"100/100. Przywróćmy pamięć o powstańcach!”. Nowa wystawa czasowa w Muzeum Śląskim w Katowicach
Od 25 lutego można zwiedzać czasową ekspozycję o charakterze społeczno-historycznym pt.: "100/100. Przywróćmy pamięć o powstańcach!”. Wystawa m.in. stanowi prezentację najciekawszych sylwetek zgłoszonych przez rodziny w ramach projektu badawczo-popularyzatorskiego.
100 Bohaterów na 100 lat od Powstań Śląskich
W Muzeum Śląskim w Katowicach od 25 lutego można zwiedzać czasową wystawę "100/100. Przywróćmy pamięć o powstańcach!”. W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele rodzin powstańców, organizatorzy oraz patroni projektu badawczo-popularyzatorskiego w ramach którego realizowana jest wystawa. Chodzi o rozpropagowanie wiedzy i zachowanie pamięci o bohaterach, którzy oddawali swoje życie za Śląsk i Polskę.
Celem projektu „100/100 Przywróćmy pamięć o powstańcach!” miał na celu zaktywizowanie rodzin, potomków powstańców, żeby w swoich archiwach rodzinnych, w swoich pożółkłych albumach, szufladach, odnaleźli stare zdjęcia, dokumenty, odznaczenia, portrety swoich przodków, którzy zapisali się chlubnie w historii Powstań Śląskich. mówi portalowi WKatowicach.eu, kurator wystawy, Łukasz Kobiela
Otwarcie wystawy "100/100. Przywróćmy pamięć o powstańcach!”
Na trzydziestu planszach zaprezentowane zostały biogramy opracowane w oparciu o relacje rodzinne i dokumenty zgromadzone m.in. w Centralnym Archiwum Wojskowym, Archiwum Państwowym w Katowicach oraz innych placówkach archiwalnych i muzealnych. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog.
Projekt został zainaugurowany dokładnie w setną rocznicę III Powstania Śląskiego, a ta wystawa stanowi podsumowanie dotychczasowego zgłaszania się ludzi, którzy przynosili powstańcze pamiątki.dodaje w rozmowie z nami Kobiela
Wśród prezentowanych sylwetek są znani działacze plebiscytowi m.in. bliscy współpracownicy Wojciecha Korfantego w Polskim Komisariacie Plebiscytowym - dr Maksymilian Hanke, Leonard Kuntze czy dr Maksymilian Wilimowski. Wśród innych postaci warto wspomnieć Wilhelma Chroboka - jednego z nielicznych szeregowców odznaczonych Krzyżem Srebrnym V klasy Orderu Wojennego Virtuti Militari czy też Stefanię Knapikównę - działaczkę Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, później sekretarkę Wojciecha Korfantego.
Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny. Patronat honorowy nad projektem objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Zobacz także
Ustalono tożsamość dwóch ofiar totalitaryzmu, pochowanych bezimiennie w Katowicach
Darmowe zwiedzanie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w wakacyjne soboty. Po ekspozycji oprowadzają także uczestnicy strajku z 1981 roku
Nowa rzeźba "Przejście" przed Muzeum Śląskim. To w związku z setną rocznicą urodzin Józefa Szajny
Sezon w muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej. Nowy dział maszyn rolniczych i wystawa o PGR-ach
Plebiscyt Galeria Artystyczna 2022. Mieszkańcy mogą oddać głos
W Muzeum Historii Katowic chcą Odczarować czarownice. Nowa wystawa robi wrażenie
Trwa 27. Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach
Nowa wystawa w Muzeum Śląskim. Jedna z największych w regionie