Warsztaty z teleskopem, łazik marsjański i misja balonu stratosferycznego. Tydzień Kosmiczny przed nami

Kacper Jurkiewicz
03.03.2024w Katowicach

Wraz z początkiem nowego tygodnia w Katowicach i okolicach zmienimy tematykę wydarzeń, które dzieją się w ramach tytułu Europejskie Miasto Nauki 2024, który otrzymało miasto Katowice. Od 4 do 10 marca świętować będziemy Tydzień Kosmiczny. Sprawdźcie, co się będzie działo.

tydzień kosmiczny

Tydzień Kosmiczny w Katowicach

W pierwszy marcowy weekend zakończył się Tydzień Trzech Kultur, a przed nami Tydzień Kosmiczny, który potrwa od 4 do 10 marca.

Jeśli interesuje Cię odkrywanie tajemnic wszechświata, chciałbyś poznać kulisy misji kosmicznych, przyjrzeć się roli Polski w kosmosie i zrozumieć, w jaki sposób satelity pomagają monitorować naszą planetę i jej zmiany – Tydzień Kosmiczny jest właśnie dla Ciebie!

Przygotuj się na czas pełen kosmicznych wydarzeń, podczas którego każdy entuzjasta nocnego nieba znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych przygotowaliśmy serię warsztatów nie z tej Ziemi, dzięki którym przekonacie się, że loty w kosmos to nie lada wyzwanie. Nieco starsi będą mogli podjąć dyskusję z naukowcami, inżynierami, przedsiębiorcami i przedstawicielami agencji kosmicznych w trakcie paneli dyskusyjnych. Nie przegapcie Kosmicznego Dnia Kobiet i pokazu eksperymentów, które mogą zostać zrealizowane przez astronautę na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nie zabraknie też inspirujących wykładów i nocnych obserwacji nieba. czytamy w opisie Tygodnia Kosmicznego

Jakie wydarzenia czekają?

  • Warsztaty dla dzieci z zakresu astronomii i astronautyki.
  • Kosmiczny Dzień Kobiet – to one tworzą polski kosmos! Poznaj kobiety zajmujące się badaniami nie z tej Ziemi na co dzień.
  • Wykłady o tematyce astronomicznej i kosmicznej.
  • Panele dyskusyjne o roli technologii kosmicznych w codziennym życiu.
  • Prezentacja wybranych koncepcji eksperymentów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Kuratorami tygodnia są dr Milena Ratajczak i Jan Pomierny (Fundacja New Space).

Tydzień kosmiczny w Katowicach – harmonogram

Poniedziałek 4 marca:

  • 9:30–10:30 – wykład otwierający Chrońmy ciemne niebo! (aula im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Bankowa 12 w Katowicach)

Patrzymy coraz dalej i chcemy sięgać coraz głębiej w kosmos. Tymczasem z roku na rok z Ziemi możemy dostrzec coraz mniej gwiazd… Nie jest to jednak zjawisko naturalne, lecz spowodowane działalnością człowieka. Mowa o light pollution, czyli zanieczyszczeniu sztucznym światłem, które negatywnie wpływa nie tylko na obserwacje astronomiczne, ale także na zdrowie człowieka, faunę i florę oraz ekonomię, bezpieczeństwo czy kulturę i estetykę. W Polsce nie ma już ciemnego nieba, które byłoby wolne od zanieczyszczenia światłem. Jeśli nie zadbamy o swoje własne podwórko (i to dosłownie), to już za kilka lat w większości naszego kraju nie będzie możliwości obserwowania gołym okiem Drogi Mlecznej – galaktyki, w której żyjemy. Warto więc dowiedzieć się, jak skutecznie chronić ciemne niebo i podejmować rozsądne decyzje, oświetlając swoje otoczenie.

Dla uważnych przewidujemy niespodziankę – zaproszenie dla dwóch osób w Beskidy na weekendowe obserwacje chronionego, ciemnego nieba w Sopotni Wielkiej, posiadającej tytuł IDSC!

Wykład poprowadzi Piotr Nawalkowski – prezes Stowarzyszenia POLARIS – OPP i koordynator główny Programu Ciemne Niebo Polska oraz współzałożyciel Light Pollution Think Tank. Na wydarzenie wymagane są zapisy. Wykład skierowany do osób od 10. roku życia.

  • 10:00–15:00 – pokazy otwarte w plenerze Teleskopowy pokaz Słońca wśród planet (deptak przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Bankowa 12 w Katowicach)

Pokaz odbędzie się na deptaku przed budynkiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykorzystany zostanie teleskop z filtrem ha-alfa, w pobliżu którego pojawi się co najmniej jeden, kilkumetrowy model pneumatyczny wybranych planet Układu Słonecznego – Jowisza, Ziemi bądź Merkurego, które są częścią wystawy Stowarzyszenia POLARIS – OPP: „Misja po Układzie Słonecznym”. Jeśli warunki pogodowe nie będą sprzyjające, modele zostaną rozłożone (w miarę możliwości) na terenie auli im. Kazimierza Lepszego UŚ lub w pobliżu (np. hol główny budynku). Zainteresowane osoby otrzymają wzory do samodzielnego sporządzenia raportu z obserwacji aktywności słonecznej (plamy, półcienie, protuberancje, pochodnie fotosferyczne etc.).

Wydarzenie poprowadzą koordynatorzy Stowarzyszenia POLARIS – OPP wraz z pasjonatami koła astronomicznego LOŻA z LO im. M. Kopernika w Żywcu. Pokazy skierowane są do uczestników od 6. roku życia. Brak limitów miejsc.

  • 11:00–12:00 oraz 12:30–13:30 – warsztat Mój pierwszy teleskop i ciemne niebo (aula im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ul. Bankowa 12 w Katowicach)

Celem warsztatu jest nauka podstawowych umiejętności z obsługi amatorskiego teleskopu astronomicznego o średnicy lustra 130mm na statywie Dobson i z wykorzystaniem jednego z najbardziej popularnych programów do symulacji gwieździstego nieba. Przygotowanych zostanie 15 sztuk małych teleskopów. Zaaranżowane zostaną symboliczne stanowiska do samodzielnych obserwacji nieba. W trakcie warsztatów uczestnicy zobaczą różnicę w widoku nocnego nieba z centrum Katowic, a z Sopotni Wielkiej w Beskidach. Dowiedzą się też, co zrobić, gdy… sąsiad świeci nam przydomową lampą prosto w balkon, kiedy prowadzimy obserwacje astronomiczne naszym teleskopem. Dla uważnych przewidujemy niespodziankę – zaproszenie dla dwóch osób w Beskidy na weekendowe obserwacje chronionego, ciemnego nieba w Sopotni Wielkiej, posiadającej tytuł IDSC!

Warsztat poprowadzi Piotr Nawalkowski wraz z koordynatorami Stowarzyszenia POLARIS – OPP i pasjonatami obserwacji nocnego nieba, a także uczestnikami „Meetingów z teleskopami”, prowadzonymi od 2020 roku w formule hybrydowej. Na wydarzenie trzeba się zapisać. Warsztat skierowany do osób od 10. roku życia (pod opieką dorosłych). Limit ok. 45 osób.

  • 17:30–19:00 – Panel dyskusyjny Paradoks Fermiego, czyli gdzie są ci kosmici? Spotkanie z twórcami science fiction (Miejscownik. Tygiel Kulturalny, ul. Warszawska 28, Katowice)

„Gdzie oni wszyscy są?” – pytał o obce cywilizacje słynny fizyk Enrico Fermi. W miarę, jak poszerzaliśmy naszą wiedzę o kosmosie okazywało się, że jest on równie ogromny co… pusty. Czy Ziemia jest jedyną wyspą życia w martwym morzu wszechświata? A może kosmici już są wśród nas? Zapraszamy na dyskusję, w której naukowcy i pisarze sci-fi podzielą się swoimi opiniami o pozaziemskich cywilizacjach.

Wydarzenie poprowadzą: Michał Kłodawski, dr hab. Leszek P. Błaszkiewicz, prof. UWM, Anna Końtoch i Michał Cholewa. Partnerem panelu jest Śląski Klub Fantastyki.

Wtorek 5 marca:

  • 17:00–18:30 – Warsztaty Astronauci poszukiwani! Selekcja psychologiczna do misji kosmicznych (Kato Science Corner)

Marzysz o zostaniu astronautą lub astronautką? Ale czy wiesz, czy czułbyś, czułabyś się dobrze w tej roli? Odporność na zmęczenie, ponadprzeciętne możliwości skupienia uwagi, ale też optymizm i życzliwość dla innych to cechy charakteryzujące astronautów. Eksploratorzy kosmosu przechodzą bardzo restrykcyjną selekcję, sprawdzają swoje cechy psychiczne i intelektualne. Zapraszamy, żebyś również i Ty mógł, mogła sprawdzić swoje siły w zadaniach, które stoją przed astronautami. Może następnym krokiem w Twojej karierze będzie aplikacja do przyszłej misji załogowej organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną?

Warsztat poprowadzi dr Agnieszka Skorupa z Instytutu Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego oraz Agnieszka Szczotka, studentka psychologii. Na zajęcia obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 30 osób. Wydarzenie przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia.

  • 18:00–21:00 – Obserwacje astronomiczne (Planetarium – Śląski Park Nauki, taras obserwatorium astronomicznego)

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Planetarium – Śląski Park Nauki oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA) Oddział Śląski. Dołącz do nas na tarasie obserwatorium astronomicznego, gdzie spoglądać będziemy w głąb kosmosu za pomocą profesjonalnych przyrządów obserwacyjnych. Nie przegap szansy na wspólne obserwowanie nocnego nieba i odkrywanie jego tajemnic z pasjonatami astronomii. Zapewniamy niezapomniane wrażenia.

Wydarzenie organizowane przez Planetarium – Śląski Park Nauki oraz PTMA. Brak limitu uczestników, wstęp wolny.

Środa 6 marca:

  • 9:00–12:00 – Warsztaty Minimisje stratosferyczne (teren Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, na zewnątrz)

Zbuduj własny model misji stratosferycznej! W ramach przygotowań do startu balonu stratosferycznego, zapraszamy do udziału w warsztatach, podczas których będzie można zbudować własną replikę naszej misji w wersji miniaturowej. Uczestnicy będą mogli poznać w praktyce cały proces, od konstrukcji, przez wyważanie balonów aż po obliczanie parametrów niezbędnych do wyniesienia misji na odpowiednią wysokość. Żeby każdy mógł zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają misje stratosferyczne przygotujemy stanowiska z okularami VR, na których będzie można doświadczyć obrazów z lotów na wysokości aż 35 km!

Zajęcia poprowadzą Włodzimierz Tarnowski, Anna Bukiewicz-Szul i Dominik Liśkiewicz. Wstęp wolny.

  • 12:30–14:00 – Wydarzenie otwarte Start misji stratosferycznej (teren Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, na zewnątrz)

Misja balonu stratosferycznego zapowiada się na największą atrakcję Tygodnia Kosmicznego. Balon, który wystartuje sprzed Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, wzniesie się na wysokość około 30 000 m n.p.m, zostawiając w dole Mount Everest i przekraczając granicę stratosfery. Na miejscu startu będzie można zobaczFyć, jak wygląda praca w centrum kontroli lotu, gdzie na żywo transmitowane będą dane telemetryczne z balonu oraz osobiście odebrać i zdekodować zdjęcia i obrazki z nadajników zbudowanych podczas warsztatów poprzedzających lot. Na pokładzie misji znajdować się będą eksperymenty, dzięki którym uczestnicy wydarzenia będą mogli przekonać się jak wygląda badanie górnych warstw atmosfery Ziemi. Po zakończonym locie i odzyskaniu ładunku zostaną udostępnione nagrania z kamer umieszczonych na pokładzie kapsuły.

W ramach wydarzenia odbędzie się również eksperyment Koła Naukowego Genome Guardians z Wydziału Nauk Przyrodniczych. W balonie umieszczony zostanie materiał roślinny, który po udanym locie zostanie przeanalizowany, aby sprawdzić czy lot balonem stratosferycznym wpłynął na parametry morfologiczne i fizjologiczne analizowanych genotypów.

Wydarzenie poprowadzą Włodzimierz Tarnowski, Anna Bukiewicz-Szul i Dominik Liśkiewicz. Wstęp wolny.

  • 10:00–10:45, 11:30–12:15 – Wykład Balonem przez atmosferę (Planetarium – Śląski Park Nauki, Sala Idei)

Kierownik stacji meteorologicznej Planetarium – Śląskiego Parku Nauki, autor strony pogodadlaslaska.pl – Damian Dąbrowski, zaprasza na wykład podczas którego wyjaśni jak zbudowane są i na jakiej zasadzie działają balony meteorologiczne. Opowie również o budowie atmosfery Ziemi i innych planet Układu Słonecznego oraz wyjaśni jak zmienia się temperatura i ciśnienie w atmosferze ziemskiej.
Limit uczestników wynosi 100 osób w jednej turze. Wydarzenie przeznaczone dla osób powyżej 12. roku życia.

  • 19:00–21:00 – Spotkanie Astronomy on Tap (Klub Hipnoza)

Astronomy on Tap, czyli kosmiczne dyskusje przy szklance ulubionego napoju. To międzynarodowy format wydarzeń popularyzatorskich, który polega na spotkaniach z naukowcami i ekspertami w lokalnych pubach, klubach i barach. Podczas wydarzeń zaproszeni goście opowiadają o najciekawszych zagadnieniach kosmicznych i chętnie odpowiadają na wszystkie pytania publiczności. Pomysł narodził się w Nowym Jorku i szybko rozprzestrzenił się na cały świat. W ramach Tygodnia Kosmicznego zapraszamy do klubu Hipnoza na pierwsze w Katowicach spotkanie w formacie Astronomy on tap. Gośćmi będą m.in. astronomowie, prof. dr hab. Łukasz Wyrzykowski, oraz dr Milena Ratajczak. W programie rozmowy o czarnych dziurach, satelitach i wszystkim, co zawsze chcieliście wiedzieć o kosmosie ale baliście się zapytać!

Brak limitu uczestników, wstęp wolny. Wydarzenie przeznaczone dla osób powyżej 18. roku życia.

Czwartek 7 marca:

  • 10:00–12:00 – Prelekcja z pokazem Meteoryty, przybysze z kosmosu (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka CINiBA)

Chcecie zobaczyć z bliska prawdziwych przybyszów z kosmosu? Zapraszamy na pokaz meteorytów! Te fascynujące kosmiczne skały, budzą zachwyt, ale również przerażenie. Podczas swojej drogi przez atmosferę, potrafią rozświetlić niebo jasnymi smugami. Te, które znajdujemy na Ziemi mogą mieć wielkość drobnych kamyków lub prawdziwych głazów. Podczas spotkania dowiecie się, czym dokładnie są, skąd pochodzą i jak rozpoznać je w terenie. Będzie można również na własne oczy zobaczyć kolekcję około 20 okazów meteorytów.

Prelekcję poprowadzi Kazimierz Mazurek – jeden z założycieli Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Od ponad 25 lat, jako kolekcjoner i właściciel jednej z największych w Polsce kolekcji meteorytów, jest popularyzatorem meteorytyki – interdyscyplinarnej dziedziny nauki. Jest także autorem licznych artykułów w wydawnictwach specjalistycznych oraz kilku pozycji książkowych.

Na zajęcia obowiązują zapisy. Limit uczestników wynosi 30 osób.

  • 11:00–13:00 – Warsztaty Projektowanie baz księżycowych w Tinkercad (Instytut Informatyki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala 404)

W przyszłości, aby astronauci i astronautki mogli pozostać na Księżycu, Marsie czy jeszcze innym ciele niebieskim, przez długi czas, należy przygotować im całą infrastrukturę. Ma ona sprostać różnym wyzwaniom, czekającym na odkrywców i odkrywczynie kosmosu. Niektóre z nich to ochrona przed promieniowaniem i meteorytami, produkcja energii, wydobycie i odzyskiwanie wody, transport, roboty i oprogramowanie, produkcja żywności oraz wiele, wiele innych. Zaprojektujmy habitaty kosmiczne wykorzystując narzędzie do projektowania 3D Tinkercad.

Wydarzenie poprowadzi Justyna Średzińska. Warsztaty przeznaczone dla uczniów IV-VI szkoły podstawowej oraz nauczycieli. Limit uczestników wynosi 20 osób. Na zajęcia obowiązują zapisy. Spotkanie obędzie się dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik, w ramach programu ESERO-Polska.

  • 11:00–13:00 – Warsztat Śląsk z orbity, czyli zdjęcia satelitarne w edukacji (Instytut Informatyki Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego, Sosnowiec, ul. Będzińska 39, sala 405)

Podczas spotkania dowiesz się skąd można wziąć, jak zrozumieć, i do czego wykorzystać zdjęcia satelitarne w sytuacjach edukacyjnych. W pierwszej połowie spotkania przejdziemy przez szereg aktywności grupowych, a w drugiej będziemy korzystać z darmowego narzędzia EO Browser, aby zaznajomić się z wyszukiwaniem zdjęć satelitarnych na własne potrzeby. Spotkanie obędzie się dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik, w ramach programu ESERO-Polska.

Zajęcia poprowadzi Aleksander Jasiak. Warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych (przedmioty preferowane: geografia, fizyka). Limit uczestników wynosi 15 osób. Na zajęcia obowiązują. Spotkanie obędzie się dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik, w ramach programu ESERO-Polska.

  • 14:00–16:00 – Warsztat Prawa Keplera w działaniu (Biblioteka Śląska, Plac Rady Europy 1, Katowice, Mediateka)

Podczas warsztatów zastanowimy nad tym, jak przy omawianiu zagadnień teoretycznych można zaprosić uczniów do działania manualnego, a przez to lepszego zrozumienia o czym tak na prawdę rozmawiamy. Skupimy się na Prawach Keplera, czyli zasadach kierujących ruchami ciał niebieskich. W tym celu postaramy się użyć jak najprostszych przedmiotów, żeby zobaczyć w jaki sposób uczniowie i uczennice mogą odkryć o co tak naprawdę chodzi z elipsami i orbitami. Spotkanie obędzie się dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik, w ramach programu ESERO-Polska.

Zajęcia poprowadzi Aleksander Jasiak. Warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych (przedmioty preferowane: geografia, fizyka). Limit uczestników wynosi 15 osób. Na zajęcia obowiązują zapisy. Spotkanie obędzie się dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik, w ramach programu ESERO-Polska.

  • 19:00–21:30 – Pokaz filmu „Proxima” poprzedzony dyskusją „Kobiety w Kosmosie” (Kino Kosmos, sala Solaris)

W dzień kobiet zapraszamy do kina Kosmos na pokaz filmu „Proxima” w reżyserii Alice Winocour. Film opowiada o astronautce Sarze (w tej roli Eva Green), która przygotowuje się do lotu w kosmos. W filmie wyjątkowo skrupulatnie pokazany jest cały proces przygotowań do misji. Jednak to, co w tym obrazie jest najbardziej przejmującego, to unikalne spojrzenie na lot w kosmos z perspektywy kobiety i matki oraz wiążące się z tym wyzwania – nie tylko dla astronautki Sary, ale również dla jej córki. Filmowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny „Kobiety w kosmosie”, podczas którego zaproszone gościnie podzielą się swoimi doświadczeniami i obserwacjami dotyczącymi obecności kobiet w sektorze kosmicznym.

Spotkanie poprowadzi: dr inż. Krzysztof Kanawka (Blue Dot Solutions, Kosmonauta.net). W panelu udział wezmą:

  • Justyna Średzińska (ESERO),
  • dr inż. Anna Chrobry (Airbus Defence and Space),
  • dr Milena Ratajczak (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego, Fundacja New Space).

Limit uczestników wynosi 40 osób. Na zajęcia obowiązują zapisy.

  • 13:30–18:00 – Wydarzenie otwarte Łazik marsjański z Politechniki Śląskiej (Planetarium – Śląski Park Nauki, dolny hall)

Chcesz zobaczyć z bliska jak wygląda prawdziwy łazik marsjański? W sobotę w Planetarium Śląskim czeka wyjątkowa atrakcja dla wszystkich fanów podróży kosmicznych – demonstracja łazika Phoenix III zbudowanego przez studentów Politechniki Śląskiej. Phoenix III to owoc pracy zespołu studentów działających w ramach Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH. Łazik ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy – w 2023 dotarł do finału Anatolian Rover Challenge w Turcji. Zobacz z bliska jak wygląda technologia, która może posłużyć do badania tajemnic Czerwonej Planety! Brak limitu uczestników, wstęp wolny.

  • 15:00–19:00 – Cykl wykładów Nauka jest kobietą (Planetarium – Śląski Park Nauki, Sala Idei)

Spotkanie z polskimi badaczkami z różnych dziedzin nauki, które przedstawią swoje pasje związane z wieloma dziedzinami nauki. Ada Lovelace, Maria Skłodowska-Curie, Elżbieta Heweliusz – to kobiety, które siłą swoich osobowości i determinacją przecierały szlaki dla kolejnych pokoleń naukowczyń w czasach, gdy świat nauki był dla nich praktycznie zamknięty. Z ogromną radością zapraszamy Państwa na spotkanie ze znakomitymi polskimi badaczkami, które przekażą nam swoje pasje związane z wieloma dziedzinami nauki. Będzie to znakomita okazja to poznania tajników ich pracy oraz wyników badań przez nie prowadzonych. Porozmawiamy także o roli kobiet we współczesnej nauce oraz o inspiracjach, dzięki którym nasze gościnie zdecydowały się na tę ścieżkę kariery.

Wykłady poprowadzą:

  • dr Anna Fogtman (Europejskie Centrum Astronautów) – „Jak chronić się przed promieniowaniem w kosmosie”,
  • dr Aleksandra Hamanowicz (STScI) – „Niezwykłe przygody Teleskopu Jamesa Webba”,
  • Agata Szkodzińska (Planetarium – Śląski Park Nauki) – „Pulsary – kosmiczne latarnie morskie wszechświata”,
  • dr Anna Łosiak (PAN) – „Jak zbadać najbardziej fotogeniczny krater uderzeniowy na Ziemi: krater Barringera w Arizonie”,
  • Wiktoria Dziaduła (Extremo Technologies) – „Architektura z kosmosu, która uratuje Ziemię. Przyszłość budownictwa pozaziemskiego”.

Brak zapisów, sala zmieści 120 osób. Wydarzenie przeznaczone dla słuchaczy powyżej 15. roku życia.

Niedziela 10 marca:

  • 12:00–14:00 – Gala Finałowa LXVII Olimpiady Astronomicznej oraz finał konkursu Direction: Space (Planetarium – Śląski Park Nauki, Sala Planetarium)

Wielki finał Tygodnia Kosmicznego, czyli gala finałowa LXVII Olimpiady Astronomicznej oraz Konkursu Direction: Space. To wydarzenie, podczas którego będzie można spotkać najzdolniejszych młodych astronomów, oraz naukowców i konstruktorów z różnych dziedzin. Olimpiada Astronomiczna organizowana jest od ponad 60 lat przez Planetarium Śląskie. Po rundach eliminacyjnych, odbywających się w miastach całej Polski, zakwalifikowani uczestnicy przyjeżdżają do Chorzowa na etap finałowy.

Podczas gali finałowej poznamy najzdolniejszym młodych laureatów olimpiady oraz dowiemy się, kto zwycięży w zainicjowanym przez astronautę projektowego ESA, Sławosza Uznańskiego konkursie Direction: Space. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie opracować koncepcje eksperymentów możliwych do przeprowadzenia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dla laureatów Olimpiady Astronomicznej jak i Konkursu Direction: Space wydarzenie to będzie z pewnością pierwszym krokiem do wspaniałej kariery w sektorze kosmicznym.

Na galę obowiązują. Limit uczestników wynosi 130 osób.

Więcej informacji oraz formularze zgłoszeń dostępne są TUTAJ.

Zobacz także

Kato.werk - śląski warsztat społeczny już działa! Byliśmy na warsztatach "Cenny plastik" [Zdjęcia]
Kato.werk - śląski warsztat społeczny już działa! Byliśmy na warsztatach "Cenny plastik" [Zdjęcia]
w Katowicach

Kato.werk - śląski warsztat społeczny już działa! Byliśmy na warsztatach "Cenny plastik" [Zdjęcia]

Wystawa obrazów stworzonych przez... AI! Tydzień Liczb w Katowicach
Wystawa obrazów stworzonych przez... AI! Tydzień Liczb w Katowicach
w Katowicach

Wystawa obrazów stworzonych przez... AI! Tydzień Liczb w Katowicach

Astronauta Sławosz Uznański: "Być może Katowice będą za kilka lat polską doliną krzemową" [Wywiad]
Astronauta Sławosz Uznański: "Być może Katowice będą za kilka lat polską doliną krzemową" [Wywiad]
w Katowicach

Astronauta Sławosz Uznański: "Być może Katowice będą za kilka lat polską doliną krzemową" [Wywiad]

Balon z Planetarium Śląskiego pofrunął do granic stratosfery! [Zdjęcia]
Balon z Planetarium Śląskiego pofrunął do granic stratosfery! [Zdjęcia]
poza Katowicami

Balon z Planetarium Śląskiego pofrunął do granic stratosfery! [Zdjęcia]

Nauka języków, tatuaże i spacer po cmentarzu żydowskim. Tydzień Trzech Kultur w Katowicach wkrótce się rozpocznie
Nauka języków, tatuaże i spacer po cmentarzu żydowskim. Tydzień Trzech Kultur w Katowicach wkrótce się rozpocznie
w Katowicach

Nauka języków, tatuaże i spacer po cmentarzu żydowskim. Tydzień Trzech Kultur w Katowicach wkrótce się rozpocznie

Emotion Control Unit. Wystawa w Kato Science Corner rozpoczyna Tydzień Miłości [Zdjęcia]
Emotion Control Unit. Wystawa w Kato Science Corner rozpoczyna Tydzień Miłości [Zdjęcia]
w Katowicach

Emotion Control Unit. Wystawa w Kato Science Corner rozpoczyna Tydzień Miłości [Zdjęcia]

Tydzień Gór w Mieście Nauki. Zobaczcie zdjęcia ze ścianki wspinaczkowej Limbo Bouldering [Zdjęcia]
Tydzień Gór w Mieście Nauki. Zobaczcie zdjęcia ze ścianki wspinaczkowej Limbo Bouldering [Zdjęcia]
w Katowicach

Tydzień Gór w Mieście Nauki. Zobaczcie zdjęcia ze ścianki wspinaczkowej Limbo Bouldering [Zdjęcia]

Poznaj bliżej Jerzego Kukuczkę. W Katowicach czeka wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” [Zdjęcia]
Poznaj bliżej Jerzego Kukuczkę. W Katowicach czeka wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” [Zdjęcia]
w Katowicach

Poznaj bliżej Jerzego Kukuczkę. W Katowicach czeka wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” [Zdjęcia]

Tydzień Zimna w Katowicach. Za nami pokazy eksperymentów fizycznych [Galerie zdjęć, wideo]
Tydzień Zimna w Katowicach. Za nami pokazy eksperymentów fizycznych [Galerie zdjęć, wideo]
w Katowicach

Tydzień Zimna w Katowicach. Za nami pokazy eksperymentów fizycznych [Galerie zdjęć, wideo]

do góry