Akcja sprzątania wokół Rawy. Do pomocy zachęca społeczność Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Społeczność Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zatroszczy się o nadbrzeża Rawy. ASP zorganizuje akcję sprzątania terenu wokół koryta rzeki w sobotę, 6 maja. Organizatorzy akcji zapewniają uczestnikom konieczny sprzęt.
Akademia Sztuk Pięknych zaprasza do akcji sprzątania wokół Rawy
Akademia Sztuk Pięknych zaprasza do akcji sprzątania terenu wokół koryta rzeki Rawy. W akcji, zaplanowanej na sobotę, 6 maja, udział wziąć może każdy. Organizatorzy zapewnią uczestnikom potrzebny sprzęt.
Dla społeczności skupionej wokół Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach rzeka Rawa - jako istotny element współtworzący tożsamość miasta - stanowi impuls do działań twórczych, ale także inspirację do namysłu nad kondycją i skalą degradacji środowiska naturalnego. podkreślają organizatorzy akcji
Z troski o nasze najbliższe sąsiedztwo pojawiła się potrzeba podjęcia bezpośrednich działań przynoszących natychmiastowe efekty. Postanowiliśmy uporządkować teren wokół koryta rzeki na odcinku od ulicy Żelaznej do ul. J. Baildona. dodają organizatorzy sprzątania z ASP w Katowicach
Akcję zaplanowano na sobotę 6 maja 2023 w godz. 10:00 - 13:00. Zbiórka uczestników o godz. 10:00 przed budynkiem Straży Miejskiej przy ul. Żelaznej 18. Organizatorzy zapewniają m.in. worki na śmieci i rękawiczki ochronne. Swój udział zadeklarowało już kilkanaście osób.
Zmiana oblicza Rawy
Przypomnijmy, konsorcjum siedmiu uczelni we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią analizowało możliwości przekształcenia śródmiejskiego odcinka doliny rzeki Rawy w Katowicach oraz powiązanych z nim ulic, placów i ścieżek w park rzeczny.
Kluczowe dla konsorcjum uczelni jest to, by końcowa koncepcja dla parku rzecznego zakładała jego przywrócenie przyrodzie oraz mieszkańcom. Miejsce to powinno łączyć funkcje rekreacyjne, ekologiczne i badawcze. Pracownicy uczelni będą wskazywać tereny utwardzone, które można pozbawić nawierzchni betonowych i asfaltowych, a następnie obsadzić zielenią, by później mogły magazynować wody opadowe, a także komponować nowe nasadzenia roślinności rodzimej, łatwej w utrzymaniu i pielęgnacji, niewymagającej regularnego nawożenia i nawadniania.
Jednym z zamierzeń było poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań miejskich, które w przyszłości przyczynią się do stworzenia Zielonej Strefy Nauki, w której jest więcej natury, a mniej samochodów. Działanie to jest jednym z najważniejszych zadań, jakie katowickie uczelnie stawiają sobie przed 2024 rokiem, kiedy Katowice będą Europejskim Miastem Nauki.
Zobacz także
Spacer fotograficzny nad Rawą. Spacerowicze przyglądali się katowickiej rzece i rozmawiali o jej przyszłości [Zdjęcia]
Książka za worek śmieci 2023 w Katowicach. Zebrano 125 worków [Zdjęcia]
Znów posprzątają las na Giszowcu. W sobotę akcja „Książka za worek śmieci”
Jak zanieczyszczenia wpłynęły na życie mieszkańców? Konferencja na Uniwersytecie Śląskim
Społecznicy zapraszają na sprzątanie Doliny Trzech Stawów. Specjalna akcja już w najbliższą sobotę!
Derby Katowic: Rozwój Katowice - Podlesianka Katowice [Transmisja na żywo + galeria zdjęć]
Sztuczna Rawa na rynku przejdzie remont. Ile potrwają prace?
Prototypowanie nad Rawą z nagrodą Komisji Europejskiej w konkursie MobilityAction
Prototypowanie przestrzeni nad Rawą wchodzi w kolejny etap. Dyskutują, jak powinna się zmienić [Galeria zdjęć]