W katowickich szkołach coraz więcej uczniów z Ukrainy. Rozmawiamy z Kuratorium Oświaty
W województwie śląskim przyjęto, po wybuchu wojny w Ukrainie, 3717 uczniów do szkół i 632 dzieci do przedszkoli. Najwięcej dzieci przyjęto do placówek oświatowych w Katowicach. Dzieci z Ukrainy mogą liczyć na dodatkowe lekcje z języka polskiego, a także na pomoc psychologiczną.
Rośnie liczba dzieci z Ukrainy, które zgłaszają się do katowickich szkół i przedszkoli, by uczęszczać na organizowane przez nie zajęcia - jest to już ponad 600 wychowanków i uczniów.
Coraz więcej dzieci zapisywanych jest do katowickich przedszkoli i szkół. Spodziewamy się, że będzie ich jeszcze więcej. Polecamy zapisywanie dziecka do placówek, które są najbliżej miejsca zamieszkania. Obecnie dzieci przeważnie mają zajęcia w świetlicy i uczestniczą w zajęciach integracyjnych. mówi Ewa Lipka z katowickiego magistratu
W katowickich placówkach zapisało się już tyle dzieci z Ukrainy:
- Miejskie przedszkola - 103 dzieci
- Szkoły podstawowe - 453 dzieci
- Szkoły ponadpodstawowe - 60 dzieci
- Szkoły specjalne - 3 dzieci
W całym województwie śląskim przyjęto do przedszkoli i szkół już ponad 4 tysiące dzieci uchodźców z Ukrainy. W Katowicach do placówek oświatowych zapisanych jest najwięcej dzieci z Ukrainy z całego województwa śląskiego. Na drugim miejscu są Gliwice - 402 dzieci - a na trzecim Bielsko-Biała - 283 dzieci. W Sosnowcu zapisano łącznie do szkół i przedszkoli 199 dzieci z Ukrainy.
Do szkół w województwie śląskim po 24 lutego 2022 r. przyjęto 3717 uczniów, natomiast do przedszkoli - 632. Do przedszkoli i szkół w Katowicach przyjęto w sumie 616 dzieci, w tym do przedszkoli - 103, do szkół podstawowych - 453 i do szkół ponadpodstawowych - 60. Sytuacja jest dynamiczna - uczniów z Ukrainy codziennie przybywa. Najwięcej uczniów - uchodźców przyjęto do szkół w Katowicach, Gliwicach, Częstochowie, Bielsku-Białej. mówi dyrektor Wydziału Jakości Edukacji, Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach
Uczniowie są przyjmowani do oddziałów już funkcjonujących w szkole i uczą się razem z polskimi rówieśnikami, albo są przyjmowani do oddziałów przygotowawczych utworzonych dla uczniów ukraińskich, w których uczą nauczyciele polscy, według polskich programów nauczania dostosowanych do możliwości uczniów, a uczniowie ukraińscy mają wsparcie pomocy nauczyciela - osoby władającej językiem ukraińskim. W oddziale przygotowawczym uczą się również języka polskiego w wymiarze nie niższym niż 6 godz. tygodniowo. dodaje Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach
Według stanu na 15 marca w woj. śląskim uruchomiono na razie 45 oddziałów przygotowawczych, w których uczy się 279 uczniów. Uczniowie uczący się w klasach dotychczas funkcjonujących również mają prawo do dodatkowej nauki języka polskiego (w minimalnym wymiarze dwóch godz. tygodniowo), do zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, do wsparcia osoby władającej językiem ukraińskim. W Katowicach do 14 marca uruchomiono dwa oddziału przygotowawczego w dwóch szkołach niepublicznych.
Zarówno uczniowie ukraińscy, jak i uczniowie polscy mają prawo do pomocy psychologiczno - pedagogicznej. Uczniowie niepełnosprawni mogą ubiegać się o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami należy zwrócić się do dyrektora przedszkola, szkoły lub poradni psychologiczno-pedagogicznej o pomoc w przygotowaniu wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Orzeczenia te wydają publiczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych mogą korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w polskich przedszkolach i szkołach niezależnie od tego, czy posiadają dodatkowe dokumenty w tej sprawie. wyjaśnia Anna Kij z Kuratorium Oświaty w Katowicach
Posiadanie orzeczenia nie ma wpływu na to, do jakiego przedszkola lub szkoły dziecko uczęszcza. Dzieci z niepełnosprawnościami uczą się w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych, integracyjnych lub specjalnych. O wyborze przedszkola lub szkoły decydują rodzice. Zgodnie z informacją MEiN, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy rodzice dysponują dokumentacją medyczną dotyczącą stanu zdrowia dziecka, zadaniem lekarza, który wchodzi w skład zespołu orzekającego, powinno być rozstrzygnięcie kwestii medycznych związanych
z wydaniem orzeczenia. Ponadto część dzieci posiada dokumenty, które są odpowiednikami orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego. Zespoły orzekające działające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych powinny uwzględniać informacje zawarte w tych dokumentach.
Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół
Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.
Przyjmowanie uczniów przybywających z zagranicy jest uregulowane na poziomie ustawowym. W procesie tym nie ma znaczenia prawna podstawa pobytu ucznia na terenie Polski.
Wsparcie nauki uczniów z zagranicy
Cudzoziemcy, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:
- uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego,
- realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, w którym proces nauczania jest dostosowany do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów,
- korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej
w charakterze pomocy nauczyciela, - korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę.
Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Uczniowie cudzoziemscy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia. Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor.
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Format | Pobierz | ||
---|---|---|---|---|
Kategoria: Pliki | ||||
Zasady przyjmowania dzieci z zagranicy infromacja Mein.doc |
doc
46.5KB
|