Zakładowy Dom Kultury przy KWK "Wujek" już nie istnieje. Rozbiórka dobiega końca [Zdjęcia]
Trwa rozbiórka Zakładowego Domu Kultury przy KWK „Wujek” w Katowicach. To miejsce, które przez lata służyło społeczności kopalni i było świadkiem wielu historycznych wydarzeń, a także gościło znamienitych gości. To nie jedyny obiekt związany z katowickim „Wujkiem”, który przechodzi do historii.
Aktualizacja, lipiec 2023
Po Zakładowym Domu Kultury KWK "Wujek" niedługo nie będzie już śladu
Na początku lipca odwiedziliśmy powtórnie miejsce, w którym mieścił się Zakładowy Dom Kultury KWK "Wujek". Rozbiórka dobiega końca. Wkrótce po budynku nie będzie już śladu. Zobaczcie, jak obecnie wygląda otoczenie kopalni.
Wcześniej pisaliśmy:
Budynek Zakładowego Domu Kultury KWK „Wujek” przechodzi do historii
W listopadzie 2019 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń ogłosiła przetarg na wykonanie projektu rozbiórki budynku Zakładowego Domu Kultury byłej KWK „Wujek” w Katowicach. Wykonawcę udało się znaleźć w 2020 roku. W 2023 roku budynek mieszczący się przy ul. Wincentego Pola 73 w Katowicach zaczął znikać z powierzchni ziemi.
Dla wielu mieszkańców naszego miasta i okolicy to miejsce wiąże się z całą masą wspomnień. Z pewnością nie brakuje tych, którzy świętowali tu Barbórki, brali udział w różnych zajęciach, projekcjach filmowych, zaglądali do funkcjonującej w ZDK restauracji, czy uczestniczyli w organizowanych tam koncertach.
ZDK KWK „Wujek” był także miejscem wizyt znamienitych gości, wśród których byli trzej prezydenci naszego kraju - Lech Wałęsa, Lech Kaczyński i Bronisław Komorowski. Było to miejsce organizowania wystaw poświęconych pacyfikacji strajku górników w 1981 roku, w której śmierć poniosło 9 górników.
Od lat budynek niszczał. W końcu SRK zdecydowała, że konieczne będzie jego wyburzenie. Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca robót rozpoczął prace przed kilkoma dniami.
To nie jedyne, co zmieni się w okolicy
Polska Grupa Górnicza poinformowała z kolei, że jeszcze w tym roku, w rejonie kopalni „Wujek” ma zostać zlikwidowana kładka dla pieszych i bocznica kolejowa.
W pierwszej kolejności wykonawcy mają się zająć likwidacją przejazdu kolejowego na ulicy Załęskiej.
Pierwszy etap ma potrwać do końca tego roku. Zakłada likwidację przejazdu przy ulicy Załęskiej, kładki dla pieszych nad torami, fragmentu torów i naprawę nawierzchni. To część najbardziej istotna dla mieszkańców. Obecnie trwa procedura na wyłonienie wykonawcy. poinformowała PGG
Później przyjdzie czas na zlikwidowanie całej bocznicy kolejowej, po której żaden pociąg z węglem nie przejechał już od 2 lat. Na bocznicę przy kopalni Wujek składa się 18 km torów, 2 nastawnie i lokomotywownia. Kolejne etapy rozbiórki będą prowadzone w następnych latach zgodnie z projektem PGG.
Co zostanie po Kopalni „Wujek”?
Kopalnia „Wujek" w Katowicach 1 kwietnia 2017 roku została przejęta przez Polską Grupę Górniczą. 1 stycznia 2021 roku połączono w jedno przedsiębiorstwo kopalnię Wujek z kopalnią Murcki-Staszic. Kopalnia Wujek zakończyła wydobycie pod koniec listopada 2021 roku, po ponad wiekowej historii działania.
Od 2011 roku przy kopalni działa Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. W 2021 roku, w Centrum otwarto nową wystawę główną z okazji 40. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”. Została udostępniona na trzech poziomach zabytkowego budynku dawnego magazynu odzieży roboczej. Ekspozycja jest poświęcona przede wszystkim strajkowi w kopalni w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.