10 lat działania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Podsumowanie 2022 roku
10 lutego 2023 roku odbyła się konferencja Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Instytucja podsumowywała swoją działalność z 2022 roku. Spotkanie zorganizowano także w związku z obchodami dnia Europejskiego Numeru Alarmowego 112, który przypada na 11 lutego.
10 lat Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach funkcjonuje w strukturze Wydziału Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Liczba pracowników na dzień 31 stycznia 2023 roku wynosi 114 osób. Stan składowy organizacji kształtuje się następująco:
- Kierownik CPR i jego zastępca - 2 osoby
- 2 pracowników administracyjnych
- 2 administratorów ST CPR
- 2 psychologów
- 106 operatorów
Wzrosła liczba numerów, które należało przejąć. Oprócz numeru 112, CPR obsługuje także numer 997 i 998. Miało usprawnić to połączenia mieszkańców z służbami ratunkowymi. CPR w Katowicach jest jednym z największych spośród 17 instytucji tego typu w naszym kraju. Nie jest to łatwa praca. Za to operatorom i służbom należy się ogromny szacunek i podziękowania.
mówi wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek
2013 rok to początek CPR w Katowicach. W tym roku organizacja kończy 10 lat. CPR to grupa osób, które dbają o bezpieczeństwo mieszkańców całego województwa śląskiego, ale też i kraju, gdyż nasi dyspozytorzy odbierają też przekierowane połączenia z innych części Polski
przekazuje dyrektor Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, Tomasz Michalczyk
Podsumowanie funkcjonowania CPR za rok 2022
W ubiegłym roku na każdej zmianie pracowało średnio 16 operatorów. Średni czas oczekiwania na odbiór zgłoszenia wyniósł 9,9 sekundy (w tym 5,5 sekundy automatyczna zapowiedź informacyjna). W 2022 roku instytucja obsłużyła 1 768 341 zgłoszeń, spośród których operatorzy numerów alarmowych utworzyli 859 249 zdarzeń, przekazanych do odpowiednich służb ratunkowych. Według statystyk CPR daje to średnio:
- 147 362 zgłoszenia w miesiącu
- 4 845 zgłoszeń na dobę
- 151 zgłoszeń obsłużonych przez jednego operatora w ciągu dyżuru.
Spośród wszystkich zgłoszeń obsłużonych w 2022 roku przez CPR Katowice 736 661, czyli aż 41,66% to zgłoszenia fałszywe (nie wymagające interwencji służb). CPR podkreśla, że liczba ta stale maleje w ogólnej ilości zgłoszeń.
119 121 zgłoszeń, stanowiły tzw. zdarzenia podobne, które dyspozytorzy połączyli z przyjętymi już wcześniej informacjami. Osoby dzwoniące powiadamiały wówczas Centrum o zdarzeniach, o których odpowiednie służby zostały już zawiadomione. Najwięcej przyjętych zgłoszeń przez CPR w Katowicach zostało przekazanych policji (44,58%) oraz do Państwowego Ratownictwa Medycznego (39,95%). Najwięcej zgłoszeń obsługiwanych było pomiędzy godziną 14:00 a 19:00, a najmniej między 3:00 a 5:00.
Zastanów się, zanim zadzwonisz!
Numer alarmowy 112 służy do zgłaszania wystąpienia lub podejrzewania powstania nagłego zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego. Jeżeli nasze zgłoszenie nie jest zasadne, zastanówmy się, zanim wybierzemy numer alarmowy. Dzwoniąc w takiej sytuacji, możemy blokować linię dla kogoś, kto właśnie w tym momencie potrzebuje pomocy.
CRP w Katowicach prosi o zgłoszenia uzasadnione i zasadne. Instytucja odnotowuje zawiadomienia fałszywe bądź połączenia wykonywane także „dla żartu”. Najczęstsze bezzasadne powody połączeń według statystyk CPR to:
- połączenia wykonywane przez dzieci podczas zabawy telefonem,
- zamawianie pizzy lub taksówki,
- głuche telefony - spowodowane niezablokowaniem telefonu i przypadkowym wybraniem numeru alarmowego,
- pytania o numery telefonów do innych instytucji,
- telefony osób z zaburzeniami psychicznymi.
Praca w CPR Katowice
Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach prowadzi ciągły i otwarty nabór na stanowisko operatora numerów alarmowych. Osoba ubiegająca się o pracę w instytucji musi odznaczać się wszechstronną wiedzą. Pracownicy systematycznie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach, które mają wpływ na jakość ich pracy i tym samym, na poziom niesionej przez nich pomocy. Operatorzy zobowiązani są również do stałego samodzielnego doszkalania się, do którego używana jest specjalna platforma. Obecnie liczba wolnych etatów na stanowisko dyspozytora w CPR w Katowicach wynosi 34 wakaty.
Nasi dyspozytorzy są permanentnie szkoleni w zakresie prawa karnego materialnego, udzielania pierwszej pomocy w praktyce i przez telefon, emisji głosu. Operatorzy przygotowywani są także w zakresie rozpoznawania zasadności i fałszywości zgłoszeń. Naszą tradycją są warsztaty ze strażakami i szkolenia z policją i GOPR-em. Organizujemy dla naszych pracowników kursy z interwencji kryzysowej, ochrony danych osobowych, ataków terrorystycznych oraz topografii terenu i czytania mapy.
dodaje dyrektor CPR
Autor: Katarzyna Tomczyk.
Zobacz także
Małgosia pokonuje maratony, pchając wózek inwalidzki. Niesamowita doktorantka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Urodzinowa pocztówka SUM. To już 75 lat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
"UDARować Życie". Fizjoterapeuta z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach stworzył wyjątkowy poradnik
Robotyczne operacje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach. W szpitalu pracuje robot VERSIUS [Zdjęcia]
Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu. Właśnie ruszyła budowa [Zdjęcia]
Nowe karetki WPR Katowice. Po raz pierwszy karetka dla osób otyłych [Galeria zdjęć]
Ponad 2 tysiące wyjazdów pogotowia w święta w województwie śląskim. Jakie były powody?