobraliśmy w taki sposób, by przypominały środowisko nadrzeczne. opowiada Ewelina Budzińska-Góra z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
To element prototypowania urbanistycznego prowadzonego w ramach Konsorcjum Akademickiego "Katowice - Miasto Nauki" i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Działanie to związane jest z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki na 2024 rok.
Przygotowania do 2024 roku rozpoczęły się już dawno, powstało konsorcjum uczelni - to już wielkie przedsięwzięcie, a przed nami kolejne realizacje. Będziemy wspólnie budowali rozproszone Centrum Nauki, czyli coś, co zostanie na stałe dla naszych mieszkańców, jak i również oprzemy naszą wiedzę, czy połączenie naszych uczelni na naszej rzece Rawie. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie ona rzeczywiście czysta i będziemy przy niej ochoczo wypoczywali i zdobywali wiedzę. Mamy taki ciekawy projekt rewitalizacji, w szczególności tych nabrzeży Rawy w okolicach naszych uczelni, które pozwolą nam na to, żeby otworzyć się na miasto, otworzyć się na mieszkańców i stworzyć tam przestrzeń bardzo przyjazną studentom, naukowcom i naszym mieszkańcom. powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa
Zielona strefa nauki przy Rawie
W dolinie Rawy przy Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego powstanie zielona strefa nauki, która ma stać się miejscem dialogu o tym, w jaki sposób można zmienić przestrzeń wokół doliny Rawy. Konsorcjum siedmiu uczelni we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią przystąpi do analizy możliwości przekształcenia śródmiejskiego odcinka doliny rzeki Rawy w Katowicach oraz powiązanych z nim ulic, placów i ścieżek w park rzeczny. Mieszkańcy Katowic mogą włączyć się w ten dialog.
Działania rozpoczną się 24 września o godzinie 12:00. Wtedy też zacznie się montaż siedzisk i donic i ustawianie ich przy Rawie. Można pomóc w tych działaniach i porozmawiać o zmianie przestrzeni wokół katowickiej Rawy. Prace będą prowadzone codziennie (oprócz niedzieli, 25.09) do 30 września.
Ponadto 3 października o godz. 10:00 na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 12) przy ustawionych stołach odbędą się wspólne rozmowy o prototypowaniu i nowym obliczu Rawy.
Prototyp będzie składał się z mebli miejskich. Na deptaku przed rektoratem ustawimy duży stół, złożony z mniejszych elementów, które będzie można dowolnie ze sobą zestawiać i rozłączać. Dzięki temu wykreujemy instalację do wspólnego jedzenia w przerwie w zajęciach oraz do prowadzenia swobodnych i bardziej formalnych rozmów akademickich.dodaje Ewelina Budzińska-Góra z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Park rzeczny - przyroda i mieszkańcy
Kluczowe dla konsorcjum uczelni jest to, by końcowa koncepcja dla parku rzecznego zakładała jego przywrócenie przyrodzie oraz mieszkańcom. Miejsce to powinno łączyć funkcje rekreacyjne, ekologiczne i badawcze. Pracownicy uczelni będą wskazywać tereny utwardzone, które można pozbawić nawierzchni betonowych i asfaltowych, a następnie obsadzić zielenią, by później mogły magazynować wody opadowe, a także komponować nowe nasadzenia roślinności rodzimej, łatwej w utrzymaniu i pielęgnacji, niewymagającej regularnego nawożenia i nawadniania.
Kolor mebli miejskich, które pojawią się w dolinie Rawy, został szczegółowo dobrany. Powstał bowiem „Wzornik kolorów Rawy”, opracowany przez dr hab. Justynę Szklarczyk-Lauer na podstawie własnych badań terenowych. Kierowniczka Katedry Projektowania Graficznego na Wydziale Projektowym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach przygotowała dokumentację fotograficzną rzeki i na podstawie zdjęcia wyspecyfikowała najbardziej typowe zestawienia kolorystyczne dla każdego z fragmentów.
Każdy może włączyć się w te niezwykłe warsztaty i dialog o Rawie m.in. w budowę miejskich mebli, proces nasadzenia, czy rozmowę o miejskiej przestrzeni. Można zapisać się i włączyć w ten projekt.
Jeżeli chcesz być częścią zmiany, lubisz majsterkować lub chcesz się tego nauczyć, napisz na adres: a.hantkiewicz@metropoliagzm.pl lub ewelina.budzinska-gora@us.edu.pl.