120 nowych velostrad połączy miasta GZM. Rowerem nie tylko po mieście, ale i po całej Metropolii
120 km velostrad w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przedstawiciele 11 samorządów miast i gmin, m.in. Katowic, Sosnowca, Mysłowic, Czeladzi i Chorzowa, podpisali porozumienie dotyczace budowy szybkich dróg rowerowych. Dzięki temu będzie można się poruszać na rowerach po całej Metropolii.
Rowerem po całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Symboliczne porozumienie dotyczące budowy 120 km nowych velostrad, a więc szybkich dróg rowerowych, podpisali w piątek, 20 maja, przedstawiciele 11 samorządów miast i gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W siedzibie GZM porozumienie podpisali samorządowcy reprezentujący Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Rudę Śląską, Sosnowiec, Świętochłowice i Zabrze. Budowa velostrad, to inwestycja mająca połączyć szlaki rowerowe kilkunastu miast i gmin GZM w jeden system.
Velostrady zintegrują jeszcze bardziej miasta i gminy. Dotychczas miasta GZM budowały lokalne drogi, realizując tylko nieliczne inicjatywy z miastami sąsiednimi. mówi przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kazimierz Karolczak
Zanim powstała metropolia, było to trudne zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. Dzięki temu, że działamy razem w ramach GZM, realizacja tego typu ponadlokalnych inwestycji jest zdecydowanie usprawniona. Powstanie Velostrad GZM zostanie w całości sfinansowane z budżetu Metropolii i dotacji zewnętrznych, o które będziemy się ubiegać na ten cel. podkreśla Kazimierz Karolczak
Podpisanie porozumienia w sprawie budowy velostrad to początek kolejnego etapu inwestycji, jednak na faktyczny początek prac trzeba będzie zaczekać do 2023 roku. Inwestycja na taką skalę wymaga bowiem szeregu działań przygotowujących przed rozpoczęciem budowy.
Porozumienie 11 miast GZM w sprawie budowy velostrad
Rowerowe Katowice
Coraz więcej miast GZM promuje transport rowerowy jako zdrową i ekologiczną alternatywę do jeżdżenia po mieście samochodami. W wielu gminach, w których powstaną velostrady, są rozwinięte systemu rowerów miejskich. Nie inaczej jest w Katowicach - do końca tego roku w mieście ma być już 125 stacji rowerowych i około 1000 miejskich rowerów.
Już kilka lat temu prezydent Marcin Krupa zapowiadał, że rower stanie się uzupełnieniem systemu transportowego i tak się dzisiaj dzieje - dzięki zaangażowaniu poszczególnych miast, realizowanych u nas wcześniej ścieżkom rowerowym, rozwojowi stacji rowerowych. Ale dziś ten projekt zyskuje kluczowe znaczenie, bo pokazuje zasadność funkcjonowania Metropolii w najlepszej odsłonie, czyli wspólny projekt wielu miast, który łączy miasta trasami rowerowymi i to o najwyższym standardzie. mówił portalowi WKATOWICACH.eu, po podpisaniu porozumienia wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun
Jak dodaje wiceprezydent Katowic, inwestycja będzie się wiązała z powstaniem około 16 km nowych tras rowerowych w Katowicach, w trzech różnych kierunkach. To umożliwi zarówno mieszkańcom, jak i przyjeżdżającym do centrum Metropolii komfortowe warunki do korzystania z rowerów w mieście. Otworzy także możliwość dostania się do Katowic z okolicznych miast właśnie tym środkiem transportu - w bezpieczny, relatywnie szybki i komfortowy sposób.
Nowe velostrady
Planowane trasy pierwszych czterech velostrad, których powstanie wchodzi w etap realizacji, dzięki podpisanym porozumieniom:
- GLIWICE - ZABRZE - RUDA ŚLĄSKA - ŚWIĘTOCHŁOWICE - CHORZÓW - KATOWICE
Długość: ok. 30 km
Wyznaczone zostały już przebiegi, odbyły się przejazdy w terenie i wypracowano wspólne założenia, uwzględniające przebieg miejskich sieci dróg rowerowych oraz planowane nowe inwestycje (np. centrum przesiadkowe). Chodzi o to, by velostrada była główną sciężką, do którego będą docierać lokalne drogi rowerowe.
- KATOWICE - SOSNOWIEC
Długość: ok. 9,7 km
Powstanie w ciągu najbliższych kilku lat. Trasa tej velostrady ma przebiegać od katowickich Bulwarów Rawy, w okolicy ul. Bankowej, przez tereny na wschód od drogi ekspresowej S86, aż po centrum Sosnowca. Koniec trasy został przewidziany przy parku Dietla, nieopodal ul. Żeromskiego.
- SOSNOWIEC - CZELADŹ - BĘDZIN - DĄBROWA GÓRNICZA
Długość: ok. 16,9 km
Kontynuacją trasy z Katowic mają być odgałęzienia do kolejnych miast Zagłębia Dąbrowskiego. Koncepcja zakłada wykorzystanie terenu po kolei piaskowej w Sosnowcu i Czeladzi, a następnie Będzinie i Czeladzi. Pod uwagę brane jest też poprowadzenie jej wzdłuż S86, a później DK94. Tak czy inaczej - dojedziemy nią do Dąbrowy Górniczej.
- KATOWICE - MYSŁOWICE
Długość: ok. 9,1 km
Droga rowerowa rozpocznie się w Katowicach - w Brynowie, będzie biegła wzdłuż nieczynnej linii kolejowej wzdłuż doliny Trzech Stawów i w dalszym biegu przez dzielnicę Giszowiec. Następnie w kierunku miasta Mysłowice będzie przebiegać wzdłuż ulicy Mysłowickiej, docierając do granicy z Mysłowicami i dalej wzdłuż ul. Mikołowskiej, aż do rejonu ronda Rotmistrza Pileckiego (oś. Ćmok).
Velostrady, które powstaną w kolejnych etapach:
- KATOWICE - SIEMIANOWICE ŚLĄSKIE - CHORZÓW - BYTOM - PIEKARY ŚLĄSKIE
Długość: ok. 15,5 km
To droga, która połączy Katowice z północną częścią Metropolii.
Jej planowany początek to okolice pl. Alfreda w Katowicach. Następnie będzie łączyła Siemianowice Śląskie z Chorzowem i poprzez zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły” ma docierać do Bytomia. W pobliżu Drogi Wojewódzkiej nr 911 ma połączyć się z lokalnymi drogami rowerowymi w Piekarach Śląskich.
- TARNOWSKIE GÓRY - BYTOM
Długość: ok. 14 km
Inna trasa w tym rejonie Metropolii będzie biec z Bytomia do Tarnowskich Gór, stanowiąc połączenie o dodatkowych walorach rekreacyjnych.
- KATOWICE - TYCHY
Długość: 10-17 km
Koncepcje dla tego odcinka są przynajmniej dwie. Może zostać zbudowany przez południowe dzielnice Katowic, Podlesie i Kostuchnę, albo przez tyską dzielnicę Czułów, katowickie Murcki i tereny leśne. Tutaj kwestia przebiegu jest jeszcze otwarta.
Zobacz także
E-hulajnogi wracają po zimowej przerwie. Pojeździmy nimi również w Katowicach
Przetarg na velostrady w Metropolii. Kolejny krok GZM do Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych
Velostrada połączy Katowice z Mysłowicami. Katowice dostały dotację na budowę
GZM uchwaliła budżet na 2023 rok. Metropolia wyda ponad 2 mld złotych
Rowery miejskie w Katowicach są bardzo popularne. 190 tys. wypożyczeń, a sezon trwa
Metropolia GZM ma 5 lat. Czekają miniwycieczki. 2 lipca autobusami i tramwajami pojedziemy za darmo, ale musimy mieć specjalny bilet
Międzynarodowy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków w Katowicach. Przez miasto przejechało 160 kolarzy! ZDJĘCIA
Rowerem z Doliny Trzech Stawów na Nikiszowiec. Zakończyła się kolejna rowerowa inwestycja w Katowicach
Metropolitalny Rodzinny Rajd Rowerowy w Katowicach. Niecodzienny sposób na pomaganie potrzebującym dzieciom
Sosnowiecka Patelnia się zazieleniła. Prace na placu przed dworcem PKP jeszcze nieskończone