Wybrano wykonawcę I etapu Hubu gamingowo-technologicznego w Katowicach. To część inwestycji warta 577 mln zł

Już wkrótce ruszy jedna z największych inwestycji w Katowicach w ciągu ostatnich lat! Wyłoniono wykonawcę pierwszego etapu budowy katowickiego hubu gamingowo-technologicznego. Spośród 8 złożonych ofert wybrano propozycję firmy Strabag, opiewającą na 577 mln złotych.
.jpg?1742821896157)
Wybrano wykonawcę I etapu budowy katowickiego hubu gamingowo-technologicznego
Podczas briefingu prasowego, w poniedziałek, 24 marca, w Katowicach ogłoszono, że wykonawcą I etapu budowy katowickiego hubu gamingowo-technologicznego będzie firma Strabag, która zaoferowała wykonanie zaplanowanych robót rewitalizacyjnych i budowlanych za kwotę 577 mln złotych. To o 177 mln złotych więcej, niż pierwotnie zabezpieczono na ten etap budowy.
W budżecie zabezpieczyliśmy środki zarówno na pierwszy, jak i na drugi etap budowy, dlatego w pierwszej kolejności przesuniemy te środki, żeby móc rozpocząć tę inwestycję. W międzyczasie dyskutujemy z Komisją Europejską, żeby móc pozyskać jak najwięcej środków unijnych. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Pierwszy etap budowy hubu jest związany przede wszystkim z rewitalizacją obiektów po kopalni „Wieczorek”. Będą one przystosowane do różnych rodzajów działalności – od tej produkcyjnej związanej z wysoką technologią, aż po miejsca do tworzenia start-upów i wymiany doświadczenia pomiędzy uczelniami wyższymi a biznesem. dodaje prezydent Katowic
Pierwszy etap inwestycji dotyczy istniejących obiektów, w tym zespołu zabudowy Szybu „Pułaski", który z uwagi na swoje walory architektoniczne, historyczne i urbanistyczne jest wpisany do rejestru zabytków. To ponad stuletnie zabudowania przemysłowe, które stanowią unikalny przykład kopalni epoki przemysłowej końca XIX i początku XX wieku. Znajdowały się tam między innymi łaźnia, lampownia, cechownia, warsztaty mechaniczne, stolarnia, a także nadszybie z wieżą wyciągową, których wzajemna relacja przestrzenna, pomimo powstania nowych obiektów, pozostanie nienaruszona.
Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 32 miesiące na zrealizowanie prac oraz procedury odbiorowe.
Ta inwestycja to potężne wyzwanie. To największa inwestycja realizowana przez Katowice i spółkę Katowickie Inwestycje. To taka skala inwestycji, jakby połączyć ze sobą realizację Międzynarodowego Centrum Kongresowego i NOSPR-u w Katowicach. Łączymy dwa światy – stare, ponad stuletnie obiekty – z nowoczesnością. To wielkie wyzwanie dla inżynierów. podkreśla prezes Katowickich Inwestycji S.A., Andrzej Hołda
Wykonawca zajmie się wszystkimi obiektami jednocześnie. Najpierw zajmie się pasażem, łączącym poszczególne obiekty, a następnie przystąpi do rewitalizacji zabytkowych budynków na powierzchni. Renowacji zostaną poddane także elementy wyposażenia budynków. dodaje dyrektor działu inwestycji kubaturowych, Katowickie Inwestycje S.A., Jarosław Łuczyński
Zwycięski projekt spółki AMC - Andrzej M. Chołdzyński z Lublina
Dzielnica Nowych Technologii realizowana będzie na podstawie zwycięskiego projektu wykonanego przez AMC - Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. s.k. z Lublina, które otrzymało I nagrodę w wysokości 100 tys. zł oraz zaproszenie do udziału w negocjacjach umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej jury konkursowe przyznało za wnikliwe podejście do tematu konkursu.
W ramach inwestycji m.in. ma zostać wybudowany wspomniany pasaż podziemny łączący funkcjonalnie część zespołu budynków. Jego podstawową rolą będzie integracja adaptowanych obiektów dawnej kopalni. Ma też pełnić funkcję przestrzeni wspólnej o charakterze reprezentacyjnym, wykorzystywanej dla organizacji sympozjów, pokazów czy wystaw. Górny poziom pasażu zaplanowano jako przestrzeń publiczną o charakterze parkowym z placykami i ścieżkami prowadzącymi wśród zieleni. Nie zabraknie także rozwiązań ekologicznych.
Część energii na cele grzewcze i chłodnicze będzie uzyskiwana dzięki wykorzystaniu kolektorów gruntowych, które pobierają energię cieplną z gruntu jako dolnego źródła energii. Ich funkcjonowanie opiera się na zamkniętym systemie cyrkulacyjnym, który przenosi ciepło za pomocą specjalnej mieszanki glikolu propylonowego i wody. mówi dyrektor działu inwestycji kubaturowych, Katowickie Inwestycje S.A., Jarosław Łuczyński
Można powiedzieć, że mamy „aż trzy lata”, ale równocześnie to „tylko trzy lata” przed planowanym otwarciem, żeby wymyślić całą strategię, misję, wizje i wartości, które mają przyświecać całemu temu projektowi. Cztery główne filary tego miejsca to gaming, sztuczna inteligencja, biznes cyfrowy i złoty trójkąt pomiędzy biznesem, uczelniami wyższymi i administracją publiczną. Już teraz budujemy wiele porozumień z firmami lokalnymi i globalnymi, które będą napędzać cały ten hub. zaznacza wiceprezes Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego, Marcin Nowak
Równocześnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla II etapu inwestycji, czyli budowy wielofunkcyjnego obiektu przestrzeni technologicznych, zlokalizowanego na południowy wschód od zabytkowego zespołu zabudowy Szybu „Pułaski". Najważniejszym miejscem tej przestrzeni jest hala o powierzchni 5 tys. m2, z możliwością podziału na mniejsze pomieszczenia. Będzie mogła być wykorzystywana jako studia telewizyjne i filmowe, czy miejsce rozgrywek e-sportowych. Ponadto, w obiekcie znajdą się m.in. reżyserki, pokoje do obsługi produkcji, sale treningowe dla graczy.
Czym będzie hub gamingowo-technologiczny w Katowicach?
W efekcie wszystkich działań, podzielonych na poszczególne etapy, powstanie hub gamingowo-technologiczny, nazywany też „Dzielnicą nowych technologii”. Pozwoli on skumulować w jednym miejscu firmy z branży gamingowej i e-sportowej oraz podmioty z branży technologicznej. Jednocześnie nowoczesna przestrzeń i obecność tej części biznesu ma wspomagać przyciąganie kolejnych dużych firm. Hub ma też sprzyjać współpracy tego biznesu ze środowiskiem akademickim.
Zobacz także
![ESL Gaming Polska wprowadzi się do katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego! [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/IMG_2406_mini.jpg.webp)
ESL Gaming Polska wprowadzi się do katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego! [Zdjęcia]

Hub gamingowo-technologiczny w Katowicach. Oferty złożyło 8 wykonawców
![Na terenie byłej KWK Wieczorek w Katowicach powstanie hub gamingowo-technologiczny. Ruszają prace projektowe dla II etapu inwestycji [Wizualizacje + wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-03/Propozycja_adaptacji_zabudowa%C5%84_po_KWK_Wieczorek._I_etap_Pracownia_AMC_Andrzej_M._Cho%C5%82dzy%C5%84ski_Sp._z_o.o._Sp.k._mini.jpg.webp)