Zwolnienia grupowe w fabryce Yazaki w Mikołowie. Pracę ma stracić 230 osób
Zwolnienia grupowe w fabryce Yazaki w Mikołowie są nieuniknione. Tak zapowiada pracodawca. Pracę ma stracić prawie cała załoga, czyli 230 osób. Związki zawodowe działające przy mikołowskiej fabryce zorganizowały protest. Z kolei sama firma przygotowała Targi Pracy dla pracowników. Po negocjacjach firma przygotowała pakiet pozaustawowych świadczeń finansowych dla zwalnianych pracowników.
Zwolnienia grupowe w fabryce Yazaki w Mikołowie
W Yazaki planowane są zwolnienia grupowe, które mają objąć 230 osób, czyli ponad 80 proc. załogi firmy. W zakładzie zakończyła się masowa produkcja wiązek elektrycznych dla jednego z producentów samochodów. Nowych zamówień dla Yazaki Automotive Products Poland nie udało się pozyskać.
13 czerwca przed zakładem Yazaki Automotive Products Poland w Mikołowie odbyła się demonstracja przeciwko zwolnieniom grupowym zapowiedzianym przez pracodawcę.
Chcemy upomnieć się o godne potraktowanie pracowników przez pracodawcę. Zdecydowana większość naszej załogi to ludzie, którzy poświęcili tej firmie kilkanaście lat swojego życia. Jeśli zwolnień nie da się uniknąć, to pracownicy zasłużyli przynajmniej na to, żeby dostać godziwe odprawy. mówi przewodnicząca „Solidarności" w mikołowskiej firmie, Katarzyna Grabowska
Jak podkreśla, odprawy proponowane zwalnianym pracownikom przez zarząd firmy są znacznie niższe od tych, na które mogły liczyć osoby objęte poprzednią falą zwolnień grupowych 4 lata temu.
Pracownicy, którzy wtedy zostali w firmie, zgodzili się na pogorszenie warunków wynagradzania i na brak podwyżek w kolejnych latach, żeby ratować ten zakład. Pracodawca mamił nas obietnicami, że będą inwestycje, że będzie dla nas praca. Czujemy się oszukani. mówi Grabowska
7 czerwca „Solidarność" w YAPP zwróciła się do pracodawcy z wnioskiem o wstrzymanie decyzji o przeprowadzeniu zwolnień grupowych w zakładzie. Związkowcy wskazali, że zgodnie z europejskimi i krajowymi przepisami, redukcja zatrudnienia powinna być poprzedzona konsultacjami na poziomie Europejskiej Rady Zakładowej koncernu.
Mikołowski zakład Yazaki produkuje wiązki elektryczne do samochodów. Zdecydowaną większość załogi stanowią kobiety. Zakład należy do japońskiego koncernu Yazaki.
Targi Pracy dla zwolnionych osób
W mikołowskim zakładzie Yazaki Automotive Products Poland, w którym sytuacja rynkowa zmusiła pracodawcę do przeprowadzenia zwolnień grupowych 230 osób, zorganizowano Targi Pracy. Zaproszeni na wydarzenie pracodawcy z okolic, agencje pośrednictwa oraz urzędy pracy, przygotowały łącznie 1100 miejsc pracy dla odchodzących osób. Pracownicy mogą także liczyć na odprawy oraz wsparcie YAZAKI.
Przed targami odbyło się też spotkanie informacyjne z dyrektorem zakładu, a pracownicy otrzymali bieżące informacje oraz odpowiedzi na pytania.
YAZAKI otwarcie komunikuje się z pracownikami. Firma zapewnia też wszystkim odchodzącym osobom oferty pracy i wsparcie w przygotowaniu dokumentów rekrutacyjnych. Pracodawca zorganizował duże targi pracy dla swoich pracowników, a także przygotował praktyczny informator dla każdej z osób. Pracownicy działu HR mają cały czas otwarte drzwi dla wszystkich i są dostępni pod mailem i telefonami. wyjaśnia Maria Buszman, odpowiedzialna za komunikację YAZAKI POLAND
YAPP zaprosiło na swoje Targi Pracy, powiatowe urzędy pracy z Mikołowa, Rudy Śląskiej oraz Tychów, czyli miejscowości, z których pochodzi najwięcej zwalnianych pracowników. Podczas targów stanowiska mieli także rybnicki oddział ZUS oraz PZU, które przedstawiło korzystne warunki kontynuacji ubezpieczenia grupowego. Warto podkreślić, że mikołowski urząd pracy, na prośbę pracodawcy, przygotował także dla pracowników YAZAKI warsztaty w zakresie pisania CV i listu motywacyjnego oraz przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Pomocą na miejscu, służyli także doradcy zwodowi.
Główną halę zakładu zajęli duzi pracodawcy z regionu, mający swoje zakłady w pobliżu Mikołowa, a także agencje zatrudnienia i pośrednictwa pracy. Były to takie firmy jak: Autoneum Poland, Hilton Foods, Hirschvogel Group, KIRCHHOF AUTOMOTIVE, LEAR, Roca, Saint – Gobain Polska, Żabka oraz Abalone Agencja Zatrudnienia, GI Group Nexteer, SPG Group.
Warto podkreślić, że ofert pracy, jakie czekają na odchodzących pracowników, jest 1100. Natomiast osób, które będą zwalniane jest 230. Oznacza to, że na każdą z tych osób przypada średnio 5 ofert pracy do wyboru. Mówię tutaj o ofertach sprofilowanych do potrzeb odchodzących osób. wyjaśnia Maria Buszman
Świadczenia finansowe dla pracowników YAZAKI
Zarząd polskiego zakładu YAZAKI w toku negocjacji ze Związkami, przygotował pakiet pozaustawowych świadczeń finansowych. Co to oznacza? Pracownicy poza odprawami, jakie zapewnia ustawa, otrzymają także 4 dodatkowe pensje oraz świadczenie w wysokości 10 tysięcy złotych. Dostaną także kwotę równą nagrodzie jubileuszowej, jeśli w roku 2024 byłaby im należna. Ponadto mogą wybrać urlop lub ekwiwalent pieniężny za niego, w zależności od tego co będzie dla nich bardziej opłacalne.
Pracownicy polskiego zakładu YAZAKI przebywają na tzw. postojowym, otrzymując 100% wynagrodzenia. W pracy pojawiają się sporadycznie. Wszyscy byli także na bieżąco informowani o sytuacji w Firmie. Potwierdzam, że maju polski zarząd Firmy był zmuszony przekazać informacje o decyzji dotyczącej zwolnień. wyjaśnia Maria Buszman
Podkreśla też, że pracodawca działa zgodnie z prawem, dlatego wszystkie działania skonsultował Europejską Radą Zakładową YAZAKI, a potem Międzyzakładową Organizacją Związkową „Solidarność”, która działa w mikołowskiej Fabryce. YAPP oficjalnie zgłosił też wszystko w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie.
Zgodnie z prawem, proces konsultacji i negocjacji warunków odejść pracowników zakończył się, niestety nie udało się dojść do porozumienia ze Związkami i Pracodawca jest prawnie zobowiązany teraz do przygotowania regulamin zwolnień grupowych, co ma właśnie miejsce. dodaje Buszman
Co dalej z mikołowskim zakładem YAZAKI?
Pracodawca podkreśla, że niestety proces zwolnień grupowych jest nieunikniony. Firma Yazaki Automotive Products Poland Sp. z o.o. pozostanie jako osoba prawna, a także zostawi 37 osób do prowadzenia działalności oraz obsługi linii automatycznej produkcji wiązek tzw. OMF. Produkcja after market (produkcja do już funkcjonujących na rynku samochodów) zostanie przeniesiona, tak jak z innych zakładów YAZAKI, do zakładu w Bułgarii. Natomiast potencjalne nowe masowe zlecenia, właściciel zakładu będzie lokować już poza Polską.
W obecnej sytuacji, dla YAPP, priorytetem jest szeroka komunikacja z pracownikami i zadbanie o ludzi, tak aby pomóc im przejść przez trudny proces zmian. Pracodawca jest jednocześnie ogromnie wdzięczny pracownikom za lata współpracy i budującą postawę w obecnej sytuacji.
YAZAKI jest największym na świecie producentem wiązek elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego i dostawcą innowacyjnych rozwiązań dla głównych firm branży automotive. Zatrudnia prawie 250 000 osób na całym świecie w 46 krajach.
Yazaki Automotive Products Poland Sp. z o.o. działa w Mikołowie w województwie śląskim, jest częścią YAZAKI Europe Middle East and Africa (wcześniej YAZAKI Europe) i należy do YAZAKI Group, lidera w branży automotive, firma główną siedzibę ma w Tokyo.