85. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego. Jego pogrzeb w Katowicach zgromadził kilkadziesiąt tysięcy ludzi [Archiwalne zdjęcia]
W tym roku mija 85. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego, jednego z najbardziej znanych śląskich polityków w historii. Śmierć Korfantego obiła się szerokim echem w całej Polsce. Dyktator III powstania śląskiego ostatnie lata życia spędził na emigracji. Zmarł po powrocie do kraju, 17 sierpnia 1939 roku.
85. rocznica śmierci i pogrzebu Wojciecha Korfantego
Wojciech Korfanty jest najbardziej znanym polskim politykiem z Górnego Śląska działającym w pierwszej połowie XX w. Był pierwszym politykiem jednoznacznie głoszącym jedność Górnego Śląska z resztą ziem polskich, który został posłem do niemieckiego parlamentu. Korfanty odegrał istotną rolę w procesie odbudowy Rzeczypospolitej po 1918 r.
W Wielkopolsce należał do Naczelnej Rady Ludowej stanowiącej polityczne centrum tej dzielnicy. Przede wszystkim jednak trzeba go wiązać z aktywnością na rodzimym Górnym Śląsku. Z ramienia rządu polskiego kierował Polskim Komisariatem Plebiscytowym na Górnym Śląsku w latach 1919–1921, koordynując niełatwą walkę o pozyskanie dla Polski głosów Górnoślązaków.
W maju 1921 r. stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Przyczynił się tym walnie do włączenia uprzemysłowionej części regionu górnośląskiego do Rzeczypospolitej.
W początkach II Rzeczypospolitej Korfanty był wiodącym politykiem w województwie śląskim, a pewną pozycję zdobył także na ogólnokrajowej scenie politycznej. Po zamachu majowym 1926 r. odsunięty od sprawowania władzy, stał się jednym z liderów opozycji antysanacyjnej. Jednocześnie tworzył podwaliny pod polską chadecję i myśl katolicko-społeczną. Za pośrednictwem wpływowego dziennika „Polonia”, którego był wydawcą, oddziaływał na nastroje opinii publicznej nie tylko w województwie śląskim, lecz także w skali ogólnokrajowej. Ostatnie lata jego życia to dramatyczny okres – musiał udać się na emigrację do Czechosłowacji, a po powrocie do kraju w kwietniu 1939 r. został aresztowany. Zmarł wkrótce po opuszczeniu więzienia – 17 sierpnia 1939 roku.
Uroczystości pogrzebowe Wojciecha Korfantego odbyły się 20 sierpnia 1939 roku w Katowicach. Pogrzeb zgromadził kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
Mszę żałobną w katowickim kościele św. Piotra i Pawła, pełniącym wówczas funkcję katedry, celebrował bp Stanisław Adamski, wśród żałobników znaleźli się m.in. gen. Józef Haller, przywódca Stronnictwa Pracy Karol Popiel, Wincenty Witos, działacze endeccy, a nawet socjaliści. Zabrakło „włodarza” województwa śląskiego – Michała Grażyńskiego. Wojewoda wyjechał na odpoczynek w Beskidy.
Doczesne szczątki byłego dyktatora powstania złożono w rodzinnym grobowcu Korfantych na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej. Oprac. Grzegorz Bębnik, Sebastian Rosenbaum, Mirosław Węcki.
Zobacz także
Szałot kulturowy, czyli warsztaty o tradycji dla młodzieży
XI edycja Budżetu Obywatelskiego Katowic. Głosowanie już we wrześniu
Festiwal Biegowy im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Start na Placu Sejmu Śląskiego, meta na Muchowcu
Niesamowita rzeźba "Wojciech Korfanty" w Muzeum Śląskim. Zobaczcie zdjęcia
Nowy mural Wojciecha Korfantego w Katowicach uroczyście odsłonięty. Uroczystości towarzyszyło plenerowe wydarzenie [Zdjęcia]
Katowice: uroczystości z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. Zobaczcie, co się będzie działo